9 dalykai, kurių tikriausiai nežinojote apie sapnus

Vis dar yra keletas dalykų, susijusių su miegu, kurių negalime perprasti ar suvokti. Žinome, kad tam tikri pasikeitimai vyksta smegenyse miego metu, tačiau netgi ekspertai turi tik tam tikras teorijas apie miegą ir ypatingai sapnus.

miegas

Miegas ilgai buvo laikomas procesu, kurio metu mes peržiūrinėjame ir klasifikuojame dienos įvykius. Vis daugiau tyrimų yra linkę palaikyti šią teoriją. Įsivaizduokite savo smegenis kaip antrąjį žarnyną, siūlo Rubinas Naimanas, mokslų daktaras, klinikinis psichologas, kuris domisi miegu ir sapnais Arizonos universitete.

„Naktį smegenys, galima sakyti, praryja, suvirškina ir išanalizuoja informaciją, kurią vėliau kaip žarnynas pašalina,“ teigia Naimanas. „Ką smegenys išlaiko, tampa tarsi dalelė mūsų.“ Taigi sapnavimas – tai tarsi smegenų virškinimo sistema.
Tačiau yra dar begalės dalykų apie kuriuos mes manome, kad žinome. Apačioje pateikiame mažai žinomus faktus apie sapnavimą bei mitus apie sapnus.

Mes sapnuojame visą naktį

Turbūt esate girdėję, jog mes sapnuojame tik per REM (greitų akių judesių) miegą. Iš tikrųjų, mes sapnuojame nuolat, teigia Naimanas. Mes labiau įsitraukiame į sapnus REM miego metu, bet jeigu mes ir „nematome“ sapno, tai dar nereiškia, jog mes nesapnuojame. Per naktį, REM miego stadijos vis ilgėja, taigi didžioji dalis mūsų sapnų atsiranda vėliausiame nakties laikotarpyje, sako Naimanas.

Vabzdžiai ir žuvys nepatiria REM miego

Kai kurie sapnai atsiranda nebūtinai REM miego stadijos metu. Pasak Kalifornijos universiteto tyrėjų, nustatyti, ar gyvūnai patiria REM miegą, yra lygiai taip pat sunku, kaip nustatyti, ar jie išvis sapnuoja. Tačiau visi žinduoliai, ropliai ir kai kurie paukščiai patiria REM miegą ir būtent dėl to turėtų sapnuoti, remiantis Popular Science svetaine.

Daug sunkiau atsiminti sapną, jei Jus pabudina žadintuvas

Šiurkštus pažadinimas skambant įkyriam žadintuvui gali paskatinti pamiršti, kur Jūs klajojote prieš kelias sekundes. Geriausias būdas atsiminti savo sapnus – leisti sau atsikelti iš lėto, kelias minutes dar pasivartyti lovoje. Neverskite per daug savęs prisiminti, ką sapnavote. „Jeigu Jūs bandysite persekioti savo sapną, jis galiausiai vis viena paspruks,“ – teigia Naimanas.

Žmonių, kurie prisimena sapnus, smegenys veikia kitaip

2014 metų tyrimas atskleidė, jog žmonių, kurie reguliariai prisimena savo sapnus, smegenų dalis, kuri atsakinga už spontanišką veiklą, aktyviau dirba palyginus su tais, kurie retai prisimena savo sapnus. Šie skirtumai pastebėti ne vien tik miego metu, tačiau ir esant aktyvios būklės. Ankstesnis tyrimas nurodė, jog žmonės, kurie prisimena daugiau sapnų, labiau reaguoja į garsus miego metu (taip pat ir nemiegant) negu tie, kurie prisimena mažai sapnų.

Kūnas reaguoja į sapnus tarsi tai būtų realybė

Nemaloni situacija ištinka, kai atsibundame supykę ant žmonių, kurie sapne kažką Jums padarė. Atsibudę bandote išpasakoti jausmus, kuriuos iššaukė sapnas, tačiau galiausiai suprantate, jog visa tai skamba gana keistai. Naimanas teigia, jog atmerkus akis, sapne patirti jausmai vis dar atrodo tikri.

„Mūsų kūnas ir smegenys užfiksuoja lygiai tą patį, ką patiriame sapne.“ Kraujospūdis sapnų metu padidėja kaip realiose stresinėse gyvenimo situacijose. Todėl kartais sapnai prilygsta realybei emocijų atžvilgiu.

Mes sapnuojame realiame laike

Esama mito, jog mūsų sapnai tetrunka kelias sekundes, nors iš tikrųjų sapnai gali užsitęsti iki 20, 30, netgi 60 minučių, teigia Naimanas. Sapnai trunka tik kelias minutes mūsų pradinėje miego fazėje, o vėliau pailgėja atitinkamai su REM miego būsena.

sapnai

Košmarai ne visada susiję su mūsų baimėmis

Blogi sapnai yra dažniausiai gąsdinantys, tačiau šiuose sapnuose slypi kur kas daugiau emocijų nei vien tik baimė. 2014 metų tyrime, kuriame buvo analizuojami 331žmonių užrašai apie sapnus, buvo nustatyta, jog daugelis košmarų atskleidžia emocijas susijusias su nesėkmėmis, rūpesčiais, sumaištimi, liūdesiu ar kalte.

Tyrėjai taip pat nustatė, kad vyrai yra labiau linkę sapnuoti blogus sapnus susijusius su smurtu ar fizine agresija. Palyginimui, moterų blogi sapnai yra dažniausiai apie santykių problemas ar konfliktus.

Jūsų sapnai nėra keisti tol, kol jų taip nepavadinate patys

„Nors Jūs sapnuojate „keistą“ sapną, pavyzdžiui, kad žaidžiate pokerį su gigantiška žalia vovere ir karaliene Mary, šis sapnas visiškai nekeistas,“ sako Naimanas. „Kai atsibundate ir susiduriate su realybe, tik tada Jums sapnas atrodo keistas.“

Lyginti sapno keistumą su realybe, tai tarsi lyginti mitybos įpročius skirtingose kultūrose, kurie kitos kultūros žmonėms atrodo neįprasti. „Mes turėtume stengtis neinterpretuoti sapnų prilyginant realybei,“- teigia Naimanas. Tai reiškia, kad pats metas atsikratyti sapnininkų.

Galime mirti sapne vien tam, kad galėtume papasakoti šią istoriją

Daugelis žmonių tiki populiariu mitu, jog mirtis sapne reiškia.. . mirtį. Naimanas visiškai nesutinka su šiuo įsitikinimu. Tiesą sakant, Naimanas skatina tyrinėti, sakydamas: „Jeigu Jūs turite galimybę sapne numirti, tučtuojau pasinaudokite ja.“

Daugelis žmonių pažymi, jog mirtis sapne atrodo nelabai jaudinanti. Kai kurie žmonės sako, jog tam įtakos gali turėti sąmonės nemirtingumas, tai, jog ji veikia atskirai nuo kūno. Bet kokiu atveju, ši sapnų patirtis yra be galo įdomi.“

Šaltinis: delfi.lt

8 Responses

 1. linas parašė:

  Man teko spanuoti savo mirti. sapnavau kad uzpuole ir nusove i galva. jaumsas sapne buvo nekoks, dabar nepamenu bet berots ne iskarto nubudau. bet atsiudus irgi ilgai jauciau toki keista jausma, nemalonuma.

  • Individas parašė:

   Kai mane sapne nušovė, atsibudau su dideliu galvos skausmu.

   • a parašė:

    Skaudėjo galvą, todėl ir sapnavai tokį sapną:) Čia kaip nori į tualetą ir sapnuoji tualetą.

 2. roberta parašė:

  as irgi esu sapnavusi ziauria avarija,per kuria uzsimusiau, iskart nepabudau, viskas buvo tarsi pilkame fone, save sapnavau is salies, tik plaukai buvo su splava. Maciau ir girdejau kaip draugai sneka jog manes nebera,o as sedziu salia ju ir sakau jog as su jais cia, bet jie manes negirdi..

 3. Rytis parašė:

  Jei atsibosdavo sapnuot tai visada nušokdavau iš aukščio, kad užsimuščiau :D

 4. Trys menRealusSapnai parašė:

  O kas per sutrikimas, o gal tai normalu, jei sapnai labai realus? Dienos begyje kartais pagalvoju: „ar cia tikrai taip buvo, ar as vel susapnavau?” Skamba juokingai. Bet buna, kad turiu gerai pagalvoti, pvz., ar tas zmogus taip tikrai sake, ar as sapnavau. Mane tai siek tiek neramina…

  • alzheimeris parašė:

   gali būti, kad su atmintis silpsta.

  • Egle parašė:

   Man irgi taip buna paskutiniu metu daznai. Sapnuoju tokius buitinius dalykus, kaip kad pvz atidariau saldytuva ir maciau, kad yra pieno. Tada atsikelus atidarau saldytuva – pieno nera ir tada tik susivokiu, kad sapnavau tik..:D bet kazkada skaiciau, kad tam net pavadinimas yra, kai nesupranti ar sapnavai ar taip buvo is tikruju

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *