Dzeno istorijos

dzeno-istorijosSudarytojas Domantas Razauskas „Dzeno istorijos”, 2012
Leidykla: Dominicus Lituanus

Knyga sudarė, išvertė bei įvadą parašė muzikantas ir poetas Domantas Razauskas, pats, kaip prisipažįsta, jau senokai besidomintis budizmu. Leidinys papuoštas dailininkės Vidos Kabailienės piešiniais.

Ši knyga, tai paradoksalių, poetiškų, įžvalgą skatinančių ir tiesiog pamokančių istorijų rinkinys atveriantis Rytų filosofijos išmintį.

Alegorinis kalbėjimas, glaustos minties raiškumas stebina netikėtomis paralelėmis su vakarietiška patirtimi.

Leidinys sudarytas pasitelkus keturis šaltinius, tai garsioji „101 dzeno istorija”, Mumono Ekajaus „Mumonkan” („Vartai be vartų”), Siuedou Džongsianio „Hekiganroku” („Mėlynosios uolos įrašai”) ir legendinio Madzu Daoi (Baso) „Užrašyti čano meistro Daoi iš Dziangsi pasisakymai”.

Viena iš istorijų: Išleisti sūtras

Tetsugenas, dzeno aistruolis Japonijoje, nusprendė išleisti sūtras, kurios tuo metu buvo pasiekiamos tik kinų kalba. Mediniais blokais turėjo būti atspausti septyni tūkstančiai knygų kopijų. Milžiniškas sumanymas.

Tetsugenas pradėjo keliauti ir rinkti šiam tikslui aukas. Keli entuziastai jam davė šimtą aukso gabalų, bet daugiausia jis gaudavo tik grašius. Tetsugenas kiekvienam aukotojui atsakydavo su vienodu dėkingumu.

Po dešimties metų jis turėjo užtenkamai pinigų, kad pradėtų darbus.
Tačiau nutiko, kad tuo metu patvino Udži upė. Ji užliejo laukus ir prasidėjo badas. Tetsugenas paėmė savo sukauptas lėšas ir išleido jas žmonėms nuo bado gelbėti. Tada jis vėl išėjo aukų rinkti.

Po kelerių metų šalyje paplito epidemija. Tetsugenas atidavė, ką buvo surinkęs, kad padėtų savo žmonėms.

Trečią kartą jis pradėjo rinkti aukas iš naujo ir po dvidešimties metų jo noras išsipildė. Medinius blokus, kuriais buvo spausdintas pirmasis sūtrų leidimas, dabar galima pamatyti Obaku vienuolyne Kioto mieste.

Japonai savo vaikams sako, kad Tetsugenas iš tiesų išleido tris sūtrų rinkinius. Ir kad pirmieji du nematomi rinkiniai net pranoksta paskutinįjį.

 

Daugiau pasakojimų, o ir apie patį knygos gimimą bei orientalistikos profesoriaus Audriaus Beinoriaus komentarus rasite pažiūrėję 2013 Vilniaus knygų mugėje vykusio “Dzeno istorijų” pristatymo vaizdo įrašą:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *