ant savo kojų

Klausimas: Kreipiuosi neįprastu klausimu, net nežinau ar verta, ar tai tinkami specialistai mano „problemoje“, bet tebūnie. Esu penkiolikametė paauglė, gyvenu mažame kaimelyje. Stengiuosi mokytis, aktyviai gyventi, trokštu rasti naujų dalykų fiziniuose ir dvasiuose keliuose, domiuosi filosofija, psichologija, socialiniais „reiškiniais“ ir viskuo, kas dedasi planetoje pavadinimu Žemė bei už jos ribų.

Jau kuris laikas mano galvą kvaršina įvairios mintys, jog penkiolika metų yra pakankamai nemažai, jog galėčiau nuveikti kažką gero, o pati degu entuziazmu pakeisti savo rutiną, pažinti naujų dalykų, praplėsti akiratį. Deja, idėjos pasislėpė giliame, tamsiame rūsyje… Noriu padaryti kažką gero visuomenei, tobulinti savo žinias, plėsti draugų ratą, tobulėti kaip asmenybė ir rasti savo pašaukimą gyvenime, savanoriauti.

Gal Jūs galėtumėte padėti rasti idėjas saviraiškai, gerumo skatinimui? Gal turite pasiūlymų ką turėčiau skaityti, kokius filmus žiūrėti ar kokius tinklapius naršyti, kad atrasčiau save? Gal turite minčių kaip nešvaistyti laiko, o imti ir keisti pasaulį? O gal tiesiog įkvėpsite motyvacijos rasti atsakymus pačiai? Tai viskas. Labai dėkoju už sugaišta laiką mano rašliavai.

Augustė (vardas pakeistas)

Atsakymas: Sveika, Auguste,

laišką padedi abejodama, ar verta čia rašyti ir kelti savus klausimus. Svarbu matyti, kad nelieki viena, kreipiesi palaikymo ir ieškai atsakymo, kaip atrasti save. Iš pažiūros šis klausimas gali atrodyti labai paprastas, tačiau kiekvienas su juo gana aštriai susiduriame paauglystėje, neretai ir vėlesniame gyvenime, kai darkart atsigręžiame į savo gyvenimą ir klausiame savęs, ar tai tikrai tai, ko aš noriu. Ir neradus atsakymo gyvenimas gali tapti itin varginančiu užsiėmimu.

Atrodo, kad nemažai Tave dominančių dalykų jau žinai – sakai domiesi socialiniais reiškiniais, psichologija, filosofija. Kaip suprantu, dabar atėjo metas, kai nori šias žinias pritaikyti savo veiksmuose. Tikiu, kad gali jaustis pasimetusi ir nusivylusi, kai atrodo minčių ir norų yra nemažai, bet ką konkrečiai daryti, nepavyksta sugalvoti.

Galime nemažai skaityti ar domėtis kokia nors sritimi, bet pajusti, ar tai Tavo kelias, paprastai padeda pabandymas ja užsiimti. Ir čia išties gali padėti savanorystė – turėtum progą ne tik išbandyti save, bet ir susipažinti su naujais žmonėmis, ką taip pat įvardini kaip vieną savo norų. Įvairių savanoriškos veiklos bei pagalbos kitiems pasiūlymų gali rasti šiuose tinklapiuose:

Tavo klausimuose mano dėmesį atkreipė mintis, kad norėtum keisti pasaulį vietoje to, jog švaistytum laiką. Svarstau, ką vadini laiko švaistymu. Savęs ieškojimo kelias retai kada būna tiesus ir aiškus. Na, nebent tiems žmonėms, kurie perima savo tėvų ar artimųjų profesiją arba verslą. Ir man būtų sunku pavadinti ilgainiui nugesusius interesus laiko švaistymu – sužinojimas, kas Tau neįdomu, taip pat yra dalis atsakymo. Juo labiau, kad nesame marmurinės skulptūros, mes gyvi žmonės, su laiku ir įvairiomis patirtimis besikeičiantys, tad ir mūsų veiklos sritys gali kisti.

Kartais išties nelengva būna rasti pačiai atsakymą, ką labiausiai norėtum veikti. Kviečiu apie tai pasikalbėti su žmogumi, kuriuo pasitiki – mokyklos psichologu, socialiniu darbuotoju ar artimu pažįstamu. Galbūt jie žinos konkretesnių galimybių savanoriauti ar kitaip būti aktyviai Tavo gyvenamojoje vietoje.

Linkiu įsiklausyti į savo norus ir pabandyti juos įgyvendinti.

Psichologė Jolanta Latakienė
www.krizesiveikimas.lt
latakiene.jolanta@gmail.com
+370 659 73549

Dalintis:
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!