Šventinė vienatvė. Būna ir taip
0 (0)


Sako, džiaugsmu ir juoku reikia dalytis su visais, liūdesiu ir ašaromis – su vienatve. Niekas sąmoningai nesiekia vienatvės, tačiau kartais ji atsėlina. O ką daryti, jeigu ji atsėlino kaip tik tuomet, kai Didžiosios metų šventės ant nosies? Kai aplink tvyranti šventinė nuotaika dar labiau gilina širdies žaizdas? Įsiprašyti pas ką nors į svečius? Staigiai susirasti antrąją pusę? O gal užsidaryti namuose ir verkti į pagalvę?

Šventės – tik trumpa gyvenimo atkarpa

Kalėdos ypatingos tuo, kad tai vienintelis laikas metuose, kai net suaugę tiki stebuklais: tapti geresniais, įgyti daugiau draugų, surasti mėgiamą darbą, sustiprinti meilės ryšius. Tai laikas, kai pasaulis prisipildo gėrio ir šilumos, norime dalyti meilę ir rūpestį.

Bet lygiai kaip sustiprėja šilti jausmai, taip sustiprėja ir vienatvės jausmas. Kalėdos – šeimos, mylimų žmonių šventė, kurioje atsitiktiniai svečiai nelaukiami. Dėl to, kol kiti linksmai leidžia laiką savo artimųjų rate, vienišių šventė dažniausiai prasideda ir baigiasi prie televizoriaus. O per jį, lyg tyčia, rodo romantinius filmus laiminga pabaiga, „žiburėliuose“ šmėžuoja laimingos žvaigždės, kurioms viskas taip pasakiškai gerai sekasi, kad nors verk…

Jeigu taip nutiko, kad išsiskyrėte su mylimu žmogumi arba jo dar nepavyko surasti ir nusprendėte, kad jums lemta artėjančias šventes sutikti vienumoje, neužsklęskite visų durų. Tėvai bus be galo laimingi, jeigu nuspręsite pas juos praleisti ne tik Kūčių vakarą, bet ir Kalėdas, o gal net Naujuosius sutikti.

Jeigu toks variantas netinka, paskambinkite visiems savo geriems pažįstamiems, sužinokite, kaip jiems sekasi, neįkyriai klustelkite apie švenčių planus. Kas ten žino, gal jūsų draugę ar draugą ištiko panašus likimas. Štai jau ir ne vieni.

O jeigu rimtai, pasinaudokite šiuo laikotarpiu, kad pabūtumėte su savimi. Labai gali būti, kad kitais metais neturėsite nė menkiausios tokios galimybės. Tik dėl savęs ir sau papuoškite namus, eglutę, pasiruoškite šventinį stalą… Sakote, tai apgailėtina? Klystate. Tai – meilė sau, o juk mylėti save nėra blogai. Gal būt kaip tik dėl to, kad iki šiol neišmokote savęs mylėti dabar ir esate tokioje situacijoje. Ir svarbiausia atsiminkite, kad šventės baigiasi, bet gyvenimas – ne.

Šventinę nuotaiką gadinančios mintys

„Manęs niekas nepakvietė!“. Dauguma mieliau laukia kvietimo į vakarėlį, nei nori jį rengti patys. Na žinoma, kam tas vargas? Be to, daugelis įsitikinę, kad jeigu niekas nepakvietė į Kalėdinį ar Naujametinį vakarėlį, vadinasi, jie niekam nereikalingi ir gyvenimas niekam tikęs. Bet iš tiesų švęsti triukšmingai stengiasi tik labai jauni asmenys, kuriems svarbi ne šventės idėja, bet kuo daugiau triukšmo. Vyresnieji renkasi ramesnę aplinką ir tikrai nekala savęs prie kryžiaus, kad švęsti namuose, juo labiau vienumoje, – „ne lygis“. Ne visi veržiasi ilgas valandas leisti su svečiais prie stalo ar klajoti po miestą iki paryčių. Kartais norisi ramiai pasėdėti, prisiminti, kas buvo gera, kas – bloga praeinančiais metais ir… eiti miegoti. Žmonėms taip patogiau ir tai visai nereiškia, kad jus ignoruoja. Todėl, jeigu likote nepakviesti, ar kas nors nepriėmė jūsų kvietimo, neskubėkite įsižeisti ir teisti. Kartais taip bijome likti vieni, kad džiaugiamės bet kokia kompanija, o vakarą praleidus su nemaloniais ir neįdomiais žmonėmis vietoje šventinės nuotaikos lieka tik nuovargis ir susierzinimas.

„Jeigu mes susitikinėjame, šventes privalome praleisti kartu!”. Tokia mintis dažniau kyla moterims. Kol vyras dar tik „matuojasi“ naują pažintį, daugelis moterų vos užmezgę santykius su vyru jau šventai tiki, kad visas laisvalaikis ir juo labiau šventės privalo būti kartu. Ir jeigu dėl vienokių ar kitokių priežasčių to padaryti nepavyksta, į damos gyvenimą ateina „pasaulio pabaiga“. Ji nusprendžia, kad vyriškis ja nesidomi, nemato bendros ateities ir pan. Deja, būti tvirtai įsitikinusi ir planuoti švęsti kartu galite tik tuomet, jeigu jis – jūsų vyras, sužadėtinis arba labai arti jo. O jeigu tiesiog „susitikinėjate“, jis jums nieko neskolingas. Kaip ir jūs jam. Jeigu pradėjote susitikinėti labai neseniai, gal jis dar neapsisprendė jūsų atžvilgiu. Ir nenuostabu, kad draugų kompanija jam atrodys geresnis pasirinkimas nei jūsų draugija. Neatmeskite, kad gal būt šias šventes jis nori švęsti su savo šeima, bet supažindinti su ja jūsų dar nėra pasiruošęs. O jeigu iki šiol jus siejo tik seksas, laukti iš vyriškio ko nors daugiau iš viso neverta. Bendrų švenčių jo planuose gali ir nebūti.

„Manęs net nepasveikino!“. Tikėjotės sveikinimo nuo žmogaus, kuris, jūsų manymu, jums nėra abejingas, o jis užmiršo jus pasveikinti? Tokiais atvejais neretai įsižeidžiame ir pradedame galvoti, kad tam žmogui nieko nereiškiame. Bet priežasčių juk gali būti daug. Gal jis atsidūrė vietoje, kur nėra priėjimo prie interneto, prastas telefono ryšys ar iš vis telefonas išsikrovė. Net jeigu jums neatsakė į elektroninį sveikinimą, turėkite galvoje, kad per šventinę suirutę laiškas galėjo pasimesti tarp daugybės kitų sveikinimų. Galimas ir dar vienas variantas: tas, iš kurio laukiate sveikinimo, laukia to paties iš jūsų. Todėl nebijokite pasveikinti pirmieji – skambučiu ar žinute.

3 „ne“

Gailestis sau. Neieškokite kompanijos iš nevilties ar peties išsiverkti paskutinę akimirką. Tikimybė šventiniame įkarštyje surasti ką nors tinkamo yra labai menka. Vietoje to galite atsidurti nevykėlio arba pačios nuobodžiausios kompanijos draugijoje.

Internetiniai forumai ir pokalbiai. Toks pasirinkimas šventinį vakarą – nevykęs. Pirmiausia dėl to, kad „pašnekovai“ labai dažnai siekia visai kitokių tikslų nei jūs. Antras dalykas, kam jums reikalinga draugija žmonių, kurie per šventes nesugebėjo susirasti tinkamesnio užsiėmimo? Jūs – išimtis, tiesiog paskutiniu momentu nesėkmingai susiklostė aplinkybės. Privalote save taip nuteikti! Ir kokios šventės prie monitoriaus? Jau geriau išeiti pasivaikščioti po vakarėjantį miestą.

Greitos pažintys. Jeigu kas nors parodė iniciatyvą, elkitės savo nuožiūra, bet neužsikabinkite už bet kokio paskutinę minutę gauto pasiūlymo, mintyse džiūgaudami, kad nereiks likti vienatvės draugijoje. Iš nevilties atlikti poelgiai retai būna sėkmingi, o ir šventinio flirto perspektyva dažnai labai trapi ir trumpalaikė.

3 „taip“

Atleiskite. Kartais sušvelninti santykius su mylimu žmogumi kliudo vidinės sienos, kurias patys ir pastatome. Taip nutinka, kai jaučiame nuoskaudas ir kitas neigiamas emocijas, susijusias su praeities įvykiais. Kalėdos – tobuliausias metas susitaikyti. Meskite šalin išdidumą, baimę, ambicijas ir pakalbėkite su žmogumi, su kuriuo jaučiate, kad santykiai pradėjo šlyti, o gal ir baigia iširti.

Padarykite metų pabaigą savo troškimų išsipildymo laikotarpiu. Paimkite lapą ir sudarykite sąrašą: „Ko aš noriu“ (ne mažiau 10 punktų). Išrinkite tuos dalykus, kuriuos galite padaryti per šį laikotarpį ir… imkitės organizuoti procesą! Svarbiausia, nustokite bijoti, nevaržykite savo troškimų ir duokite jiems valią. Patikėkite, nėra širdžiai geresnės šventės kaip savo troškimų pildymas. O kas geriau juos žino nei jūs? Kas jei ne jūs esate pajėgūs juos išpildyti ne tada, kai galite, o tada, kai norite? Tapkite sau Kalėdų seneliu, sukurkite stebuklingą pasaką! Emocijos, kurias gausite įgyvendindami savo troškimą, bus neįkainojamos.

Išlaisvinkite iš savęs vidinį vaiką! Kiekviename iš mūsų gyvena mažas vaikas, kuris puikiai žino, kaip smagu, kai troškimai pildosi. Kodėl neišpildžius jo svajonės ir nuoširdžiai nepasidžiaugus taip, kaip tai daryti moka vaikai? Nusipirkite lėlę, mašinytę ar kitą žaislą, apie kurį svajojote vaikystėje, bet taip ir neturėjote. Negalvokite apie praktiškumą. „Prisižaisite“, gausite iki valios gerų emocijų – atiduosite žaislą vaikams. O gal pasiliksite kaip prisiminimą apie beprotiškai sunkų vienatvės laikotarpį, kurį sugebėjote pripildyti kalnu teigiamų emocijų.

Parengė psichologė Rasa Aukštinaitytė | psichologerasa.lt
Tel. 8~659 53916, el. paštas: rasa.aukstinaityte@gmail.com
Iliustracija: Sarah Pflug / Burst

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.