Nuo ko pradėti mokytis NLP
0 (0)

Yra trys dažniausi klausimai susiję su NLP:

Kas tai yra?
Ką paskaityti?
Nuo ko pradėti?

Į visus šiuos klausimus vienareikšmio atsakymo nėra. Paprasčiausias būdas susipažinti su NLP – Treningai. Beje, tai ir efektyviausias būdas. Mažiausiai resursų reikalaujantis kelias – pasiskaityti straipsnių, knygų ir pradėti taikyti.

Deja, žmonių, kurie gali suvokti ir pajusti NLP esmę vien iš knygų – vienetai. Dar galime paminėti, kad yra galimybė ir tiesiog rinktis kartu. Svarbu tobulėti. Kaip – nelabai svarbu. Trečiosios kartos NLP skelbia bendradarbiavimo ir dalinimosi idėjas.

NLP – tai labai plati erdvė. NLP apima absoliučiai viską, analizuoja visą šią informaciją, sistemina ją ir nuolat tobulina.Todėl itin svarbu pačiam sau apibrėžti – „Kur aš noriu taikyti NLP?“ Geriausia pradėti nuo mažo žingsnelio, pabandyti suvokti, kas ir kaip veikia, susipažinti su terminais ir tada žengti į NLP pasaulį. Šiuo metu žinomos tokios NLP sritys (neskaitant hipnozės):

 • Terapija – gydymas
 • Verslas – pardavimai
 • Gundymas
 • Asmeninis Tobulėjimas

Visose šiose srityse pagrindas yra tas pats, tik pati informacija pateikiama kiek skirtingai irakcentai būna sudėti kitur. Pavyzdžiui, išmokus meistriškai gundyti, bus nesunku sukurti ir verslo santykius, o žavėti kitus be asmeninio tobulėjimo tiesiog neišeis.
Siūlau pasirinkti savo sritį, kad būtų galima mokytis tikslingai, o ne laukti, iš kur papūs stipresnis vėjas.

Terapija – NLP sritis, kuri gilinasi į tai, kaip bendrauti su savim ir kitais žmonėmis, tobulina instrumentus, kaip padėti žmonėms, kai jiems sunku. NLP ir prasidėjo nuo psichoterapeutų efektyvaus darbo modeliavimo, analizės, kaip jie tai daro.

Verslas – sritis, nagrinėjanti, kaip dirbti su savimi, kad pasiektum savo tikslus. Derybos, manipuliacijos, efektyvus laiko planavimas, žmonių valdymas. Pozityvioji psichologijos pusė.

Gundymas– kaip sudominti, kaip palaikyti santykius, kaip suprasti, ko nori kitas žmogus. Šimtai technikų ir dar daugiau erdvės lavinti savo asmeninį gyvenimą. Gaila, bet daug vyresnio amžiaus žmonių praleidžia šią sritį pro ausis, manydami, kad tai ne visai padoru. O juk NLPeriai sukūrė daug gundymo technikų, kurias, mano galva, būtina taikyti šeimyniniame gyvenime.

Asmeninis Tobulėjimas – NLP duoda instrumentus, kaip dirbti su savim, kaip ugdyti savo savybes. Tai puiki galimybė žmogui, kuris pasiryžęs tobulėti visą  gyvenimą.

Ar pasirinkote, ar išrinkote, o galbūt ir net ir ne (hipnotinės kalbos taikymo pavyzdys) – nepamirškite svarbiausios taisyklės: „Norint pradėti, reikia pradėti”. Šiek tiek teorijos, kurią patariu išbandyti praktikoje. Aišku, naudingiausia bus, jei tai taps įgūdžiu.

Žmonės turi kelis informacijos gavimo kanalus – Vizualinį, Audialinį, Kinestetinį, Digitalinį (ir 3 kitus, kuriuos kol kas galima apibendrinti kaip kinestetinį).

Vizualas – žmogus, kurio laikysena paprastai būna tiesi, žvilgsnis nukreiptas kiek aukštyn. Jam patinka kalbėti vaizdiniais, naudoti daugiau būdvardžių, susijusių su vaizdais: ryškus, raudonas, mažas, apribotas rėmelio, ten už trijų marių.

Audialas, svarbiausia – klausa. Jo akys žvelgia horizonto lygyje, jo laikysena laisva, bet ne susmukusi, kalbėdamas jis mėgsta nusukti veidą į šoną (nukreipti į pašnekovą  ausį, kad geriau jį girdėtų). Jo kalboje bus daug žodžių, susijusių su garsais: triukšminga, tylu, garsiai, unisonas, disonansas, simfonija, dzin, triokšt-keberiokšt…

Kinestetas laikys rankas prie savęs, galbūt bus susikūprinęs arba pasilenkęs į priekį, žvilgsnis bus nukreiptas žemyn. Toks žmogus mėgsta kalbėti apie kūniškus pojūčius ir jausmus: lengva, sunku, šilta, dreba, lyg pūkelis kutentų.

Digitalas dažniausiai bus kiek persikreipęs, daug kalbės apie schemas, lenteles, eigas, skaičius, charakteristikas, tikslus, kvestionuos jūsų mokslinio žargono naudojimą.
Jausmas lyg mokytumeisi kitą kalbą.

Bazinės presupozicijos
Tai pagrindinės prielaidos. Pradėjus jomis gyventi, atsiveria daug platesni suvokimo horizontai.
Nėra pralaimėjimų yra tik grįžtamasis ryšys
Žemėlapis nėra teritorija

Greita fobijos gydymo technika
Šią techniką galima taikyti labai plačiai, bet iš pradžių užteks neigiamų jausmų, blogų atsiminimų neutralizavimo. Tiesiog įsivaizduok, jog esi kino teatre.

Įsivaizduok, jog žiūri filmą apie tai, kas vyko dar prieš tą įvykį, kai viskas dar buvo gerai (tame filme tu matai save iš šalies).

Priartėjus įvykiui, juosta ima suktis vis greičiau, nemaloni situacija ekrane pralekia taip greitai, kad tu net nespėji gerai jos įžiūrėti. Toliau filmas vėl sukasi įprastu greičiu ir tu vėl matai, kaip viskas klostėsi jau po įvykio. Dabar įsivaizduok, kad tu palieki save sėdėti ir žiūrėti šį filmą, o pats pakyli į kino projektoriaus kabiną. Ir matai save, žiūrintį tą filmą.

Tu ir esi tas, kuris prasuka tą juostą taip greitai, kaip jam norisi. Prasuk juostą atgal – irgi greitai-greitai. Vėl į pradžią. Vėl į priekį. Taip prasuk kelis kartus.

Pabandyk matydamas save, žiūrinti filmą, periferiniu regėjimu – pamatyti, kaip tu persukinėji šį filmą pirmyn ir atgal.

Jeigu filmas vis dar pernelyg stipriai tave jaudina – tiesiog padaryk ekraną mažesnį, sumažink vaizdo kontrastą, kad būtų blankus ir pilkas, gali pradėti tolinti jį vis toliau ir toliau….

Užtvirtinimui reiktų pakartoti šį pratimą kelis kartus. Tai puikiai sumodeliuota ir  gerai veikianti strategija.

Inkarai
Paprastas dalykas, kurį galima naudoti bet kur: ir duše, ir prie derybų stalo.

Kas tai yra? – http://www.youtube.com/watch?v=8vlcsFJyEXQ arba http://www.2gali.lt/nlp-2/
Ką paskaityti?
Pilnas praktiko ir meistro kursas – užteks mažiausiai šešeriems metams.
Six-Blind-Elephants – labai svarbi knyga.
Modeling with NLP  – sunkesnė.
Šios trys knygos yra ir rusų, ir anglų kalba.
NLP enciklopedija – visam gyvenimui. Kone didžiausias įnašas į NLP literatūrą.
Yra dvi-tris lietuviškos knygos, bet jų neskaičiau. Vienas iš autorių – Aidas Buzys :)
Ir visi straipsniai šioje svetainėje – jie tikrai geri. Pats skaičiau.
Nuo ko pradėti?
Pirma ir antra dalis

P.S. Kodėl nėra normalios pabaigos – tai šizofrenogeninė situacija.

Parengė:
NLP ir enneagramos treneris Henrikas Stelmokaitis

Daugiau info:
www.2gali.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

2 Responses

 1. Vytautas parašė:

  Iniciatyva graži, bet brandos dar trūksta. Štai, kad ir toks teiginys „Šiuo metu žinomos tokios NLP sritys …” . Šiaip sričių žinoma gerokai daugiau, kad ir politika, sportas, vadyba, reklama, edukacija ir t.t. Taigi autoriui norit būti tiksliu šviečiant visuomenę per straipsnius derėtų arba geriau apmąstyti kas norima pasakyti, arba apsidrausti sakant „Man šiuo metu žinomos šios sritys …” arba „NLP taikymo sritys gali būti labai įvairios, pavyzdžiui …”.

  fobijos gydymo technika duoti tiems urie tik pradeda skaityti apie NLP – neatsakinga. Netgi specialistui atliekant terapinį seansą klientui gale tekti naudoti tame pačiame kino teatre dar tris disasociacijos lygius, kad užtikrinti kliento saugumą, komfortą. O čia taip nupaprastintai, ir be jokio parengimo… :( Jau nekalbant apie tai kad visaipamiršta ekologija, prjekcija į ateitį.

  Su visa pagarba jaunajam kolegai.

 2. Vytautas parašė:

  Tiems, kas nuspręs savarankišai pasinaudoti čia pateikta fobijos gydymo technika derėtų susimąstyti apie tai, kas gi yra fobija.
  Fobija, tai perdėta savisaugos reakcija, kuomet organizmas pradeda panikuoti kai realios grėsmės dar nėra. Neatsakingai, neatsargiai, be deramo išmanymo gydant fobiją galima užuot sumažinus savisaugą suvis ją sunaikinti, ar sumažinti lig nulio. O be savisaugos instinkto nėra gerai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.