Paslaptis, slypinti mūsų vaizduotėje

Sakoma, kad praktika yra įvairių įgūdžių įgijimo, dalykų išmokimo, tobulinimosi, tikslo pasiekimo sėkmės raktas. Yra toks gražus angliškas posakis: Practise makes perfect (Tik praktika padeda pasiekti tobulumo). Tačiau kai kada galimybės praktikuotis neturime, o rezultatų, tikslo pasiekti mums žūtbūt reikia.

Illustration of man holding eyes on ladder top --- Image by © Marie Bertrand/Corbis
Foto © Marie Bertrand/Corbis

Kažkodėl prieš akis iškyla kadaise nugirsta istorija. Viena profesionali plaukikė patyrė gana stiprią traumą ir ilgus mėnesius negalėjo kasdien valandų valandas treniruotis baseine bei tokiu, įprastu, būdu ruoštis svarbioms varžyboms. Tačiau toji sportininkė kasdien ateidavo į baseiną, sėdėdavo ant savo plaukimo takelio krašto, sumerkusi kojas į vandenį. Iki svarių rungtynių likus labai mažai laiko, sportininkė pagaliau reabilitavosi ir turėjo kelias dienas pasiruošti. Bet kuris norą ir pasiryžimą po traumos dalyvauti varžybose galėjo tai pavadinti nesąmone, tačiau toji plaukikė lemiamose varžybose užėmė gana aukštą vietą. Nepaisant to, kad treniravosi tik kelias dienas po ilgos pertraukos ir sunkios reabilitacijos. Dar buvo toks įvykis krepšinio istorijoje, kai krepšininkas Michael Jordan užsimerkęs įmetė tritaškį.

Kodėl minime šias istorijas? Todėl, kad vienas tyrimas, apie kurį kalbama „Psychological Science“ žurnale, kalba būtent apie tai.

Aprašytame tyrime dalyvavo asmenys, kurių paprašyta įvykdyti kompiuterines užduotis su vaizduotės pagalba – užsimerkus ir mintyse vizualizuojant užduoties atlikimą. Pasirodo, tie žmonės, kurie mintyse dėliojo užduoties atlikimą, praktikavosi ją atlikti, pasiekė geresnių rezultatų nei tie, kurie treniravosi užduotį atlikti įprastiniu būdu.

Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad mūsų vaizduotės, vizualizacijos geba yra milžiniška ir kartais nusveria proto ar net kūno, raumenų treniravimąsi. Kad vaizduotė, vizualizacija mintyse atlikti tam tikras užduotis ar pratimus puikiai prisideda prie kasdieninių treniruočių, pirmiausia ir buvo pastebėta sporto srityje. O esant kritinei situacijai, netgi gali kurį laiką pakeisti tai. Štai kodėl mūsų minėta plaukikė pasiekė neblogų rezultatų lemiamose varžybose, o žymus krepšininkas įmetė tritaškį užsimerkęs.

Tačiau „Psychological Science“ paskelbtas tyrimas leidžia matyti, kad ne ką prastesnių rezultatų galime pasiekti ne tik sporto, bet ir įvairiose kitose srityse – darbinėje veikloje, studijose ir kitur.

Tad galime šiek tiek modifikuoti posakį ir pasakyti taip: „Praktika ir vaizduotė padeda pasiekti tobulumo“.
.
Šaltinis: Woodman GF, Reinhart RMG, Mc Clenahan LJ. Visualizing Trumps Vision in Training Attention. Psychological Science. 2015.
Parengė: vlmedicina.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *