Ar gyvenimas Marse išvarys iš proto?

Šeši žmonės Havajuose tikrina gyvenimo kitoje planetoje psichologinius efektus.

konstrukcija

Keturis mėnesiu šį kupolą vadintumėte namais
© NASA/HI-SEAS

Kai žmonijos kelionės į kosmosą iš svajonių tapo realybe, vienas nežinomas faktorius buvo ne tik kosmoso aplinka, bet ir psichologija. Kaip žmogaus protas reaguotų į tokias ekstremalias sąlygas? Ar mikrogravitacija kartu su erdvėlaivio izoliacija sukels klaustrofobiją? Ar ištrūkimas iš Žemės gniaužtų galiausiai palauš psichiką? Ar yra toks dalykas, kuriuo mokslinės fantastikos rašytojai gąsdino jau seniai, kaip „kosmoso beprotybė“?

Laimei, kosmosas iš proto mūsų neišvaro. Bet tai nereiškia, kad nustojome domėtis naujos aplinkos poveikiu mūsų psichologijai. Nauja senojo „kosmoso beprotybės“ klausimo versija yra kaip buvimas toli nuo namų ilgainiui mus paveiks. Kaip gyvybė Marse galėtų paveikti kitą kosminę mįslę: žmogaus emocinę būseną?

NASA tikisi tai išsiaiškinti. Šią savaitę, kartu su Hawaii’ų universitetu Manoa, agentūra pradėjo naujausią Marso simuliacijos eksperimentą, Havajų kosmoso tyrimo analogo ir simuliacijos misiją (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation mission – HI-SEAS). Didžiojoje Havajų saloje, 2,5 km aukštyje virš jūros lygio, sąlygos tokios marsietiškos, kaip tik įmanoma Žemėje: Mauna Loa vulkaninė dirva gana panaši į Marse randamą vulkaninį regolitą. HI-SEAS stengiasi įmanomai tiksliai atkurti, gyvenimo Marse sąlygas – ir naujausia dėlionės dalis išbando žmogaus emocijas.

Šioje antrojoje HI-SEAS misijoje dalyvauja trys vyrai ir trys moterys – tikslingai maža grupė atrinkta iš 700 pareiškusių norą – ir joje yra, neuropsichologas, aeronautikos inžinierius ir Oro pajėgų veteranas, tiriantis žmogiškąjį faktorių aviacijoje. Komanda gyvens 93 m2 kupolo formos būste. Ten jie praleis keturis mėnesius. (Susimąstykite minutėlę: gyventi su penkiais kitais nepažįstamais žmonėmis. Keturis mėnesius. Aukštų technologijų jurtoje.)

jurta

Jurtos planas
© NASA/HI-SEAS

„Rengiamės kelti jiems stresą,” Hawaii Tribune-Herald sakė Kim Binsted, projekto vyriausioji tyrėja. „Tokia tyrimo esmė.”

Išties. Bandymo metu įgula izoliuojama taip, kaip ji būtų izoliuota Marse. Vienintelis jiems leidžiamas ryšys su išoriniu pasauliu – tai yra, su šeima ir draugais – bus vykdomas elektroniniu paštu. (Ir jis bus užlaikomas 20 minučių, imituojant komunikaciją tarp Marso ir Žemės.) Jei tai nekels pakankamo streso, yra ir kitas šaltinis: Kiekvienam misijos nariui bus suteiktos vos aštuonis minutės prausimuisi po dušu… per savaitę. Šios aplinkybės keliamo streso nemažina ir faktas, kad iš gyvenamos jurtos įgula galės išeiti tik apsivilkusi storas, izoliuotas uniformas, simuliuojančias skafandrus. Havajų karštyje.

Misijos metu mokslininkai tikrins subjektų nuotaiką ir bendravimo su kitais dalyviais sukeltus pokyčius. Jie taip pat tikrins įgulos kognityvinius įgūdžius, stebėdami, ar jie keičiasi, ir jei keičiasi, tai kaip, eksperimento metu.

Tuo pačiu metu įgula vykdys kitus su gyvenimu Marse susijusius projektus – tarp kurių bus 3-D spausdintuvu atspausdintų chirurginių įrankių išbandymas, augalų auginimas sąlygomis, panašiomis į marsietiškasias, ir, tikriausiai sukelsiantis mažiausią stresą, atliekų perdirbimas į Marse galimus panaudoti įrankius. Jie taip pat vykdys projektus ir už savo gyvenamos vietos ribų, vilkėdami „kosminius skafandrus“ – tokius, kaip greta tekančių lavos srautų žymėjimas, – siekiant išbandyti gebėjimą dirbti kartu marsietiškomis sąlygomis. (Beje, visas šis darbas
yra tąsa ankstesnio HISEAS 2013 m. eksperimento, kurio dalyviai bandė sukurti marsietiškus valgius, kurie būtų skanūs būsimiems kolonistams.)

Kodėl NASA’ai rūpi, kaip šie šeši žmonės reaguos į potyrį, prilygstantį, ko gero, pačioms blogiausioms atostogoms Havajuose? Nes pilotuojama misija į Marsą yra NASA’os prioritetas; nors tokio projekto finansavimas po finansavimo apkarpymų pakibo ant plauko, agentūra tebesitiki vykdyti misiją į Marsą, kuri turėtų būti paleista ketvirtajame dešimtmetyje. Be to, reikia įsitikinti, kad į šią misiją siunčiami žmonės yra pasirengę jiems teksiantiems iššūkiams – ne tik technologiškai, bet ir emociškai.

Parengė:
logo

Šaltinis: theatlantic.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *