Tik draugai?

Iliustracija: Samuel Zeller

Ar moteris ir vyras gali būti tik draugais? Amžinas klausimas. Vieni sako, kad gali, bet tik iki tam tikro laiko, kiti – kad gali tik tada, jeigu vyras yra homoseksualus. O dar kiti tvirtai įsitikinę, kad negali, nes tarp priešingos lyties atstovų visada tvyro prigimties dovanota seksualinė trauka.

Kiekvienas santykius supranta savaip

Apie draugystę, santykius ir meilę daugiausiai diskutuoja moterys. Vyrai nemėgsta savo asmeninio gyvenimo aptarti kad ir su nematomais Interneto lankytojais, ir apskritai jie neskiria tiek daug laiko mintims apie draugystę tarp priešingos lyties atstovų.

Pasaulis toks spalvotas ir nepakartojamas, kad neįmanoma standartizuoti požiūrių į meilę, draugystę, santykius ir šeimą. Vieniems dragystė – kartu leidžiamas laikas klubuose, kitiems – pagalba sugedus automobiliui ar pritrūkus pinigų.

Svarbiausia, kad pats žmogus nuoširdžiai tikėtų draugyste ir kad tas tikėjimas būtų abipusis. Tikėjimas tikėjimu, tačiau netikėtumams reikia būti pasiruošus. Niekada nežinai, kada Amūras griebsis strėlės ir draugas ar draugė prisipažins jums meilę, apie kurią jūs net nenutuokėte. Arba tas, kuris dar vakar kartu su jumis leido visą laisvalaikį, šiandien savo laiką nori skirti kitai, nes įsimylėjo!

Vyrai ir moterys per daug skirtingi, kad draugautų?

Dievas vyrą ir moterį sukūrė visiškai skirtingus, dėl to jie ir yra priešingos lyties atstovai. Skiriasi ne tik fiziologija, bet ir pasaulio suvokimas, požiūriai, pomėgiai. Draugui ne visada galima pasakoti tai, ką pasakojame draugei, nes kai kada jis tiesiog ne taip viską supras. Iš kitos pusės, moteriai vyriškos lyties draugas gali būti pačiu geriausiu patarėju santykių klausimais. Kas gi geriau išmano vyrų psichologiją?

Draugystė ir meilė – šviesūs ir šilti jausmai, tačiau būtent draugystės tarp vyro ir moters neturėtų būti perdaug. Pirmiausiai dėl to, kad „tik draugo“ sąvoka gali sutrukdyti įsiplieksti kitokiems jausmams. O jeigu tas žmogus iš tikrųjų antroji pusė? Kitas dalykas, tokia draugystė gali nepatikti tikriems gyvenimo partneriams. Pripažinkite, kaip jausitės, jeigu jūsų vyras ar žmona keletą kartų per savaitę eis papietauti ar išgerti puodelio kavos su „tik drauge“ ar „tik draugu“?.

Gal būt tokia draugystė labiau įmanoma vyresniame amžiuje, kai jau susiformavusios stiprios vertybės, gyvenimiški interesai. Nors egzistuoja ir kita nuomonė – vyro ir moters daugystė įmanoma, kai juos sieja bendri interesai ir požiūris į gyvenimą. Bet ar ne pagal tai renkamės ir gyvenimo partnerius?

4 moters ir vyro santykių tipai

Mama – sūnus. Šis bendravimo tipas paremtas suvokimu, kad moteris „atiduoda“, o vyras „priima“ supratimą, palaikymą, patarimus, rūpestį. Vyras paprasčiausiai „priima“ neduodamas nieko atgal. Tokiuose santykiuose moteris vaidina globėjos, užtarėjos vaidmenį, bet ar tai gali ilgai tęstis? Jie gali būti ir draugiški, tik klausimas, ar ta draugystė nuoširdi. Juk draugystė – duoti ir imti lygiomis dalimis.

Dukra – sūnus. Čia vyras atlieka globėjo vaidmenį: draugas-ramstis, draugas-gynėjas, draugas-gelbėtojas. Ar gali vyras draugiškai rūpintis moterimi visą gyvenimą negaudamas nieko atgal? Kažin… Ir kodėl jis turėtų? Kaip pasakė Onorė de Balzakas, niekas netampa moteriai draugu, jeigu gali tapti jos meilužiu.

Brolis – sesuo. Draugystė įmanoma, jeigu vyras ir moteris – tikri brolis ir sesuo arba, suvestinių šeimų atveju – kaip brolis ir sesuo, tai yra kartu augo, pešėsi, žaidė. Paauglystėje toks „brolis“ gali ginti ir palaikyti savo „sesę“ konfliktinėse situacijose, vėliau atsiranda stiprus pasitikėjimas vienas kitu, kas ir tampa patikimos draugystės pamatu.

Vyras – moteris. Lygiaverčiai santykiai, kur niekas nieko negloboja ar kaip kitaip nedemonstruoja savo pranašumo. Tokie santykiai gali būti ir draugiški, ir intymūs, o gali būti iš pradžių draugiški, o vėliau peraugti į intymius santykius ir atvirkščiai. Tik nereikia bijoti permainų! Kas ten žino, kaip yra geriau ir kaip turi būti?

Keletas pagrindinių draugystės tarp vyro ir moters priežasčių

  1.  Draugystė vystosi ant gerai užmaskuotos simpatijos ir net meilės pamatų. Pavyzdžiui, vyrui beprotiškai patinka moteris, tačiau ji nėra laisva. Ir jis, tikėdamasis sulaukti jos dėmesio ar net santykių subyrėjimo, pradeda su ja palaikyti draugiškus santykius. Vis tik anksčiau ar vėliau teisybė išlys, kažkam teks atverti savo širdį ir tikėtina, kad draugystė čia ir baigsis arba… peraugs į ką nors rimtesnio.
  2.  Ir vyras, ir moteris turi antrąsias savo puses. Galima sakyti, kad šis draugystės variantas pats nuoširdžiausias – nėra laimėtojų, nėra pralošusiųjų, visi lygūs ir patenkinti. Ateityje tokia draugystė gali peraugti į draugystę šeimomis.
  3. Tik draugystė, jokių antrųjų pusių. Tokia draugystė kažkuriuo momentu taip pat gali peraugti į artimesnius santykius, bet gali ir visai nutrūkti, jeigu vienas iš draugų norės ko nors daugiau, o kitas – ne.
  4. Sieja bendri interesai, bet jis/ji man nepatinka. Abu gali užsiimti ta pačia veikla, mėgti tą patį sportą ar komandą, dirbti viename kolektyve. Jiems tiesiog įdomu bendrauti abu dominančiomis temomis. Tačiau toks bendravimas ir draugystė pasibaigia, jei vienas kuris nustoja domėtis bendru pomėgiu.
  5. Jis/ji kaip atsarginis variantas. Tai pati „nešvariausia“ draugystė. Ir iš vis neaišku, ar tai galima vadinti draugyste. Įsivaizduokite, staiga sužinote, kad draugui esate „atsarginis variantas“. Kaip reaguosite? Įsižeisite, supyksite, gal net pasijusite pažeminta. Lygiai taip pat jausis ir vaikinas. Tokia draugystė galbūt įmanoma tik abiem susitarus, „jeigu sulaukus tam tikro amžiaus abu vis dar būsime vieniši – tapsime pora“.

Pabaigai. Garsi Niujorko santykių ekspertė Linda Sapadin sako, kad įsitikinimas neva vyrai ir moterys negali būti tik draugais atėjęs iš tų laikų, kai moterys tūnojo namuose, o vyrai dirbo ir vienintele priežastimi skatinusia užmegzti santykius buvo romantika ir palikuonys. Dabar visi kartu dirba, dalijasi bendrais interesais, dalyvauja visuomeniniame gyvenime ir nors kartais gali būti sudėtinga, bet vyrai ir moterys gali tapti labai gerais draugais, nes šiais laikais jie tam turi daug priežasčių. Kiek žmonių, tiek nuomonių. Svarbiausia pačiam sugebėti atskirti, kas yra draugas, o kas – viso gyvenimo meilė. Ir aišku, būti pasiruošus galimiems netikėtumams. O jų būna. Užtenka prisiminti keletą romantinių komedijų: „Mano geriausio draugo vestuvės“, „Geriausias draugas“, „Nepageidaujami genai“, „Be įsipareigojimų“.

Parengė: psichologė Rasa Aukštinaitytė | psichologerasa.lt
Tel. 8~659 53916, el. paštas: rasa.aukstinaityte@gmail.com

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *