fbpx

Sapno simboliai – raktas įveikti sunkias dvasines krizes
0 (0)

sapnai

Trečdalį savo gyvenimo žmogus praleidžia miegodamas lovoje ir sapnuodamas. Ką sako sapnai? Psichologai pastebi, kad pradėję sapnuoti žmonės greičiau sveiksta nuo depresijos, todėl nėra nereikšmingų sapnų. Tačiau sapnų pranašystėmis nelabai daug kas tiki, nors sapnas yra tiesioginis tiltas į mūsų pasąmonę.

Skrydis, nerimas, kad kažkas vejasi, jausmas, kad esi persekiojamas – tokį košmarą gali sapnuoti ne vienas žmogus. Tai normalu. Kita vertus, sapnai gali liudyti, su kokiais sunkumais susiduria žmogus.

Apie tai, kaip ištrinti iš atminties sapnai galėtų padėti įveikti psichologinę krizę, yra užsiminęs dar šveicarų psichologas Carlas Gustavas Jungas.

Jis teigė, kad sapnai – vidinis veidrodis, kadangi sapnai yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Jie atspindi kur kas gilesnius dalykus negu vieno žmogaus patirtis.

Per sapnus mes galime nusileisti ir į kolektyvinės pasąmonės, šeimos istorijos ar valstybės įvykių gelmes.

Sapnų simboliai nėra atsitiktiniai. Jie gali padėti įveikti dvasines krizes.

Sapnų aiškinimas – nepaseno

Sapnų aiškinimui senovės kultūrose buvo skiriama kur kas daugiau dėmesio negu dabar, tarkim, senovės Egipte Serapis buvo gydymo ir sapnų dievas kaip kad Graikijoje – dievas Asklepijas.

Sapnų šventyklos buvo tapusios gydyklomis. Sapnų reikšmė sumažėjo tik XX amžiaus pradžioje, kai sparčiai plėtėsi pažinimo galimybės.

Tačiau pastaruosius kelis dešimtmečius sapnų analizė vėl tapo madingu dalyku, nes žmonės nusivylė racionalumu.

Grįžta požiūris, kad žmogus turi ne tik protą, bet ir jausmus, sielą, kūną.

Ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose vėl ėmė dygti sapnų centrai. Juose gydoma ne tik nemiga, bet atliekami rimti tyrimai, tarkim, skaičiuojami pasikartojantys sapnuose simboliai. Tokių darbų apimtis – keliasdešimt tūkstančių sapnų statistinė analizė.

Persekiojo karo scenos. Kodėl?

Net stulbinančią karjerą padarę žmonės sapnuoja košmarus, siaubingus dalykus.

Taip gali atsitikti dėl vienos priežasties – šių žmonių psichologinė realybė gali būti kur kas niūresnė negu spindinti prabanga ar pripažinimas.

Pavyzdžiui, daugelį metų gerai besiverčiantis verslininkas vieną dieną kreipėsi dėl netikėtai prasidėjusios depresijos ir sunkiai paaiškinamų pykčio priepuolių.

Jis sapnuodavo karo scenas, jam vaidendavosi, kad per miegus jį atakuoja priešai arba vejasi nežemiškos būtybės. Tokie sapnai dažnai kartodavosi.

Kaip ir daugelis praturtėjusių žmonių, jis daug energijos iššvaistydavo, kurdamas savo įvaizdį. Jis daug dirbo, kad galėtų gražiai rengtis, ilsėtis su šeima prabangiame kurorte, išlaikyti modernų automobilį.

Košmariški sapnai rodė, kad rūpindamasis savo vaidmeniu verslininkas užmiršo savo jausmus.

Tačiau net ir bjaurūs sapno vaizdiniai reikalingi, jie padeda išlaikyti psichinę pusiausvyrą.

Jei atėjęs gydytis nuo depresijos žmogus giriasi, kad jis sapnuoja, psichoterapeutui dažnai tai būna geras ženklas, kad paciento psichika vaduojasi iš chaoso.

Įspėja taip pat blogos nuojautos

Šveicarų analitikas C.G.Jungas savo knygose aprašė, kaip sapnas gali pranešti apie nelaimę.

Vienas jo klientas, bankrutavęs bankininkas, prieš kelionę į Alpes sapnavo, kad jam atsitiks baisi nelaimė.

Nesuvokdamas tokio sapno prasmės, jis vis tiek susiruošė į žygį, tačiau dėl savo išsiblaškymo nusprūdo į bedugnę ir užsimušė.

Iš tiesų žmogaus sąmonė gali ignoruoti net artėjančios ligos simptomus, o kūnas vis tiek ruošiasi mirti ir siunčia signalus į pasąmonę. Dažnai sapnai juos ir padeda išgirsti.

Piktadarė siuvėja

Kai kuriems psichoterapeutams paciento sapnai yra puikus atspindys, kaip sekasi susidoroti su įvairiausiais sunkumais. Tačiau tokie pacientai dažniau skundžiasi ne dėl to, kad blogai jaučiasi, o dėl to, kad nori kažką keisti gyvenime.

Pavyzdžiui, viena moteris sapnavo, kad nuėjo pas siuvėją ir ši sugadino medžiagą, todėl nepasiuvo jai kostiumėlio. Šią moterį konsultavusi psichoterapeutė suprato, kad jos pastangos neatneš didelės naudos – ta piktadarė siuvėja yra būtent ji pati. Sapnas išsipildė, nes terapija nutrūko.

Kalba apie sveikatą ir ateitį

Lietuvos knygynuose nesunku įsigyti leidinių apie sapnų reikšmes. Sapnininkai yra populiarūs. Bet jie gali būti skiriami tik laisvalaikiui. Jokios diagnostinės vertės jie neturi. Sapnų analizei neturi didelės naudos konkretūs įspėjimai, tarkim, jei susapnuosi uogų, bus ašaros, jei kas nors sapne pešasi, vadinasi, ateis orų permaina.

Kur kas svarbiau ne simboliai, o tai ką žmogus jautė sapuodamas, kaip pasibaigė sapnas, kas jo gyvenime tuo metu nutiko svarbaus.

Nuo senų laikų aiškinant sapnus buvo gydomi ligoniai. Taip pat ne vienam žyniui ar šamanui sapnai padėjo suvienyti gentį ar giminę, tarkim, rengiant paauglių įšventinimo į vyrus ritualą.

Kartais sapnai aiškinami ir norint geriau suprasti žmogaus santykius su aplinka. Visos šios prasmės sapnininkuose puikiausiai atspindėtos.Taigi, dažniausiai juose rašoma apie sveikatą, ateitį ir santykius su kitais žmonėmis.

Mirtis ir erotika – pasikartojantys elementai

Yra žmonių, kuriems sapnai nieko nereiškia. Jie žino kitokių būdų, kaip atsipalaiduoti. O kai kurie žmonės puikiai prisimena savo sapnus.

Psichologai teigia, kad žmonės geriausiai įsimena tuos sapnus, kuriuose pranašaujama kieno nors mirtis arba minimas pats mirties faktas.

Sapnai apie mirtį niekuo nestebina. Jie taip pat dažnai pasitaiko kaip ir sapnai apie skrydį. Tokie sapnai neretai aplanko jaunuolius, kai tenka įveikti brendimo sunkumų.

Universaliems sapnams priklauso taip pat seksualiniai ir erotiniai sapnai, taip pat sapnai, kuriuose aiškūs kelionės, nerimo ar persekiojimo motyvai. Tokių sapnų turinys nepriklauso nuo žmogaus valios.

Šveicarų analitikas C.G.Jungas iškėlė mintį, kad sapnas nėra atsitiktinis, tai, ko žmogui labiausiai trūksta, geriausiai atsispindi jo sapne. Sapną nulemia žmogaus dabartis, o ne vaikystėje patirtos traumos.

Vieni dažniausių sapnuose pasikartojančių elementų yra erotiniai. Jų analizė priklauso nuo to, ką sapne veikia pats sapnuojantis žmogus – ar jis tik stebi kitus, save, ar yra aktyvus.

S.Freudas seksualinius sapnus kildino iš lytinių santykių nesėkmės. Erotiniai sapnai puikiai atskleidžia, kaip žmogus išgyvena artumą.

Baimė atsiverti kitam, pakliūti į kito valią – tokia jausmų sumaištis gali kamuoti daug žmonių. Tarkim, jei yra seksualinio turinio sapnas, o pats sapnuotojas tėra tik stebėtojas, galima manyti, kad intymumas jam kančia, kad jis bijo prarasti savo tapatybę.

Kita vertus, sapnas yra kur kas labiau susijęs su psichologine realybe, o ne fizine tikrove. Pasąmonė yra didžiulė talpykla, todėl sunku atsakyti į klausimą, kodėl žmogus mato tokį, o ne kitokį sapną.

Šaltinis: lrytas.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]
Dalintis:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.