fbpx

Užstrigusi gyvenimo plokštelė. Kaip ją pakeisti? Kai dekoracijos keičiasi, o scenarijus išlieka tas pats
0 (0)

Screen Shot 2016-08-25 at 18.19.01

Šiame straipsnyje sužinosi, kaip susiformuoja elgesio scenarijai ir kaip juos pakeisti, kad galėtume tapti efektyvesni, kurti gražius ir darnius santykius, pagerinti savo gyvenimo kokybę įvairiose srityse.

SUPER FUNKCIJA – AUTOPILOTAS

Ar tu pastebėjai, kad gyvenime yra tokių situacijų, kuriose viskas tartum kartojasi. Dekoracijos keičiasi, bet scenarijus išlieka tas pats.

Kartais pasibaigus konfliktui, tu sakai, kad visgi negerai pasielgei ir kitą kartą tikrai pasielgsi kitaip, geriau, bet vėl netikėtai susiklosčius panašioms aplinkybėms – pasileidžia tas pats scenarijus.

Ar kada susimastei, kad iš šių mažų sprendimų ir įdiegtų scenarijų susidaro visas mūsų gyvenimo audinys ir kokias pasekmes tai sukuria mano gyvenime, ilgalaikėje perspektyvoje? Atsikėliau, pasileido įprastas scenarijus, atvažiavau į darbą – pasileido įprastas scenarijus, susitikau su draugais – pasileido įprastas scenarijus, grįžau namo – esu vyras/žmona – pasileido įprastas scenarijus.

Šie scenarijai kartais puikiai veikia ir taupo mūsų psichinę energiją, todėl mes vairuodami automobilį galime galvoti apie darbus ar ką veiksime vakare. Bet pirmą kartą atsisėdus už vairo, tokio autopiloto mes neturime ir visą savo psichinę energiją nukreipiame stebėti eismui ir pačiam vairavimui. Palaipsniui vairavimo įgudžiai lavėja ir po tam tikro laiko įsėdus į automobilį – pasileidžia vidinis autopilotas.

volvo-concept-26-autonomous-driving-0

Mokinantis bet kokios naujos veiklos, mes nesąmoningai ieškome jau paruoštų scenarijų tai veiklai imtis. Suradę pirmą pasitaikiusį ir daug maž sau tinkantį variantą – kopijuojame ir jis ilgainiui tampa jau mūsų scenarijumi – mūsų autopilotu.

REFLEKSIJA IR SĄMONINGUMAS

Apie autopilotą dažniausiai susimąstome tik tuomet, kai gyvenime kažkas pradeda nesisekti arba mes esame nepatenkinti savo rezultatais, o kartais tiesiog pamatome, kad kitiems viskas sekasi daug geriau ir jie gauna tokius rezultatus, kokių ir mes norime.

Kartais mes galime pastebėti, kad mūsų įpročiai ir įprasti scenarijai turi ir labai neigiamas pasekmes – sveikatai, santykiams, mūsų efektyvumui, darbo našumui ir visai mūsų gyvenimo kokybei.

Vienas iš pirmųjų šiuos scenarijus arba įpročius metodiškai pradėjo tyrinėti Wolframas Schultzas iš Kembridžo universiteto. Jis detaliai aprašė, kas vyksta smegenyse ir kaip tai veikia neurologiniu ir neurocheminiu lygmeniu.

Beždžionėlei parodomos kelios figūros. Paspaudus mygtuką ties mėlynu objektu – beždžionėlė gauna sulčių. Gavusi sulčių – beždžionėlė apsidžiaugia. Tai parodo neurocheminiai davikliai. Ilgainiui beždžionėlė pradeda susieti mėlynos figūrėlės pasirodymą su sulčių gavimu, o tada įvyksta įdomus dalykas. Kai tik pasirodo mėlyna figurėlė, beždžionėlė dar negavusi sulčių jau apsidžiaugia, ką ir parodo neurocheminiai davikliai.

Screen Shot 2014-07-06 at 2.10.57 PM

Taip suformuojamas scenarijus, kuris įgauna autonominę galią. Jeigu beždžionėlei parodydavo mėlyną figūrėlę, bet ji negaudavo sulčių – ji pradėdavo pykti ir reikšti savo nepasitenkinimą. Taigi, susiformuoja ir scenarijus ir lūkesčiai.

Panašiai vyksta ir su mumis. Mes atsikeliame ir automatiškai pasileidžia – “ryto programa”, “darbo programa”, “tėvų programa” ir taip toliau. Visa kita, kas užeina už mūsų scenarijaus ribų – mums iš karto kelia įtmapą. Vengdami įtampos, mes dažniausiai stengiamės savo gyvenime balansuoti viduriuke – kaip įmanoma ilgiau išlikti savo komforto zonoje. Norime, kad visi procesai veiktų įprastai ir per daug manęs neįtempinėtų. Žodžiu, kad viskas vyktų – “normaliai”. Taigi klausimas – ar Jūs norite “normalaus” gyvenimo ar kažko daugiau?

Ir čia mums praverčia tokia žmogaus savybė, kaip – refleksija. Tagi, jeigu jau pastebi, kad situacija pastoviai kartojasi, kad tai tau kenkia ir visai neveda link norimos gyvenimo kokybės, priėmęs tvirtą sprendimą keistis – tu tikrai gali daug ką pakeisti. Gali tiesiog pabandyti perrašyti savo scenarijų, nes tu jau matai tą scenarijų ir gali įnešti norimas korekcijas, koreaguoti savo veiklą ir gauti jau kitokius rezultatus. Prieš tai tu buvai tik veikėjas, vykdytojas, kuris kartoja nežinia net kieno parašytą scenarijų, o dabar tu jį gali pats koreaguoti ir sudelioti taip, kaip nori matyti sаvo gyvenimo scenarijų būtent Tu!

Kad įsisavinti naują scenarijų, reiktų pradėti repeticijas, o atėjus laikui – pradėti veikti, bet jau pagal naują, paties susikurtą scenarijų. Kaip Harvardo mokslininkai sako – “Fake it until you make it”. Jeigu įdomu, pasižiūrėkite trumpą video apie repeticijas.

AUTOPILOTO PERRAŠYMO KLAIDOS

Sudėtingas būdas atsikratyti įpročio yra per valios pastangas, per prievartą, kai tu sakai – “aš galiu”, “aš padarysiu”, “atsisakysiu”, “taip daugiau nesielgsiu”. Tokiu būdu Tu tik augini vidinę įtampą savyje ir atėjus “sunkiam momentui” labai lengvai gali palūžti ir grįžti prie seno scenarijaus.

Mokslininkai rašo, kad tikėjimo mechanizmas kol kas lieka mažai suprastas, bet aišku yra viena, kad įprotis pasikeistų visam laikui, žmonės privalo įtikėti, jog pasikeitimas yra įmanomas. Dar mokslininkai rašo, kad dažniausiai šis tikėjimas atsiranda tik padedant grupei. Taigi – susiraskite norimos veiklos bendraminčių! Ir svarbu – nenusiminkite, jeigu pradėjus aptarinėti savo naujus ketinimus, pavyzdžiui, pradėti visiškai sveiką gyvenimo būdą, palaikymo iš savo senų draugų nesulauksite, nes jūs jau būsite jiems esamų scenarijų laužytojas ir įtampos kėlėjas. Iš savo ir kitų žmonių praktikos žinau, kokios reakcijos labai dažnai kyla draugų rate, kai tu pradedi keistis, o jeigu tau dar ir sekasi ir gyvenimo kokybė sparčiai gerėja, labai greitai gali tapti atstumtuoju toje kompanijoje, o galiausiai ir išstumtas iš to draugų rato.

Iš savo patirties labai rekomenduoju susidaryti kuo gyvesnę viziją, kaip pageidaujami pokyčiai pozityviai pakeis tavo gyvenimą. Labai svarbi tavo vidinė būsena, su kuria tu repetuosi naują scenarijų, tad, dėl savęs – nusiteik tinkamai.

Taigi, siūlau keletą variantų kaip tinkamai įsisavinti naują scenarijų.

NAUJO SCENARIJAUS ĮSISAVINIMAS

Pradžiai mes turime tiksliai savo mintyse pasirinkti ir susidelioti naują scenarijų. Pasirinkti vieną situaciją, kurią aš šiuo metu labiausiai noriu pakeisti ir aiškiai matyti, kaip aš elgsiuosi, kad pasiekti norimą rezultatą. Nes jei naujas scenarijus nėra gerai apgalvotas – ir vėl automatiškai įsijungs senasis scenarijus.

Naują scenarijų galime sužinoti iš knygų, mokomųjų video, draugų, tam tikros srities specialistų.

Susikoncentruojame ties vienu įgūdžiu. Pavyzdžiui, noriu išmokti kitaip reaguoti į man nemalonias situacijas ir suvaldyti tuo metu kylančias neigiamas emocijas. Pagal mokymosi piramidę, geriausiai informaciją įsisaviname, kai mes ją taikome praktikoje arba imituojame naują veiklą. Vien tik žinant ar perskaičius – niekas nepasikeis.

Man looking at reflection in mirror

Kuo daugiau kartoji naują scenarijų, tuo greičiau persirašo scenarijus ir tu išmoksti veikti kitaip, o veikdamas kitaip – gauni jau visai kitus rezultatus. Čia labai padės sąmoningumas. Kai tik kils noras vėl pasielgti senuoju scenarijumi, mes tiesiog peržengiame per tą nemalonų jausmą ir pasielgiame kitaip. Pasielgus kitaip vieną kartą, antrą kartą, po to dar trečią kartą, mes pamatome, kad tai nėra taip jau sunku, o ir rezultatai naujo poelgio labai džiugina! Ir taip vis kartojame, kol naujas scenarijus ir įgūdis bus visiškai įsisavintas.

Neretai labai gerai yra atitinkamos srities specialistas, kuris Tau iškarto gali pasakyti ką konkrečiai reikia daryti ar į ką turėtum atkreipti dėmesį, kokie būdai yra efektyviausi norint keisti savo elgseną, įpročius. Tu pabandai pirmą kartą, antrą, trečią ir matai, kaip kas kartą Tau vis lengviau, maloniau, o pasiekti rezultatai tik dar labiau motyvuoja judėti toliau – savo tikslo link!

Kai mums iš pirmo karto neišeina veikti pagal naują scenarijų, labai dažnai kaltiname aplinkinius. Galvojame, pasikeis scena, veikėjai, (nes aš juk viską dariau puikiai) ir viskas eisis kuo puikiausiai. Bet vėl gi.. Praeina kažkiek laiko ir tu vėl matai, kad scenarijus kartojasi nors ir aplinka ir veikėjai pasikeitė.

Jei tai pastebi – tai jau yra labai gerai. Nes, tik nuo šio momento tu gali kažką pakeisti. Perrašyti scenarijų, nes tu jau matai tą scenarijų, matai ties kuom reikia padirbėti. Nes prieš tai tu buvai tik veikėjas, kuris realizuoja besikartojantį scenarijų.

Pradėkite nuo mažų, bet esminių pokyčių, kurie jums šiuo metu itin svarbūs! Sąmoningai bandykite pašalinti tai, kas trukdo mėgautis harmoningu gyvenimu, gražiu bendravimu su aplinkiniais. Šie maži pokyčiai, lyg kokia grandininė reakcija gali tapti labai dideliais ir reikšmingais ir užpildyti jūsų gyvenimą visa apimančiais pokyčiais. Išminčiai tai vadina – mažiausių pastangų principu.

PAMĄSTYKITE, ĮSIGILINKITE IR ĮNEŠKITE POZITYVIŲ POKYČIŲ Į SAVO GYVENIMĄ!

Daugiau informacijos apie meditacijas, mokymus ir įvairias programas galite rasti apsilankę mano internetinėje svetainėje – mariusgaudi.lt bei mano Facebook paskyroje – Marius Gaudi. Be to, artimiausiu metu, visą tai bus galima išbandyti ir praktikoje – meditacijų mokymų programa –“RESTART”  prasideda jau Rugpjūčio 30 dieną!

Iki susitikimo,
Linkėjimai,
Marius Gaudi

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.