fbpx

„Toksiškų“ santykių požymiai: kaip suprasti, kad partneris teikia tik skausmą
5 (1)

kenksmingi-santykiai

Kokius santykius galima laikyti „toksiškais“? Tokius, kurie niekam nesuteikia laimės, kurie dvasiškai nepraturtina. Tokie santykiai, priešingai, veda psichologinių problemų link – jas tiek gilina, kad viskas gali baigtis psichikos sutrikimais ir fizinėmis ligomis. Žmonės ilgus metus bando nutraukti tokius santykius, o iki tol prireikia ilgų metų supratimui, kad santykiai yra „toksiški“. Tad į kokius nerimą keliančius signalus vertėtų atkreipti dėmesį? Pasirodo, tokie santykiai turi keletą standartinių simptomų.

Parazitavimas

Jaučiatės tarsi kinų darbuotojas garsios tarptautinės kompanijos fabrike, kuris dieną ir naktį darbuojasi, o tuo tarpu jūsų antroji pusė visiškai patenkinta gyvenimu – įgyvendina savo vaikystės svajones, pramogauja, lipa karjeros laiptais, nesuka per daug sau galvos dėl materialiosios darbo pusės? Patikrinkite, su kuo gyvena jūsų partneris – su jumis ar su tais patogumais, kuriuos jam sukuriate? Pasakykite, kad išeinate iš savo gerai apmokamo darbo į kukliau apmokamą, tačiau tokį, kur pagaliau galėsite atskleisti savo talentus. Arba praneškite, kad nuo šiol nebegalėsite visų darbų nudirbti be pagalbos, juolab kad tuo metu jūsų antroji pusė leidžia sau ilsėtis prie kompiuterio. Partnerio ar partnerės reakcija pasakys daugiau už bet kokius žodžius.

Išjuokimas ir nuolatiniai pykčiai

„Jis – geras žmogus, tiesiog jo humoro jausmas yra savitas“, „Jis paprasčiausiai buvo prastos nuotaikos“ – kiek pateisinimų esame pasirengę sugalvoti žmogui, su kuriuo gyvename, net jeigu jis kasdien gadina jums nuotaiką grubiais juokeliais ir konfliktais tiesiog tuščioje vietoje! Panašaus pobūdžio santykiai gali būti nesveiki tiesiogine to žodžio prasme. Neurofiziologai išsiaiškino, kad nuolatinis socialinis stresas skatina dviejų baltymų išsiskyrimą organizme, o šie baltymai provokuoja uždegimus ir medžiagų apykaitos sutrikimus. Nuolatinis santykių aiškinimasis su partneriu ar kitais artimais žmonėmis gali baigtis depresija, širdies ligomis ar net onkologiniais susirgimais. Pagalvokite, ar tai adekvatus mokestis už gyvenimą su šiuo žmogumi.

Neįmanoma pasikalbėti apie problemas

Jeigu jūsų antroji pusė net girdėti nenori apie tai, kad reikia kažką keisti, tai byloja, kad jis jaučiasi pakankamai komfortabiliai. Tačiau jeigu jūs vistiek jaučiate, kad santykiuose iškilo problemų, tai požymis, kad jūsų sąjunga nėra harmoninga – kol vienas mėgaujasi, kitam yra blogai. Tokie santykiai kuo toliau, tuo labiau bus nuodijami nesupratimu ir nenoru išklausyti kitą žmogų. Jeigu neįmanoma prisibelsti iki partnerio širdies, tai kelia nusivylimą ir pojūtį, kad atsidūrėte gyvenimo aklavietėje.

Neapykanta sau ir nelaimingumo pojūtis

Dar vienas svarbus požymis, kad įstrigote „toksiškų“ santykių voratinklyje – kylantis nepasitenkinimas savimi. Kai šalia yra žmogus, kuris nuolat jūsų neįvertina, jūs anksčiau ar vėliau pradedate galvoti, kad antroji pusė yra teisi – jūs tikrai nepasižymite talentu, esate nuobodi ir beviltiška asmenybė. Kartais psichika bando mums pasufleruoti, kad esame kelyje į katastrofą. Pavyzdžiui, mokslininkai nustatė, kad daugelis merginų, sergančių nervine anoreksija, girdi „vidinį balsą“, kuris jas skatina vienaip ar kitaip elgtis.

Šis vidinis balsas dažnai neleidžia joms pasveikti, palaiko su merginomis iliuzinį „pokalbį“ niūriomis ir jokio džiaugsmo nekeliančiomis temomis. Psichologai nusprendė išsiaiškinti, ką šis „balsas“ merginoms dažniausiai sako. Tam specialistai išnagrinėjo merginų laiškus, dienoraščius ir literatūros kūrinius (pasakojimus ar eilėraščius). Psichologus gauti rezultatai nustebino – visur pagrindinis leitmotyvas buvo santykiai. Ir dažniausiai net ne su antrąja puse, o su mama, draugėmis ar artimais giminaičiais. Būtent šie nesveiki santykiai tapo svarbiausia anoreksijos išsivystymo priežastimi.

Bendros ateities nematymas

Puikus gerų santykių bruožas – stabilumo ir pasitikėjimo partneriu jausmas. Net jeigu jūs gyvenate su karo korespondentu, kurio namuose nebūna po kelis mėnesius iš eilės, jūs tikrai galite kurti bendrus planus ir matyti bendrą ateitį. „Toksiškuose“ santykiuose viskas kitaip – jus sieja ne bendra ateitis ir net ne bendra dabartis, o tik praeitis – jūs stengiatės rasti pateisinimą, kodėl vis dar esate kartu – tai tik kažkokie šilti penkerių ar dešimties metų senumo prisiminimai. Jeigu galvoti apie bendrą ateitį kažkaip nejauku, o kartais netgi baisu – tai pats tikriausias požymis, kad jūsų santykiai nuodija jums gyvenimą.

Manipuliavimas

Kas verčia žmogų likti tokiuose santykiuose, net jeigu jis seniai suprato, kad atsidūrė aklavietėje? Tyrimą atlikę Kanados mokslininkai tvirtina, kad atsakymas paprastas – baimė likti vienam. Būtent dėl šios baimės vyrai ir moterys ir toliau gyvena su partneriais, kurie patyliukais žlugdo jų asmenybes. Svarbiu momentu yra ir tai, kad „toksiškas partneris“ dažniausiai jaučia (arba visiškai supranta) savo antrosios pusės baimę būti paliktai ir stengiasi pasinaudodamas šia baime išsireikalauti kokių nors naujų sąlygų, kurioms esant jis pasirengęs išsaugoti sąjungą. Kaip žinia, valdžia gadina daugumą – kuo didesnė jūsų priklausomybė nuo „toksiško“ partnerio, tuo įžūliau ir egoistiškiau jis elgsis.

Parengė delfi.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 5]

10 Responses

 1. fdg parašė:

  Deja, tai visiška tiesa.

 2. fdg parašė:

  Visai nepaaiškinta, kas skatina partnerį taip elgtis: manipuliuoti, ignoruoti problemas?

  • KS parašė:

   Galimai trauminiai ryšiai, siekiantys vaikystę, plačiau Stokholmo sindromas, priklausomos asmenybės tipas

 3. Rasa parašė:

  Kokia dar baime likti vienam…?Tiesiog nera kur eiti

 4. Greta parašė:

  Norėčiau, kad tai būtų ne tiesa :) pati esu tokiuose santykiuose ir negaliu pasitraukt iš jų

 5. DedeVLn parašė:

  @Rasa, @Greta, @fdg
  Yra paprastas dalykas, galite nugyventi kankinio gyvenimą, jūsų niekas šventu nepaskelbs, Gyvenimas Jūsų ir tai yra pagrnidinė vertybe ir nereikia iliuzijų, kad rytojus bus šviesus, gal rytojus bus duobėje. Jūs gyvenate čia ir dabar ir niekas Jūsų nepadarys laimingu tik Jūs pats ir viskas Jūsų rankose. Patikėkit viskas absoliučiai viskas yra padaroma ne per 1 dieną, o mažais žingsneliais. Žmogui nėra neįveikiamų kliūčių išskyrus Jus pačius.

 6. gaga parašė:

  Pati esi buvus tokiuose santykiuose ne karta, zinau kaip sunku suprasti, kadsantykiai zalingi, o dar sunkiau priimti sprendima skirtis, nes juk bisada atrodo, kad yra viltis jog kazkas pasikeis jr bus geriau. Bet pasimokiau, kad nutraukus tokius santykius tik palengveja, gal nelengva susitaikyt, kad staiga esi vienas, bet visa gyvenima juk tai nesites. Kito zmogaus laimingu nepadarysi, jei pats laimingas neesi. Taigi turekit valios, giliai ikvepkit ir padarykit tai kas teisinga. Tikrai nesigailesit. Juk gyvenam del saves, k ne del kitu

 7. toksiškas? parašė:

  Mes su žmona tokiuose santykiuose… VISKAS visur visada blogai, nuolatinis žeminimas, visų mano darbų niekinimas, nuolatinis grasinimas atimti vaikus, pameluoti, kad aš ją mušu ir pan. Pykčio priepuolių metu skraido daiktai, pora kartų labai mažai trūko, kad nukentėtų vaikai… Nepalieku aš jos tik dėl to, kad auga du mažamečiai vaikai, o ji negali pakęsti ilgo buvimo su vaikais – bijau, kad vaikams gyvenimas taps pragaru… Kol kas viliuosi, kad sugebėsiu atlaikyti iki vaikų pilnametystės ir tada išeiti atskirai gyventi… Nors gal darau klaidą kad dabar nepalieku? Gal tik dėl mano buvimo šalia tokie pykčio priepuoliai, nuo kurių kliūna ir man, ir vaikams? :(

  • Irena parašė:

   Nesmerkiu ir neteisiu Jūsų. Kiekvienas gyvenime nešam savo kryželį.
   Sakot bunu tik del vaiku ir laukiu ju pilnametystes. Ką svelnaus iskiepys toks tevu elsesys? Koki pavyzdi jie tures kai sutiks savo antrasias puses? Mano galva tai beprasme auka😔 niekas neatejo kenteti vardan kazko.turit teise buti laimingas. Net jei tai ir sunku is pirmo zvilgsnio, patikeki, įmanoma.Sakau is patirties kuri ne kar kilo kaip feniksas is pelenų.linkiu drąsos pakeisti savo gyvenimą

 8. Anonimas parašė:

  ji

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.