Savižudybė skaudžiai paliečia artimuosius

psichologine-parama

Per metus pasaulyje nusižudo apie 1 mln. žmonių.
Kas 40 sekundžių pasaulyje nusižudo vienas žmogus.
Lietuvoje kasmet nusižudo apie tūkstantį žmonių.

Kiekviena savižudybė itin skaudžiai paliečia 5-7 nusižudžiusiojo artimuosius.
Šie skaičiai man nėra sausa statistika. Esu išgyvenęs trijų man artimų žmonių savižudybes. Tai daug skausmo, pykčio, liūdesio ir sumaišties kelianti patirtis. Gėdos jausmas dėl artimojo savižudybės man taip pat pažįstamas. Tai jausmas, kuris neretai tampa kliūtimi atvirai kalbėtis apie savo išgyvenimus. Tiems, kurie itin skaudžiai išgyvena artimojo netektį, gėda dar ir sutrukdo kreiptis pagalbos. Galbūt ir Tu turi panašios patirties savo šeimos, savo gyvenimo istorijoje? Šiandien norėčiau paskatinti Tave netylėti, neužsidaryti, o kalbėti apie savo išgyvenimus su artimaisiais, draugais ar kitais Tau svarbiais žmonėmis. O gal ką nors be galo svarbaus nori pasakyti tam, kuris nusižudė? Šiandien gali skirti tam laiko ir parašyti jam laišką. Žemiau rasi labai gražų dukters laišką tėčiui iš I. Anneberg knygos skirtos tiems, kuriuos paliko.

Brangus tėti,

kadangi nesu labai panaši į mamą, turėčiau juo labiau būti panaši į tave. Tai baugino ir buvo sunku, tačiau ir gerai, nes paguodė.

Prieš daugelį metų nenorėjau nė girdėti apie apie tavo pasirinkimą. Nusižudyti gali tik bailys. Kodėl nekovojai su mama dėl laimingesnės santuokos arba neišsiskyrei?

Man būtų nepalyginti lengviau, jei būtum parodęs kitą kelią.

Kaip aš galėjau išdrįsti atgręžti nugarą mamai, kai tu, suaugęs žmogus, pasirinkai savižudybę kaip neatšaukiamą galutinį savo problemų sprendimą, o aš tebuvau tik devynerių metų vaikas, priklausomas nuo suaugusių globos?

Dabar, po tiek metų, aš tau atleidžiu tėti, ir laikau tavo poelgį akimirkos beprotybe – negalvojant apie padarinius tiems žmonėms, kuriuos palikai. Dabar tave laidoju, kad galėčiau toliau gyventi savo gyvenimą be tavęs kaip naštos, slegiančios mano pečius.

Ištrauka iš knygos Anneberg I. Sielvartas po savižudybės. Vilnius: Tyto alba, 2006, 79-80 p.

Jeigu dabar skaudžiai išgyveni artimojo netektį, pagalbos gali sulaukti apsilankęs paramos grupėje nusižudžiusių artimiesiems, paskambindamas į Jaunimo liniją (tel. 8 800 28888) ar parašęs man laišką.

Klinikinis psichologas Antanas Mockus | psichologineparama.lt
psichologine parama logo -psichika.eu

1 Response

  1. Aurelija parašė:

    Norėčiau būti naudinga http://www.prasaugyvenk.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *