fbpx

Metta meditacija
5 (1)

Asociatyvi iliustracija: Ester Marie Doysabas

Charizmatiškasis Dalai Lama garsėja kaip žmogus, spinduliuojantis tokią šilumą ir meilę, kad greta jo atsiskleidžia net labiausiai sudužusios širdys. Iš dalies savo poveikį aplinkiniams jis paaiškina budizmo atjautos praktikomis. Viena iš jų, kuri vadinasi Metta, čia ir bus pristatyta.

Metta išvertus reiškia „mielaširdystė”, tai tūkstančius metų gyvuojanti gailestingumo kitiems ir sau praktika. Paprastai sakant, Metta yra sąmoningas gerumo visų gyvų būtybių atžvilgiu ugdymas. Neuromokslininkai tyrinėdami uolių Metta praktikuotojų smegenis rado reikšmingų skirtumų. Smegenų bangos buvo gilesnės, jų veikla daug greičiau atsistatydavo po streso, itin išvystyta buvo smegenų žievės kairioji kaktinė skiltis – smegenų „laimės sritis” (1).

Metta yra viena veiksmingiausių priemonių atremti vidinio kritiko puolimą, taip pat, be visų kitų savo privalumų, yra puikus būdas stiprinti charizmą. Tačiau daugumai šis pratimas labai nesmagus.

Toliau bus pateikta vizualizacija, kuri žingsnis po žingsnio padės atlikti adaptuotą Metta versiją. Ji paremta dviem instinktyviais žmogaus polinkiais: imlumu vaizdiniams ir pagarba autoritetui. Atlikdami šį pratimą tikriausiai pastebėsite tam tikrą ritmą, kurį sukuria pakartojimai. Toks ir yra sumanymas – tiesiog ryžkitės pamėginti.

1. Patogiai atsisėskite, užsimerkite ir kelis kartus giliai įkvėpkite. Įkvepiant įsivaizduokite, kad iki pat viršugalvio prisipildote švaraus, gryno oro; iškvėpkite, leiskite šiam oro gūsiui nusinešti visą jūsų nerimą ir rūpesčius.

2. Prisiminkite gyvenimišką situaciją, kai padarėte kokį nors gerą darbą, nesvarbu, didelį ar mažą. Tik vieną gerą poelgį – tiesos, dosnumo ar drąsos akimirką. Susitelkite į šį prisiminimą.

3. Dabar įsivaizduokite kokią nors jus labai mylinčią būtybę – iš dabarties ar praeities, mitinę ar realią, Jėzų, Budą, Motiną Teresę ar dar ką nors. Tai gali būti žmogus, naminis gyvūnas ar gal net pliušinis žaislas.

4. Nusipieškite mintyse šią būtybę. Įsivaizduokite mintyse jos skleidžiamą šilumą, gerumą ir meilę. Išvyskite visa tai jos akyse, veido išraiškoje. Pajuskite, kaip šiluma plūsta jūsų link, apgaubia.

5. Pažvelkite į save tos būtybės akimis – su šiluma, gerumu, meile. Įsivaizduokite ją suteikiant jums atleidimą už viską, už ką vidinis kritikas jus nuteis. Jums atleista. Nuo šiol esate tarsi švarus lapas.

6. Pajuskite, kaip nuoširdžiai jus priima. Priima tokį(-ią), koks(-ia) esate, dabar, šiame gyvenimo tarpsnyje, su visais trūkumais.

  • Jūs puikus(-i). Šią gyvenimo akimirką esate puikus(-i) toks(-ia), koks(-ia) esate.
  • Puikus(-i) toks(-ia), koks(-ia) esate šiame brandos etape.
  • Puikus(-i) toks(-ia), koks(-ia) esate savo tobulėjimo kelyje.
  • Puikus(-i) su viskuo, kas yra jūsų galvoje ir širdyje.
  • Puikus(-i) su visais savo trūkumais.
  • Puikus(-i) toks(-ia), koks(-ia) esate šiame brandos etape.
  • Jūs esate visiškai priimtinas(-a) toks(-ia), koks(-ia) esate. Šią gyvenimo akimirką, šiuo metu.

Po Metta  pratimo žmonės dažnai teigia juntantys fizinį palengvėjimą, atsipalaiduoja pečiai, randasi šiluma. Kai kurie pasakoja apie tam tikrą „išskirtinį skausmą” ar „didelio švelnumo” jausmą. Kad ir kokie būtų potyriai, jei ką nors jaučiate, vadinasi, pratimas veiksmingas.

Net jei atrodo, kad pratimas neveikia, praktikuoti verta vien dėl šios vizualizacijos šalutinio poveikio. Nors atlikdami pratimą galite jaustis gana keistai, vėliau tą dieną pastebėsite, kad esate dėmesingesni, jaučiate geresnį tarpusavio ryšį su kitais ir labiau džiaugiatės geromis savo gyvenimo akimirkomis.

Metta meditaciją galite naudoti visuomet, kai tik patiriate vidinio kritiko puolimą. Mokslininkai, tyrinėję tokių vizualizacijų poveikį reikšmingam depresijos, nerimo, savikritikos, gėdos, menkavertiškumo sumažėjimui (2).

Kad Metta vizualizacija būtų dar paveikesnė, namie ar darbe išsidėliokite mylimų, svarbių jums žmonių nuotraukas. Tai gali būti draugų, šeimos narių, visuomenės ar religinių veikėjų atvaizdai, kurie, jūsų nuomone, galėtų jausti jums šiltų jausmų (augintiniai ir mylimi personažai ar žaislai irgi tinka).

Pagal Olivia Fox Cabane “Charizmos mitas: kaip įvaldyti asmeninio žavesio meną ir mokslą” (2017, 90-93 p.)

(1) T. Barnhofer, T. Chittika, H. Nightingale, C. Visser ir C. Crane „State Effects of Two Forms of Medittion on Prefrontal EEG Asymmetry in Previously Depressed Individuals” (2010)
(2) Paul Gilbert, Mark W. Baldwin, Chris Irons, Jodene R. Baccus ir Michelle Palmer „Self-Criticism and Self-Warmth: AnImagery Study Exploring Their Relation to Depression” (2006)

 

 

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.