UŽ ir PRIEŠ: baltasis triukšmas ir jo poveikis mūsų miegui
0 (0)

Triukšmas gerina miegą? Nesusipažinusiems su baltojo triukšmo sąvoka, šis metodas ir spalvingas jo pavadinimas gali skambėti mažų mažiausiai paradoksaliai. Vis dėlto, nuolat miegą ir miego sutrikimus tyrinėjantys mokslininkai teigia, jog būtent baltasis triukšmas šiandien yra vienas veiksmingiausių būdų gerinti vaikų ir suaugusiųjų nakties poilsį.

LONO ekspertai ir GERO MIEGO KLUBO ambasadoriai pasakoja apie baltojo triukšmo poveikį mūsų ir mūsų vaikų miegui.

Baltasis triukšmas – kas tai?

Mokslinėje literatūroje baltasis triukšmas – tai atsitiktinis signalas, kurio energetinis spektras yra pastovus visiems dažniams. Kitaip tariant, ši triukšmo rūšis apima visus žmogaus ausiai girdimus garsus ir dėl šių savybių primena baltą šviesą. Tiek balta šviesa, tiek triukšmas susideda iš visų dažnių kartu sudėjus.

Kalbant kasdieniais, kiekvienam iš mūsų suprantamais terminais, baltąjį triukšmą galima apibūdinti kaip vidurį tarp nemaloniai šaižių garsų ir absoliučios tylos. Vis dėlto, svarbiausia baltojo triukšmo ypatybė, sukurianti naudą mūsų miego kokybei yra tai, jog jis gali numalšinti, tarsi praryti, visas kitas garso bangas.

Kokie garsai sudaro baltąjį triukšmą?

Baltajam triukšmui priskiriamus garsus galime rasti kasdieninėje namų aplinkoje bei gamtoje. Pavyzdžiui, tai gali būti lietaus barbenimas į palangę, lapų šnaresys, įvairių prietaisų – dulkių siurblio, plaukų džiovintuvo, garintuvo, skalbimo mašinos skleidžiami garsai. Visgi, kasdieninėje mūsų aplinkoje šie garsai sklinda tik trumpą laiko tarpą.  Juk kasnakt nelyja, o per naktį palikę įjungtą plaukų džiovintuvą arba dulkių siurblį, galime susidurti su baisiomis buities pasekmėmis.

Šiandien, siekiant girdėti patinkančius baltojo triukšmo garsus norimą laiko tarpą, į pagalbą galime pasitelkti technologijas. Baltojo triukšmo garsus nesunkiai rasime muzikos klausymo platformose arba specialiose programėlėse. Taip pat miego specialistai yra sukūrę daugybę prietaisų, kurie mums leidžia lengvai pasiekti norimus garsus. Vieni populiariausių įrenginių – baltąjį triukšmą skleidžiančios nedidelės dėžutės suaugusiems, arba specialūs žaislai vaikams.

Kaip baltasis triukšmas veikia kūdikius?

Viena didžiausių problemų tėveliams susilaukus vaikelio – mažylio nemiga. Atsakymas į šią problemą taip pat gali būti baltasis triukšmas. Kaip ir suaugusiems, taip ir kūdikiams ši triukšmo rūšis padeda nuslopinti įkyrius, erzinančius garsus.

Vis dėlto, svarbu suprasti, kad naujagimį šie garsai veikia kiek kitaip, nei suaugusiuosius. Būdami mamos įsčiose kūdikiai girdi garsus panašius į baltąjį triukšmą. Todėl, esant visiškai tylai, mažylis gali justi nerimą ar net pradėti verkti. Įjungus įrenginį, skleidžiantį baltąjį triukšmą, jis nurims ir lengvai užmigs.

Argumentai UŽ baltąjį triukšmą

Kaip ir daugumoje kitų mūsų gyvenimo sričių, vieningos nuomonės UŽ baltojo triukšmo metodą ar PRIEŠ – nėra. Šiandien galima teigti, jog jis padeda:

  • sukurti miego rutinąJau XX a. pr. žymus mokslininkas Ivanas Pavlovas ištyrė, jog mūsų smegenys pripranta prie tam tikrų veiksmų ir vėliau juos atlieka automatiškai. Tai galime pritaikyti ir miegui. Jei kiekvieną vakarą atsigulę į lovą, įjungsime baltojo triukšmo garsus, mūsų smegenys automatiškai supras, jog atėjo laikas miegui.
  • išvengti erzinančių garsų. Jei kasnakt užmigti neleidžia erzinantys garsai – gyvenate prie judraus kelio arba miegą trukdo neramūs kaimynai – baltas triukšmas gali padėti paslėpti ir užmaskuoti šiuos garsus.
  • Atsigulus į lovą mus dažnai blaško ne tik išoriniai garsai, bet ir įvairios mintys bei rūpesčiai. Skindantis baltasis triukšmas padeda susikoncentruoti ir nusiraminti. Dėl šios priežasties panirti į kokybišką miegą taps kur kas lengviau.
  • užmigti naujoje vietoje. Beveik kiekvienas patvirtins, jog geriausias miegas – savoje lovoje. Miegant naujoje vietoje mums sunkiau atsipalaiduoti, net menkiausias garsas gali mus lengvai pažadinti ar išblaškyti. Sprendimas šiai problemai – įrenginius, skleidžiančius baltą triukšmą, pasiimti kartu su savimi. Taip net naujoje vietoje galėsite panirti į kokybišką poilsį.

Argumentai PRIEŠ baltąjį triukšmą

Nepaisant visų aukščiau minėtųjų baltojo triukšmo teikiamų naudų, šis miego gerinimo metodas sulaukia ir kritikos. Moksliniuose straipsniuose bei ekspertų pasisakymuose vyrauja keletas pagrindinių argumentų PRIEŠ.

Pirma, teigiama, kad kas vakarą su baltojo triukšmo pagalba užmigti įpratę žmonės, gali patirti didelių miego problemų bandydami užmigti be jo. Priežasčių, kodėl baltasis triukšmas ne visuomet gali būti su mumis yra daug. Pavyzdžiui, dėl apribotų sąlygų kelionių metu, baltojo triukšmo pernešti negalinčio partnerio ar kitų kartu gyvenančių šeimos narių.

Kitas svarbus ir dažnai girdimas argumentas – technologijų naudojimas miego metu. Neretai baltajam triukšmui leisti naudojami išmanieji įrenginiai, kurių skleidžiami garsai, signalai ir bangos ne tik trikdo mūsų miegą, bet ir gali daryti žalą mūsų ar besivystančiam vaiko organizmui. Šiuo atveju, baltąjį triukšmą transliuojančius įrenginius miego metu rekomenduojama laikyti kuo toliau nuo savo ar vaikų lovos, arba pasitelkti specialiai šiam metodui sukurtus įrenginius.

Asmeninis eksperimentas naudai įvertinti

Jei kasnakt užmiegate vos padėję galvą ant pagalvės, tikslo išbandyti baltojo triukšmo metodą – nėra. Visgi, jei miego problemos jus kamuoja nuolatos, o iki šiol išbandyti jų sprendimo būdai yra neveiksmingi, baltasis triukšmas turėtų patraukti jūsų dėmesį. Tiesa, kad ir kiek argumentų UŽ ir PRIEŠ išgirsite, įsitikinti jo poveikiu pavyks tik išbandžius metodą asmeniškai. Saldaus ir ramaus nakties miego!

Daugiau gero miego patarimų LONO Facebook grupėje: GERO MIEGO KLUBAS.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.