12 patarimų, kaip elgtis ir ko saugotis pykstant

pykcio-valdymas

1. Jei reikalas Jums svarbus, kalbėkite. Klaida būtų tylėti, kai už tai mokame apmaudu, kartėliu ir jaučiamės nelaimingi.

2. Nekalkite karštos geležies. Laikinas atsitraukimas ir šaltas pasišalinimas ar emocinių ryšių nutraukimas – tai ne tas pats.

3. Skirkite pakankamai laiko problemai apgalvoti ir savo pačių pozicijai išsiaiškinti. Prieš kalbėdami, paklauskite savęs: kas šioje situacijoje mane pykdo? Kokia viso šito esmė? Ką aš apie tai galvoju? Ką noriu nuveikti?kas už ką atsakingas? Ką noriu pakeisti? Ką darysiu ir ko nedarysiu?

4. Nenaudokite smūgio žemiau juostos taktikos. Tai yra: kaltinimai, interpretavimas, diagnozavimas, etikečių klijavimas, analizavimas, priekaištai, moralizavimas, įsakinėjimas, įspėjimai ir t.t. Nežeminkite kito.

5. Kalbėkite “aš” vardu. Taip nekritikuojame ir nekaltiname kito ir nelaikome kito atsakingu už mūsų jausmus ar reakcijas.

6. Neprašykite miglotų dalykų. Pasakykite kitam žmogui, ko nori. Niekas negali skaityti Jūsų minčių.

7. Pripažinkite, kad kiekvienas žmogus atsakingas už savo elgesį. Nesmerkite kito, jauskite savo pareigą.

8. Stenkitės atsižvelgti į tai, kad žmonės skirtingi. Kiek žmonių pasaulyje, tiek skirtingų požiūriųį jį. Jei kaunatės dėl to, kas “teisus”, gal nebematote esmės.

9. Nesivelkite į niekur nevedančius intelektinius ginčus. “Neįstrikite” besistengdamos įtikinti kitus savo pozicijos “teisingumu”.

10. Nesakykite kitam žmogui, ką jis galvoja ir jaučia ar ką jis “turėtų” galvoti ir jausti. Jei kiti supyksta reaguodami į pasikeitimą iš Jūsų pusės, nekritikuokite jų jausmų ir nesakykite, kad jie neturi teisės pykti. Prisiminkite, vieno žmogaus pyktis nereiškia, kad kitas žmogus dėl to kaltas.

11. Stenkitės nekalbėti per trečią asmenį.

12. Nesitikėkite, kad pasikeitimas įvyks po “trenk ir bėk” susidūrimų. Pokyčiai, ypač artimuose santykiuose, vyksta lėtai.

Pagal Harriet Lerner “Pykčio šokis”
Parengė Ieva Diržytė

1 Response

  1. mi parašė:

    Juokingas paveiklesis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *