10 dalykų, padėsiančių tapti sumanesniu

tapk-sumanesnis

Daugeliui susidaro įspūdis, kad protas ir sumanumas yra jaunystėje fiksuotas dydis, kuris vėliau nesikeičia. Tačiau moksliniai tyrimai rodo, jog tai nėra tiesa. Pasirodo, mūsų protinę galią gali akivaizdžiai pagerinti mūsų požiūris į situacijas ir tai, kaip maitiname savo smegenis, rašo time.com.

Tai nereiškia, kad privalote grįžti į mokyklą ar pripildyti savo lentynas mokslinių tomų. Kad taptumėte protingesniu, net nereikia daug laiko ar energijos. Tai parodė neseniai klausimų ir atsakymų svetainėje „Quora“ atlikta internautų apklausa.

Buvo užduotas klausimas „Ką darytumėte, kad kasdien taptumėte nors truputį protingesniu?“ ir daugybė skaitytojų – tarp jų buvo verslininkų, įvairių sričių specialistų ir net jogos mokytojų – pateikė daugybę vertingų pasiūlymų. Perskaitykite ir įsitikinkite, kurios iš šių dešimties idėjų galėtų tapti jūsų kasdiene praktika.

1. Protingiau išnaudokite internete praleidžiamą laiką

Kai nusprendžiate laisvą minutę panaršyti internete, nebūtinai laiką leisti socialiniuose tinkluose ar peržiūrinėti mielas gyvūnų nuotraukas. Internete gausu puikių žinių šaltinių, pavyzdžiui, internetinių kursų ar žodyno plėtimo priemonių. Tad keletas apklausos dalyvių siūlo beprasmiams internetiniams žaidimams skirtas minutes atiduoti smegenims peno duodančiai veiklai.

2. Užsirašykite tai, ką mokotės

Tai neturi būti ilgi aprašymai, tačiau reiktų kasdien rasti keletą minučių, per kurias užrašytumėte tai, ką sužinojote. Tai neabejotinai stiprins jūsų protinius sugebėjimus. „Prašykite kasdien keturis šimtus žodžių apie tai, ko išmokote“, – pataria jogos mokytoja Claudia Azula Altucher. Mokslininkas Mike’as Xie sutinka su šia nuomone: „Aprašykite tai, ką sužinojote“.

3. Pildykite nuveiktų darbų sąrašą

Didžiąją intelektualumo dalį sudaro pasitikėjimas ir laimė, kuriuos sustiprinti gali specialus sąrašas, į kurį reiktų įtraukti ne dar nenuveiktus darbus, o jau pasiektus laimėjimus. Nuveiktų darbų sąrašo idėją pasiūlė internautas Marcas Andreessenas ir jau minėta Claudia Azula Altucher. „Sudarykite sąrašą pavadinimu „Aš padariau“, kuris parodys visus jūsų nuveiktus darbus“, – pataria jogos mokytoja.

4. Žaiskite stalo žaidimus

Stalo žaidimai ir dėlionės garantuoja ne tik gerai praleistą laiką, bet ir puikią mankštą smegenims. Nesvarbu kas tai būtų – šachmatai, kryžiažodžiai, žodžių loto ar laivų mūšis – tai privers padirbėti jūsų darbinę atmintį.

5. Susiraskite intelektualių draugų

Gal tai ir nepridės jums pasitikėjimo, kaip ir nesustiprins savivertės, tačiau bendravimas su protingesniais žmonėmis yra vienas greičiausių mokymosi metodų. „Bendraukite protingoje kampanijoje. Prisiminkite, kad jūsų intelekto koeficientas yra jūsų penkių artimiausių žmonių, su kuriais leidžiate laiką, intelekto koeficiento vidurkis“, – teigia su klientais dirbantis internautas Saurabh Shah.

„Siekite, kad jus suptų protingesni žmonės, – pataria projektų vykdytojas Manas J. Saloi. – Stengiuosi kaip įmanoma daugiau laiko praleisti su daugiau už mane išmanančiais. Nesijaučiu blogai būdamas ne tokiu protingu ir suprasdamas, kad yra dar daug dalykų, kuriuos man teks išmokti. Visada būkite nuolankūs ir norėkite mokytis“.

6. Daug skaitykite

Turbūt mažai ką stebins tai, jog šis patarimas skambėjo dažniausiai – skaitymas iš tiesų labai svarbus. Nuomonės išsiskyrė tik dėl to, kokia literatūra geriausiai mankština smegenis. Pasiūlymų sulaukta pačių įvairiausių, pradedant įpročiu skaityti dienraščius, baigiant grožine bei moksline literatūra. Panašu, kad visi apklausos dalyviai sutiko dėl vieno – šiuo atveju labai svarbus kiekis. Taigi, skaitykite daug.

7. Paprastai paaiškinkite kitiems

„Jeigu negalite kitam paprastai paaiškinti, tuomet pats nepakankamai gerai suprantate“, – yra pasakęs Albertas Einsteinas. „Quora“ respondentai su tuo visiškai sutinka. Įsitikinkite, kad tikrai išmokote tai, ką manote išmokę. Jeigu norite įsitikinti, kad informaciją tikrai supratote ir įsiminėte, pabandykite ją perteikti kitiems. „Įsitikinkite, kad galite tai paaiškinti kažkam kitam“, – pataria Mike’as Xie.

Studentas Jonas Packlesas detaliau paaiškiną šią idėją: „Nesvarbu ką išmokote, galvokite apie tai tol, kol galėsite tai paaiškinti savo draugui. Naują informaciją išmokti nėra labai sunku. Kur kas daugiau naudos bus, jeigu galėsite tą informaciją perteikti kitiems“.

8. Imkitės naujos neįprastos veiklos

Tinklaraščio „Farnam Street Blog“ savininkas Shane’as Parrishas papasakojo istoriją, kaip Steve’as Jobsas jaunystėje užsirašė į kaligrafijos kursus. Metęs mokyklą būsimasis kompanijos „Apple“ įkūrėjas turėjo marias laiko, tad nusprendė lankyti kaligrafijos kursus. Tuo metu tai atrodė visiškai nereikalingu laiko švaistymu, tačiau čia įgautos žinios vėliau buvo panaudotos kuriant pirmuosius kompiuterius. Išvada tokia: niekada iš anksto nežinai, kas ateityje bus naudinga. Todėl reikia išbandyti naujus dalykus ir žiūrėti, kaip jie susisieja su jau turima patirtimi.

„Negali sujungti taškų žvelgdamas į priekį, juos gali sujungti tik žvelgdamas atgal. Tad belieka pasitikėti, kad tie taškai ateityje kažkaip susisies“, – Steve’ą Jobsą cituoja Shane’as Parrishas. Jeigu nori, kad tie taškai susijungtų, privalai norėti išbandyti naujus dalykus, net jeigu jie iškart ir neatrodo naudingi ar produktyvūs.

9. Mokykitės naujos kalbos

Tam visiškai nereikia iki gimtosios kalbos lygmens įvaldyti užsienio kalbą ar išvykti į svečią šalį, kurioje kalbama ta kalba. Galite mokytis užsienio kalbos sėdėdamas prie savo darbo stalo – tai lavins smegenis nei kiek ne mažiau.

„Mokykitės naujos kalbos. Čia jums padės daugybė nemokamų tinklalapių. Pasinaudokite „Livemocha“ ar „Busuu“, – pataria Manas J. Saloi.

10. Suteikite sau laiko „prastovai“

Nenuostabu, kad jogos mokytoja Claudia Azula Altucher rekomenduoja suteikti sau erdvės ir laiko įsisavinti tam, ką išmokote. „Kasdien pasėdėkite tyloje“, – pataria ji.
Vis dėlto ne ji vienintelė pabrėžia poreikį pailsėti nuo protinės veiklos. Skirti šiek tiek laiko paprasčiausiam pagalvojimui pataria ir į pensiją išėjęs policininkas Rickas Bruno: „Aš viską apgalvoju bėgiodamas (beveik kiekvieną dieną)“.

Šaltinis: delfi.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *