Patarimai abiturientų tėvams: prisimink, ką mėgo būdamas 7 metų, ir nusivesk į darbą
0 (0)

Studijos3655

Artėjantys brandos egzaminai ir stojimai į aukštąsias mokyklas pamažu ima tampyti nervus ne tik absolventams ir mokytojams, bet ir atžalų ateitimi suinteresuotiems tėvams. Tačiau ne visi tėvai žino, kaip gali pagelbėti karjeros kelią besirenkančiam paaugliui. Specialistai siūlo mažiau brukti savo nuomonę ir daugiau klausytis, ką nori pasakyti vaikas.

„Natūralu, kad tėvai visomis išgalėmis bando padėti gyvenimo kelio ieškančiam vaikui, tačiau daugelis nežino kaip tai padaryti nekenkiant. Dažniausia tėvai bando primesti savo įsivaizdavimą ir norus nesuvokdami, kad vaikas yra sąmoninga asmenybė. Ir nors kartais kalbėtis su paaugliais nėra lengva, pirmiausia, reikia stengtis įsiklausyti į jo norus ir lūkesčius. O vaikas karjeros planavimą turėtų pradėti nuo savęs, nuo savo norų, nuo vaikystės svajonių prisiminimo, nuo savo interesų supratimo“, – teigia karjeros konsultantas Kęstutis Mikolajūnas.

Jo teigimu, brandos egzaminų sesija sukelia daug streso visiems – ir vaikams, ir jų tėvams, ir mokytojams. Visgi derėtų išlaikyti savitvardą. Ypač tėvams, kurie dažnai vietoj to, kad padėtų nusiraminti vaikams, patys savo nepamatuotą nerimą užkrauna ant atžalų pečių.

„Didžiausia klaida, kurią daro tėvai yra ta, kad bando vaikui įpiršti tokią profesiją, kuri jiems patiems atrodo perspektyvi, naudinga ar įdomi. Pagrindiniai argumentai, kuriais remiasi tėvai yra pinigai, neva ekonomistai ar verslo vadybininkai uždirba daugiau, giminės tradicija, jei tėvai teisininkai, tai ir vaikas toks turi būti. Tačiau tai nebūtinai geriausias pasirinkimas vaikui“, – tvirtina karjeros konsultantė Dalia Gaidamavičiūtė – Apulskė.

Jos manymu, labai dažnai tėvai tiesiog nesugeba įvertinti vaiko stiprybių ir polinkių, kurie labai svarbūs renkantis profesiją.

„Atsakyti į klausimą „Kokios mano stiprybės?“ vaikui yra labai sudėtinga, todėl šioje situacijoje tėvų vaidmuo yra labai svarbus. Jie žino, kokius žaidimus vaikas žaidė iki tol, kol jam sukako septyneri metai, žino, kas jam buvo įdomu. Būtent tai ir yra užslėptos stipriosios savybės, kurios renkantis profesiją yra ypač svarbios ir ateityje gali garantuoti sėkmingą karjerą“, – sako D. Gaidamavičiūtė – Apulskė.

Negana to, kai paauglys bent preliminariai žino, kuo norėtų būti, kokį darbą dirbti, reikėtų nepagailėti laiko ir supažindinti jį su specialybe.

„Jei vaikas nori sekti tėvų pėdomis, jie turėtų nusivesti atžalą pas save į darbą ir parodyti, ką dirba, supažindnti su įvairiomis darbinėmis situacijomis, galinčiomis lemti pasirinkimą. Jei jis nori pasirinkti kitokį karjeros kelią, rasti pažįstamų ar draugų, kurie galėtų parodyti, kaip dirba savo darbe. Pavyzdžiui, jei vaikas nori tapti muziku, kodėl gi jo nenuvedus į repeticiją“, – pataria K. Mikolajūnas.

Vasario 4–6 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančios parodos „Studijos 2016“ metu veiks erdvė „Pažink save“, kuri bus skirta ne tik moksleiviams, bet ir tėvams bei mokytojams. Joje karjeros konsultantai nemokamai konsultuos visus norinčius ir savo profesinio kelio ieškančius jaunuolius bei jų artimuosius.

„Karjeros konsultantų trūksta, todėl dažnai jie dirba kaip konvejeris. Parodos metu specialistai dirbs individualiai su kiekvienu norinčiu pasitarti ir padės susigaudyti profesijų gausoje“, – teigia K. Mikolajūnas, pridedantis, kad erdvėje taip pat vyks gausybė paskaitų, leisiančių suprasti tėvams, ko nori vaikas bei kokiais būdais galima padėti išsipildyti šiems troškimams.

„Pažink save“ erdvėje bus galima atlikti ir įvairių testų, parodančių kokia karjeros kryptis labiausiai tinka besidominčiajam. Tačiau ekspertų teigimu, dažnai testai parodo tik štampus ir neįvertina kiekvieno žmogaus unikalumo.

„Mano nuomone, šioje situacijoje labai svarbus dialogas su kitu, kad pats atsakytum, ko tu nori. Be to, stengdamiesi išgryninti stipriąsias vaiko savybes atskirai kalbėsimės ir su pačiais vaikais, ir su jų tėvais, ir iš tų pokalbių pateiksime įžvalgas, kurios padės pasirinkti gyvenimo kelią“, – pažada D. Gaidamavičiūtė – Apulskė.

Keturioliktoji tarptautinė mokymosi, žinių ir karjeros planavimo paroda „Studijos 2016“ vyks vasario 4-6 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“. Paroda, kaip ir kasmet, supažindins su studijų galimybėmis Lietuvoje ir užsienyje, su reikalingiausiomis profesijomis ir specialybėmis, su karjeros ir verslo perspektyvomis, su stažuotėmis ir savanoryste.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.