10 žmogaus patarimų, mokėjusio 16 kalbų
0 (0)

Kata Lomb (Kató Lomb, 1909 m. vasario 8 d., Pečas − 2003 m. birželio 9 d., Budapeštas) – vengrų kilmės vertėja, rašytoja, viena pirmųjų pasaulio sinchroninio vertimo meistrių.

Studijavo fiziką ir chemiją, tačiau susidomėjo kalbomis. Galėjo laisvai versti žodžiu, operuodama 9 arba 10 kalbomis. Vertėjavo techninę literatūrą, šešiomis kalbomis galėjo skaityti beletristiką. Be gimtosios vengrų, kalbėjo 16 kalbomis (anglų, bulgarų, danų, hebrajų, ispanų, italų, japonų, kinų, lenkų, lotynų, prancūzų, rumunų, rusų, slovakų, ukrainiečių, vokiečių). Šias kalbas ji išmoko savo pastangomis, tiesiog iš susidomėjimo.

Savo knygoje “Kaip aš mokausi kalbų” (1984) ji suformulavo 10 paprastų kalbos mokymosi taisyklių.

1. Kalbą mokytis būtina kasdien! Čia kaip ir sporte – jei norite įspūdingų raumenų – treniruokitės kasdien! Skirkite bent po 10-15 minučių naujų frazių skaitymui ir pakartojimui.

2. Jei noras mokytis kalbų nusilpsta pernelyg greitai, sugalvokite savo mokymosi algoritmą. Pavyzdžiui, truputį mokotės, tada – šiek tiek muzikos, trumpa pertraukėlė pasivaikščiojimui.

3. Kontekstas – tai svarbiausia! Niekada nesimokykite atskirų žodžių, tik kontekste! Pavyzdžiui, jei jūs įsiminėte išsireiškimą “strong wind”, tai vienas iš šių žodžių automatiškai primins jums ir antrajį.

4. Ypatingai svarbu išsirinkti vadovėlyje konkrečias vientisas frazes ir stengtis maksimaliai jas panaudoti dialoge.

5. Mintyse verskite VISKĄ, kas tik papuola į akis – reklamas, dainų, dialogų ištraukas, straipsnių pavadinimus. Paprasta ir naudinga!

6. Mokytis atmintinai – puikus dalykas! Bet mokytis mintinai reikia tik tai, kas 100 % yra teisinga ar ištaisyta mokytojo.

7. Jau parauoštas naudojimui frazes, idiomas užsirašykite ir saugokite atmintyje pirmu asmeniu.

Pavyzdžiui: “I am only pulling your leg” (Aš tik tave erzinu)

8. Jokios užsienio kalbos negalima mokytis izoliuotai, ta prasme, kad – aš tyliai sau rašysiu į sąsiuvinuką ir klausysiuos mokytojo.

Žiūrėkite filmus, skaitykite literatūrą ir laikraščius originalo kalba, bendraukite su ta kalba kalbančiais (internete, pvz.)!

9. Nebijokit klaidų, bijokite neištaisytų klaidų! Niekada nieko nepalikite nepatikrinę.

10. Nusiteikite, kad ir kas be nutiktų – jūs išmoksite kalbą.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

12 Responses

 1. klaidos parašė:

  Man įdomu, kaip galima publikuoti straipsnį, kuriame pilna gramatinių klaidų?.. Gana įdomus straipsniukas, bet jau klaidų gausa man žadą atėmė.

 2. Lina parašė:

  to klaidos- kai kas iesko tik klaidu, vietoje to, kad susikoncentruotu i turini…. kai kurie taip stengiasi ismokti rasyti be gramatikos klaidu,kad pamirsta turini…o niekalas -visada niekalas, net jei parasytas be klaidu …:)

 3. Marija parašė:

  Ir su vienu, ir su kitu sutinku. Tačiau mokėti rašyti lietuviškai ir be klaidų – turėtų kiekvienas. Juk ir taip nyksta mūsų kalba…

 4. Jonis parašė:

  Na, jau jeigu mūsų kalba nyksta, tai nėra ko norėti, kad kiekvienas rašytų be klaidų. Aiman, visuotinės degradacijos laikmečiu gimtoji kalba ne išimtis. Nematau jokių prošvaisčių…

 5. Anonimas parašė:

  Miela Lina, sutinku su Jumis dėl turinio vertės, tačiau kad ir koks būtų turinys, juo klaidų teisinti neturėtume. Pastaruoju metu itin liūdna dėl gimtosios kalbos nemokėjimo, negerbimo ir dangstymosi klaviatūra be lietuviškų simbolių, skubėjimu ar, kaip šiuo atveju, turinio viršenybe …:(

 6. bite parašė:

  Miela Lina, sutinku su Jumis dėl turinio vertės, tačiau kad ir koks būtų turinys, juo klaidų teisinti neturėtume. Pastaruoju metu itin liūdna dėl gimtosios kalbos nemokėjimo, negerbimo ir dangstymosi klaviatūra be lietuviškų simbolių, skubėjimu ar, kaip šiuo atveju, turinio viršenybe …:(

 7. Petras parašė:

  Sveiki besimokantis kalbu.

  Visi pažįstame žmonių, kurie bandę išmokti užsienio kalbos, ir jiems nepavyko.
  Ar Jums buvo kilęs klausimas kodėl??? Ar ieškojote atsakymo???
  Daugelis iš mūsų pabando viena mokymosi metodą, ir meta savo sumanymą, nes jiems jis netiko, ir atrodo kad tai neįmanoma.
  Bet jeigu jie susiimtu, ir rastu sau tinkama metodą, aišku įdėtu pastangų, tikrai įmanoma butu pramokti, ir dar ne viena kalba. Man teko bendrauti su žmonėmis, kurie pastate sau tvirta tikslą, išmokti užsienio kalbos. Ieškojo įvairiausiu būdu, kaip tai padaryti, kad mokymasis butu kuo paprasčiausias ir efektyviausias, jiems. Bandę viena kita metodą, tol kol rado sau priimtina, ir išmoko per pusmeti. Neįtikėtina anė??? Taip, pritariu, sunku patykėti, bet ar Jus bandėte?, viena, du, tris metodus kad parinktumėte sau tinkanti??? Ar vis dėlto pasidavėte po pirmo bandymo??? Jeigu taip, tai prašau susiimti ir pabandyti dar.
  Kalbosdėžutės.lt siūlo, gera veiksminga metodą, pats asmeniškai išbandžiau ir išmokau Rusu kalbos, per pusmeti. (nemokėdamas nei žodžio, neskaitant žargono;)
  Galiu pasigirti kad metodą pasiūlę draugas Kęstas, kuris jau iki to momento buvo išmokęs tris kalbas (anglu, vokiečiu, prancūzu ). Pritariu, kad tam reikėjo turėti specialiu gabumu. Bet man ir su mano gabumais, kai mokykloje vidutinis, ištemptas pažymįs buvo 7 balai, išėjo išmokti nauja kalba. Taigi, metodas veikia, todėl noriu rekomenduoti žmonėms, kurie nori pralaužti nauja kalba.

  P.S Petras

 8. verto parašė:

  to Petras. Pažiūrėjau Jūsų rekomenduojamą svetainę, kažkodėl įdomu, kodėl nėra nurodytų kainų ? Pats straipsnis patiko, nors mokausi savarankiškai, nėra kas mane tikrina, tačiau kai kuriuos punktus pritaikysiu asmeniškai sau.

 9. Panelė Ernesta parašė:

  Sveiki,
  ką tik patikrinau kalbosdezute.lt ir įdomu pasidarė, ar nėra netuščių kortelių su kitomis kalbomis, pavyzdžiui, prancūzų? Randu vien tik anglų ir norvegų kalbas.

 10. a parašė:

  perziurejau kalbosdezute.lt norvegu zodzius, tai radau keleta klaidu. Reikia moketi pinigus uz tai :DDD

 11. Algis parašė:

  Rašyti lietuviškai be klaidų labai sudėtinga, tai sunkiau nei išmokti užsienio kalbą. Manyčiau reikia koncentruotis į turinio esme o ne i klaidas, jei aš viska perskaičiau ir puikiai supratau, neradau nei vienos klaidos o jų ten apstu, tai viska tai ir pasako, kad esmė ne klaidos o turinys! Ir dar, žmogus dkaitydamas mato tik žodžio pradžia ir pabaiga, net ir užraše sskini raidėmis mes galim puikiai suprasti, tai tik irodo, kad rašymas be klaidų yra nieko verta atgyvena

 12. Rima parašė:

  Nedidelė gerbė daug užsienio kalbų žinoti, bet didelė gėda savosios nemokėti ;)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.