Kaizen: drąsa ir kuklumas

kaizen

Tarptautinė japonų korporacija, viena sėkmingiausių savo srityje, atliko žmogiškų išteklių tyrimus ir sukūrė optimalaus darbo organizavimo strategiją „Tojotos” kelias [DAO Toyota]. Tai darbo filosofija, sutilpusi į 13-os lapų bukletą, kurio rašymas užtruko dešimt metų. Neseniai lietuvių kalba pasirodė knyga „Totyota pagal Toyota”, jos autoriai yra įvairių grandžių darbuotojai ir vadovai pažinę šią unikalią sistemą praktiškai. 

„Toyotos” lyderiai įpratę manyti, kad tai jie dirba žmonėms, priklausantiems jų vadovaujamoms grupėms, o ne žmonės dirba jiems. Vadovų tikslas ne taisyti jų klaidas ar duoti žmonėms pastabas ir papeikimus, bet suprasti kaip žmonės dirba ir tada procesą tobulinti, palengvinant  darbuotojams naštą. Savo veikloje jie vadovaujasi „Toyotos” kelio filosofija, kitaip dar vadinama Lean principais, kuri grįsta nuolatiniu tobulėjimu ir pagarba. Šiuose dviejuose principuose glūdi pati šerdis: Drąsa, Kuklumas ir Kaizen.

Kaizen (jap. Kai – keistis, Zen – visų labui)  verčiama kaip „nuolatinis tobulėjimas”. Trys straipsnio pavadinime įrašytos sąvokos gali būti išsidėsčiusios ir kitaip, pavyzdžiui, drąsa= kuklumas + kaizen arba kuklumas= drąsa + kaizen. Esmės tai nekeičia, mat visi trys dėmenys tarpusavyje koreliuoja, t.y. susiję ir veikia vienas kitą. O tai reiškia, kad išties praktikuoti kaizen ar tiesiog tobulėti, gebėsime tik išmokę drąsos ir kuklumo bei atvirkščiai.

Kuklumas reiškia, kad nieko iš tikrųjų gerai nežinome, sąmoningai nuolat save tramdome primindami, kiek daug dar turime suprasti, išbandyti, patirti. Kitaip tariant, tai nuolatinis atvirumas naujai patirčiai, be išankstinio nusistatymo ar visažinystės akinių. Tai leidžia kaskart į kiekvieną procesą pažvelgti naujai ir atrasti alternatyvias galimybes, kiekvienoje unikalioje situacijoje. Kuklumas leidžia įsigilinti ir suprasti, kas padeda rasti geresnius sprendimus.

Drąsa irgi būtina, jei norime kurti ilgalaikio, tvaraus ir nuolatinio tobulėjimo kultūrą. Pirmiausia turime išsiugdyti drąsą tam, kad sugebėtume prieštarauti įprastam mąstymui, kad galėtume drąsiai žvelgti į problemas, jas pripažinti ir ryžtis spręsti. Jei kuklumas moko mus atsargumo, padeda subtiliau pamatyti dalykus, tai drąsa padeda juos įgyvendinti, antraip visos iki to įgytos žinios bevertės, tik tuščios laiko ir pastangų investicijos.

muri-mura-muda

3M

Be minėtų Lean principų, darbo procesą tobulinti padeda 3M. Tai trys japoniški žodžiai prasidedantys ta pačia raide. Muri reiškia per didelį apkrovimą; Mura – netolygumą; Muda, tai nuostoliai, kurie susideda iš septynių komponentų.

Siekdami pagerinti darbo procesą turime ieškoti Muri ir jį pašalinti.  Stebint procesą patartina žiūrėti tik į faktus ir juos fiksuoti, visai negalvojant apie jų atsiradimo priežastis. Tiesiog jei veiksmas mums atrodo sunkus – jį užrašome kaip problemą. Tam neretai prireikia nemažai kuklumo, kad problemą pastebėti ir drąsos, kad pastebėjus pripažinti, garsiai įvardyti ir išspręsti. Paprastai žmonėms nėra įprasta kelti problemas, mat dažniausiai esame mokomi jų nepastebėti, jas ignoruoti. Jei stebimas yra svetimas darbas, tiesiog būtina jį ir pačiam išmėginti, dieną kitą padirbėti ir praktiškai perprasti procesus.

Mura – netolygumas, pasireiškia kaip netolygus darbo krūvio pasiskirstymas. Pavyzdžiui, kai ruošiamės egzaminui vos likus 3 dienom, o kelis mėnesius ištisai dykinėjome.  Kitaip tariant patartina venkti to, kad savaitės, dienos ar metų pradžioje nieko neveikiate, o vėliau, vos ne paskutinę akimirką puolate daryti tai kas reikalinga. Visai suprantama, kad didelė skuba lemia prastesnę kokybę ir didesnius nuostolius, sykiu ir stresą tiek pačiam skubančiam tiek su juo susijusiems žmonėms, kurie papildomai turi laukti neatlikto darbo, kad galėtų pradėti savąjį ir t.t. Todėl labai svarbu standartizuoti drbo trukmę ir įvesti darbo ritmą, kuriame kolektyvas virsta savotišku orkestru, kuriame daugybė sandų susilieja į darnią visumą ir sukuria kokybišką gaminį.

Muda – nuostoliai, tai kriterijus kuriuo vadovaujantis siekiama taupaus gamybos proceso, kad sąnaudos būtų minimalios. Galimi nuostoliai skirstomi dar į 7 rūšis: perteklinė produkto gamyba, perteklinės atsargos, perteklinis žaliavos apdorojimas arba tiesiog darbas, pertekliniai judesiai/operacijos, brokas, tuščias laukimas, transportavimas.

Šaltiniai: Samuel Obara ir Darril Wilburn knyga „Toyota pagal Toyotą“ (2015), 14-43 psl., leanmanufacturingtools.org, lean.lt

Parengė: Edvardas Šidlauskas | psichika.eu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *