Girtavimas paauglystėje atsiliepia būsimai kartai?
0 (0)

alcoholism-1825900_640

Naujausi mokslininkų atradimai įspėja apie iki šiol nenumatytas alkoholio vartojimo paauglystės laikotarpiu grėsmes. Tyrimai rodo, kad Lietuvoje kasdien jo ragauja net trečdalis vyresnių paauglių.

Paveikė smegenų genus  

Girtavusių paauglystėje žmonių vaikai gali turėti galvos smegenų funkcijų sutrikimų. Jiems padidėja depresijos, nerimo, medžiagų apykaitos sutrikimo rizika. Apie tokią prielaidą ką tik paskelbė Lojolos universiteto Čikagoje (JAV) mokslininkai kasmetiniame Neuromokslų draugijos posėdyje. Paauglių girtavimas yra viena pagrindinių JAV sveikatos apsaugos problemų.

Mokslininkai atliko bandymus su laboratorinėmis žiurkėmis. Buvo nustatyta, kad alkoholio vartojimas paauglystės laikotarpiu pakeitė gyvūnų palikuonių smegenų dalyje – pogumburyje – kai kurių genų funkcijas. Tai paveikė baltymus gaminančias ląsteles. Galutinė pasekmė – fizinės kontrolės ir elgesio sutrikimai. Didžiausi genų pokyčiai nustatyti tuo atveju, jei kartu „išgėrinėjo“ patelė ir patinėlis.

Šis amerikiečių tyrimas yra pirmasis, parodantis, kad bet kurio iš tėvų girtavimas paauglystėje gali paveikti naujos kartos neurologinę sveikatą. Aišku, mokslininkai pastebėjo, jog bandymų su graužikais rezultatų nereikėtų iškart pritaikyti žmonių sveikatos modeliui. Tačiau jie atkreipė dėmesį, kad į alkoholio metabolizmo, pogumburio funkcijos panašumus. Plačiau apie tai rašoma mokslo naujienų portale „EurekAlert!“.

Kitas JAV mokslininkų tyrimas parodė, kad turėta jaunystėje priklausomybė nuo alkoholio gali pakenkti sveikatai praėjus net 60 metų. Tačiau tyrėjai negali paaiškinti, kodėl taip yra.

Neblaivūs tėvai – impulsas išgerti 

Dažniausiai alkoholiniais gėrimais pradedama domėtis paauglystėje. Tačiau tai gali įvykti ir anksčiau – pavyzdžiui, jei abu vaikų tėvai yra alkoholikai. Tai parodė Niujorko universiteto Bufale (JAV) mokslininkų atlikta studija.

Jie tvirtina, kad dažnai matantis neblaivius tėvus vaikas gali panorėti būti tokios pat būsenos. Tačiau mažylis negaus impulso griebti butelio, jei išgėrusi mama bus švelni ir dėmesinga. Todėl mokslininkai pataria tėvams, turintiems problemų su alkoholiu, kontroliuoti savo elgesį. Tada padidėja tikimybė, kad mažylis galės augti visavertiškai.

Be to, tėvams svarbu stebėti, su kokiais bendraamžiais, kokioje aplinkoje atžala leidžia laiką. Jeigu vaikas kitur mato visiškai priešingą situaciją nei namuose, jis dažnai stengiasi kaip galima greičiau pakeisti savo gyvenimo būdą.

Taip pat reikia atsiminti, kad alkoholinių gėrimų vartojimas pirmaisiais nėštumo mėnesiais dažnai būna negatyvių pokyčių būsimo kūdikio organizme pagrindinė priežastis.

Aigustė Tavoraitė | lsveikata.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.