fbpx

Emocijų valdymas
0 (0)

– Imkime bet kurią emociją – meilę moteriai, sielvartą dėl artimo žmogaus ar tai, ką aš patiriu – mirtinos ligos keliamą baimę ir skausmą. Jei vengi emocijų – jei neleidi sau jų išgyventi iki galo – tai niekada nuo jų ir neatsysi, nes visą laiką teks baimintis. Bijosi skausmo, bijosi sielvarto. Baiminsiesi meilės, nes ji daro žmogų sužeidžiamą.

Tačiau metęsis į emocijas, leidęs sau panirti į jas giliai – net su visa galva, patirsi jas iki galo. Pažinsi skausmą. Pažinsi meilę. Pažinsi sielvartą. Ir tik tada galėsi sau tarti: „Na gerai. Aš patyriau šią emociją, jau pažįstu ją. Dabar man reikėtų kuriam laikui nuo jos atitolti.”

Moris papasakojo apie baisiausius savo gyvenimo akimirksnius – kai krūtinę surakindavo dusulio priepuolis, kai nežinodavo, ar pavyks įkvėpti dar kartą. Buvo kraupių akimirkų, sakė jis, ir pirmiausia sukildavo siaubas, baimė, nerimas. Tačiau pažinęs šių emocijų skonį, jų faktūrą – tą jausmą, kai oda sudrėksta, nugara nueina pagaugai, į smegenis ūmai plūsteli karščio banga – jis sugebėdavo sau pasakyti: „Gerai. Tai tik baimė. Atsitrauk nuo jos. Atsitrauk.”

Pagalvojau sau, kaip dažnai kasdieniame gyvenime mums praverstų tokie gebėjimai. Kartais pasijuntame vieniši – net iki ašarų, bet neleidžiam joms prasiveržti, nes verkti lyg ir nedera. Ar pajuntame meilės savo sutuoktiniui antplūdį, bet nieko nesakome, nes stingdo baimė dėl to, kaip tie žodžiai paveiks mūsų santykius.

Morio požiūris buvo diametraliai priešingas: atsuk čiaupą, tegu emocijos nuprausia tave. Tai nepakenks; tai tik padės. Jei baimę įsileisi į vidų, jei užsitempsi ją kaip kasdienius marškinius, tai galėsi sau tarti: „Na gerai, tai tik baimė, ir nereikia leisti jai mane užvaldyti. Aš matau, ko ji verta.”

Tas pat ir su vienatve: įsileisk ją, netramdyk ašarų, patirk jausmą iki galo – bet galiausiai sugebėk sau tarti: „Na gerai, štai skyriau laiko vienatvei. Nebijau pasijusti vienišas, bet dabar atidėsiu vienatvę į šalį – juk pasaulyje pakanka kitų emocijų, o aš ketinu patirti ir jas.”

Pagal Mitch Albom. Antradieniai su Moriu. Kaunas: Trigrama. 2008, 113-114 p.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

4 Responses

  1. Jolanta parašė:

    Kaip gerai , kad yra tokiu straipsniuku:)

  2. Marija parašė:

    Reikia leisti išjausti net ir skaudžiausias emocijas,tik tada jos atsitrauks…

  3. Rasa parašė:

    Labai gera knyga Antradieniai Su Moriu. Rekomenduoju. Paskaitykit!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.