Kam reikalinga šeima?
0 (0)

Žmonės yra dviejų tipų. Vieni atiduoda savo santykius likimo valiai ir mažai rūpinasi, kad sužinotų bei išmoktų kurti darnius santykius poroje. Antri supranta, kiek brangūs, jautrūs ir trapūs yra sutuoktinių ryšiai, tad rūpinasi jų darna. Pirmųjų yra žymiai daugiau nei antrųjų. Šis straipsnis skirtas pirmiesiems, kad jie suprastų, jog santykių darna yra kuriama, o ne gaunama.

Straipsnyje aptarsime klausimus: Kam reikalinga šeima? Kaip baigiasi santykiai, jei dėl to nesusitariame tarpusavyje ir ką gautume, jei susitartume. Kaip susitarti?

Kam reikalinga šeima?

Lietuvos statistikai skaičiuoja, kad maždaug 40 proc. besituokiančių porų išsiskirs vidutiniškai po 13,2 metų (2015). Vertinant šią statistiką kokybės vadybos aspektu, skyrybos yra santuokos patvarumo brokas. Na ir kas gi tą broką gamina? – Ogi patys sutuoktiniai.

Kaip baigiasi santykiai, jei sutuoktiniai nesutaria dėl to, kam reikalinga šeima?

Pradėti reiktų nuo atsakymo į klausimą o „Kam kuriama šeima?“. Kai šio klausimo paklausiu porų, dažniausi atsakymai yra: kad gyventi kartu, kad užauginti vaikus, kad būtų lengviau gyventi ir t.t.

Kai poros klausiu „Jei šeima kuriama tam, kad būti kartu ir jei judu esate kartu, tai kodėl atėjote pas mane konsultuotis?“. Tada sutuoktiniai suglumsta, nes jie yra kartu, tačiau buvimas kartu judviejų abiejų netenkina. Pasirodo, kad nors buvimas kartu yra būtina, tačiau nepakankama sąlyga, kad vienas ar abu sutuoktiniai būtų laimingi šeimoje.

Aiškinantis sutuoktinių atsakymus į klausimą Kam reikalinga šeima? išryškėja labai svarbus dalykas – abiejų sutuoktinių atsakymai į šį klausimą yra skirtingi. Štai čia ir prasideda bėdos santykiuose. Vienas stengiasi ir siekia vieno, kitas – kito. Gauname situaciją, kai sutuoktiniai „išsiskiria, kaip jūroje laivai“.

Jei nėra bendro sutarimo dėl to, kam mudu kuriame šeimą, tai nieko bendro ir nesukursite.

Kitas svarbus dalykas aiškinantis Kam reikalinga šeima, yra tai, kad sutuoktiniai nesuvokia šio klausimo tikrosios esmės. Jie suvokia šeimą, kaip buvimą kartu, geresnį gyvenimą, vaikų auginimą. Tačiau ar to iš tikrųjų Jums reikia?

Pažiūrėkime į situaciją „iš viršaus“. Štai Jūs einate į darbą, stengiatės, atiduodate visas savo jėgas, kad galėtumėte įvykdyti iškeltas Jums užduotis. Po darbo pavargęs(-usi) grįžtate į namus. Ką labiausiai Jūs norėtumėte namuose rasti?

Aš manau, kad labiausiai trokštate rasti – saugią erdvę, kurioje galite pailsėti, atgauti jėgas, būti priimta(-s), suprasta(-s), palaikyta(-s). O gal Jūs, parėję iš darbo norėtumėte namuose rasti dar aštresnį, dar žiauresnį „karą“. Karą su sutuoktiniu, kuris dar labiau Jus nualintų, atimtų jėgas, savitvardą, pagarbą, pasitikėjimą, saugumą? Ar to Jums reikia iš šeimos?

Kam reikalinga šeima

Mano atsakymas į klausimą „Kam reikalinga šeima?“ – „Kad sukurti saugią erdvę visiems šeimos nariams gyventi, ilsėtis, tenkinti poreikius, kurti Vertę ir užauginti sėkmingus vaikus“.

Jei sutinkate su tuo, kad svarbiausia šeimoje – saugi erdvė, galite žengti dar vieną žingsnį – pritaikyti tai savo santykiams. Kam to reikia?

Jei abu susitarsite dėl to, kad šeimą kuriate tam, kad joje būtų Saugi erdvė visiems šeimos nariams, tai abu ir stengsitės užtikrinti, kad ta saugi erdvė ir būtų. Pasikeis judviejų santykis vienas į kitą. Vietoje to, kad įsakinėtumėte, sakysite „ar galėtum“. Vietoje to, kad menkintumėte kitą, priimsite tokį(-ią) koks jis/ji yra. Vietoje nesiskaitymo santykiuose atsiras pagarba. Vietoje pažeminimų – palaikymas ir t.t.

Kaip susitarti ir suvienodinti abiejų sutuoktinių matymą, Kam reikalinga šeima?

Jei Jūs perskaitėte šį straipsnį, tai galite jį persiųsti savo antrai pusei. Kai ir antra pusė perskaitys šį straipsnį, inicijuokite jo aptarimą ir išgryninkite, kam reikalinga šeima judviem. Pasakykite vienas kitam, kaip suprantate savo saugumą, kaip norėtumėte, kad su Jumis elgtųsi antra pusė. Tada aptarkite sritis, kuriose nesijaučiate saugus(-i). Aptarimo metu priimkite vienas kitą, gerbkite skirtingumus ir siekite juos panaudoti stipriems santykiams sukurti.

Neužmirškite, kad judu pradėjote gyventi kartu tam „kad sukurti saugią erdvę visiems šeimos nariams gyventi, ilsėtis, tenkinti poreikius, kurti Vertę ir užauginti sėkmingus vaikus“.

Daugiau informacijos apie šeimos paskirtį galite rasti ČIA.

Mykolas Truncė | StipriSeima.ltSkyrybuPsichologas.lt
Porų psichologas, konsultantas, lektorius
Šeimų išsaugojimo specialistas
8 659 54009, porupsichologas@gmail.com

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.