Psichiatrė iš Kanados paaiškino, kodėl tėvai žudo savo vaikus

Jonavietė, kaltinama nužudžiusi savo naujagimį, stojo prieš teismą. Moteris teisme atgailavo ir teigė tiksliai neatsimenanti žudžiusi, dėl to savo kaltę pripažino iš dalies. Neseniai Lietuvoje viešėjusi psichiatrė Donna E. Stewart iš Kanados Tarptautiniame psichiatrų kongrese skaitė pranešimą „Vaikžudystė – tėvai, kurie nužudo savo vaikus“. Šiame pranešime ji paaiškino, kodėl tėvai pakelia ranką prieš brangiausią turtą – net vos gimusias savo atžalas. Dažniausiai kaltę galima suversti psichinei ligai ar sutrikimui, tačiau ne visada.

Kai žudoma per pirmąsias kūdikio 24 val.

D. E. Stewart apibūdino žudiko paveikslą tais atvejais, kai auka tampa naujagimis: „Tai – moteris, kurios amžius apie 21,2 metų. Vaiką ji nužudo per pirmąsias 24 jo gyvenimo valandas“.

Anot specialistės, tokios moterys, kurios pakelia ranką prieš vos gimusį kūdikį, dažniausiai būna netekėjusios, laukiasi pirmagimio ir tą nėštumą maskuoja, slepia nuo aplinkinių.

„Tokiais atvejais, kai kūdikis mamos nužudomas per pirmąsias 24 val. nuo gimimo, 89 proc. žudikių būna iki 25-erių metų, 19 proc. tokių žudikių yra ištekėjusios. 17 proc. tokių moterų nustatyta psichozė, 9 proc. depresija“, – vardija D. E. Stewart.

Specialistė pateikė vieną jai žinomą tokio kūdikio nužudymo atvejį. Pasak jos, tai buvo jauna, netekėjusi mergina, neplanavusi nėštumo ir gimdymo. „Ji slėpė nuo aplinkinių, kad laukiasi. Neigė faktą, kad kūdikis gimė, išmetė jį tiesiog į ofiso tualetą“, – kraupų atvejį pasakoja viešnia iš Kanados. Pasak jos, ši jauna moteris buvo atsiskyrėlė, žemo intelekto. Ji buvo nubausta lygtinai, gavo viešųjų darbų.

Nors Lietuvą pastaruoju metu drebina ne viena kūdikio nužudymo istorija, tačiau specialistė su jais nesusipažinusi, o savo pristatyme pateikė tik 2008-2012 m. duomenis. Lietuvoje per tą laikotarpį užfiksuoti aštuoni atvejai, kai gyvybę motina atėmė ką tik gimusiam kūdikiui. Palyginti su kitomis Baltijos šalimis – daugiausia tokių atvejų minėtu laiku ir teko mūsų šaliai. Estijoje per tą patį laikotarpį užfiksuoti keturi tokie nusikaltimai, Latvijoje – mažiausiai – trys.

Kai žudoma pirmaisiais vaiko gyvenimo metais

Toliau specialistė perėjo prie atvejų, kai prieš vaiką vienas iš tėvų pakelia ranką pirmaisiais jo gyvenimo metais, o kai kuriose šalyse – ir prieš vyresnius. Dažniausiai tokiais atvejais žudikais tampa tiek vyrai, tiek moterys, tiesa, pastarosios dažniau, jų amžius – apie 23,8 metų.

„Aukai – maždaug penkeri, žudikams būdingos psichinės ligos, taip pat išsilavinimo bei priešgimdyminės priežiūros stoka“, – apibūdina D. E. Stewart. Dažniausiai aukomis tampa mergaitės, o ne berniukai. Kokie faktoriai lemia, kad kūdikis nužudomas jo pirmaisiais gyvenimo metais? Tai ir motinystės istorija: „chaosas, prievarta, smurtas, bloga elgsena…“

„Gali būti, kad žudikas ar žudikė bandė žudytis pati arba įsivaizdavo savižudybę, jaučia nepakankamą socialinę paramą, stresą dėl finansinės padėties“, – žudikės vaizdą piešia specialistė. Tokioms moterims pasireiškia agresija, jos dažnai atsiskiria nuo aplinkos, turi vedybinio gyvenimo problemų, yra nepakankamai išsilavinusios, yra pačios save žalojusios, yra išgyvenusios perdėtą discipliną, girdi nepaliaujamą vaiko verksmą, kenčia prastus seksualinius santykius.

Kai žudomi vyresni vaikai

Daugiausia specialistė kalbėjo apie atvejus, kai nužudomas vaikas iki 18 metų, o kai kuriose šalyse iki 21-erių. Budeliais šiuo atveju tampa tiek tėčiai, tiek mamos. Pastarųjų portretas: 29-erių metų motina, kurios auka tampa 3,2 metų jos vaikas.

„Šio tipo moterims būdingos psichikos ligos, dažniausiai jos linkusios izoliuotis, neturi darbo, turi skaudžios asmeninės patirties, tokios kaip prievarta“, – patikslina specialistė.

Prieš jau vyresnį vaiką ranką pakeliantis vyras dažniausiai būna sulaukęs maždaug 29,5 metų, taip pat susiduria su psichinėmis ligomis, yra socialiai izoliuotas, bedarbis, neturtingas.

Anot viešnios iš Kanados, auka tokie vyrai pasirenka maždaug penkerių metų amžiaus vaiką. „23 proc. iki 25 metų, 88 proc. gyvena santuokoje, 66 proc. psichiškai nesveiki, 71 proc. serga depresija“, – apie žudikus, kurie dažniausiai aukas pasirenka vaikus iki pilnametystės, kalba D. E. Stewart.

Vaikus iki pilnametystės dažniau žudo motinos – 67 proc. – ir 33 proc. vyrų. Abiejų žudikų amžius šiuo atveju siekia apie 31-erius metus.

„Kai vaiką nužudo motina, jos aukos amžius svyruoja nuo 24 val. iki šešių mėnesių (30 proc. atvejų) ir pusės iki dvejų metų (23 proc.). 54 proc. tokių motinų nustatoma psichozė“, – dėstė specialistė iš Kanados. Žudiko – tėvo aukos amžius šiuo atveju svyruoja nuo 24 val. iki šešių mėnesių (24 proc. atvejų) ir 2-3 metų (21 proc. atvejų). 30 proc. tokių vyrų nustatoma psichozė. Dar 23 proc. vyrų tokiais atvejais nė neserga psichine liga.

„Beje, apie 50 proc. atvejų, kai vaikas nužudomas iki pilnametystės, budeliais tampa patėviai. Vidutinis pastarųjų amžius – apie 30. Aukos vidutinis amžius – penkeri metai; abiejų lyčių vaikai žudomi vienodai“, – detales atskleidžia specialistė.

Anot jos, žudymo motyvai dažniausiai šiuo atveju susiję su psichinėmis ligomis, noru keršyti, patirta prievarta, asmenybės sutrikimais.

Kaip užkirsti tam kelią?

Tam, kad tokių atvejų būtų mažiau arba nebūtų išvis, geriausias vaistas – prevencija. Anot specialistės, padėtų tokios reprodukcinės sveikatos paslaugos kaip šeimos planavimas, žinojimas apie aborto galimybę.

„Reikia gerinti socialinę paramą nėščiosioms ir neseniai pagimdžiusioms moterims. Taip pat svarbios psichiatrinės paslaugos prieš ir po gimdymo. Reikėtų pagerinti ir psichikos bei socialines paslaugas tėvams“, – vardija pranešėja.

Anot jos, svarbu susitelkti ir į tikslinę grupę – didelės rizikos šeimas, kuriose vyrauja smurto protrūkiai – būtina jas stebėti. Pasak viešnios iš Kanados, žinoma, gelbėja ir teisinės sankcijos. „Kreipkitės pagalbos, jei kyla minčių nužudyti savo vaiką. Psichologinis gydymas ankstyvojoje stadijoje būtų veiksmingas. Vis dėlto dažniau pacientai atskleidžia mintis apie savižudybę, o ne apie norą pakelti ranką prieš vaiką“, – sako ji.

Svarbios ir tokios priemonės kaip „gyvybės langelis“, ligoninių, policijos, bažnyčios bendras darbas.

Ji papasakoja ir vieną jai žinomą atvejį, kai 19-metė mergina, dviejų vaikų – penkerių ir trejų metų -motina, nuolat konfliktavusi su vaikų tėvu, mirtinai peiliu sužalojo savo atžalas. Durta esą buvo 54 kartus. „Kai kur kūnai tiesiog išskrosti. Jai nustatyta psichotinė depresija. Kaltinimai panaikinti“, – siaubingu atveju pasidalija specialistė.

Tokių žudikų, kurie padaro nusikaltimą, paveikti psichinės ligos, gydymas esą priklauso nuo diagnozės. Anot pranešėjos, labai svarbu, kad įkalinimo įstaigoje taip pat būtų prieinamas toks gydymas. „Tokiems kaltinamiesiems pavojinga būti nuteistiems. Jiems reikia gydymo. Jie dažnai patiria potrauminį stresą po nusikaltimo“, – aiškina viešnia iš Kanados.

Parengė vlmedicina.lt

1 Response

  1. Kristina parašė:

    Bet reikia kovoti nepasiduoti nes negalima sitaip daryti tai nuodeme dievas baudzia

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *