Ar visuomet reikia antrai pusei sakyti tiesą?
Sveiki santykiai remiasi pasitikėjimu. Tačiau pripažinkite, tikrai ne visuomet partneriui sakote tiesą…
Šeimos psichoterapeutas prof. Jason B. Whiting:
– Būna situacijų, kai neįmanoma pasakyti tiesą ir nesusipykti, neįskaudinti, neįvaryti savęs į kampą. Partneriai kartais apgaudinėja vienas kitą: kai ką sumažindami, kai ką sureikšmindami, pataikauja ar nesako visko iki galo. Ar melas visada blogai, klausia manęs.
Melas – gerų manierų vardan
Kartais, norėdami laikytis bendravimo taisyklių, turime sakyti pusiau tiesą. Jeigu sutuoktinis klausia: „Kaip praėjo diena?“, visiškai realu, kad klausyti jūsų virkavimų apie kvailus kolegas ir piktą viršininką jis nepasiruošęs. Jo klausimas – mandagumo, prie kurios esate įpratę, išraiška.
Kai atsakote: „Normaliai“, tai – nekaltas melas. Jūs taip pat paisote nerašytų bendravimo taisyklių. Kur kas blogiau būtų viską, kas ateina į galvą, išsakyti. Vyras galėtų žmonai papasakoti, kokia seksuali nauja sekretorė, tačiau protingiau šiuos pastebėjimus pasilikti sau. Kai kurios mūsų mintys gali būti ne laiku ir ne vietoje. Taip, kartais norisi išrėžti tiesą į akis, bet būdami protingos būtybės pirmiausia pasveriame visus už ir prieš.
Sąžiningumas ar gerumas?
Būna situacijų, kai tiesą sakyti nepatogu, bet reikia ir tenka rinkti žodžius, intonaciją ir laiką. Į tą patį klausimą galima atsakyti skirtingai.
Klausimas: „Kodėl prieštarauji, kad susitikčiau su draugais?“
Nekorektiškas atsakymas: „Nes jie visi idiotai, o tu savęs nekontroliuoji, gali išgerti per daug ir ką nors pridaryti.“
Tinkamas atsakymas: „Man neramu, kad gali per daug išgerti. Aplink tiek daug vienišų vyrų, o tu tokia patraukli.“
Klausimas: „Tu tekėsi už manęs?“
Nekorektiškas atsakymas: „Santuoka – ne man.“
Tinkamas atsakymas: „Man patinka mūsų santykiai, bet dar nesu pasiruošusi tokiai atsakomybei.“
Klausimas: „Šitie trikotažiniai šortai mane storina?“
Nekorektiškas atsakymas: „Ne šortai tave storina, tu sustambėjai.“
Tinkamas atsakymas: „Man atrodo džinsiniai tau tinka labiau.“
Žodžiai slepia motyvus
Yra būdų vienu metu būti ir geriems, ir sąžiningiems. Kai nežinote, kaip atsakyti arba bijote sakyti tiesą, paprašykite laiko pagalvoti. Pavyzdžiui, jūs sutrikote išgirdę klausimą: „Tu mane myli?“. Nesistenkite meluoti ar nukreipti pokalbio. Kai kalbama apie svarbius dalykus, geriau būti atviram.
Sąžiningumas santykiams būtinas, tačiau tikrai nebūtina partneriui pranešti, kad, pavyzdžiui, kai mylitės jums nepatinka jo kvapas.
Kita vertus, pagalvokite – kas nutinka, kai sąmoningai bandote ką nors nuslėpti? Bijote, kad pasakius tiesą nutiks kas nors blogo? Nemokate būti delikatūs. Bandote apginti save ar partnerį?
Jeigu išsiaiškinsite nesąžiningumo motyvus, jūsų santykiai tikrai laimės.
Parengė lsveikata.lt