7 vyrų tipai. Kaip su jais bendrauti?
5 (3)

Bodysport / Freepik.com

Populiariojoje psichologijoje išskiriama daug vyrų tipų aprašymų. Pradedant skirstymą, remiantis gyvūnijos pasaulyje išskiriamais alfa, beta, gama ir kt., iki skaidymo, kaip vyrai elgiasi su moterimis. Vyrus pabandžiau sugrupuoti, remdamasi asmenybės sutrikimais, kurie išskiriami pagal TLK ligų klasifikaciją.

Tiesa ta, kad mes visi turime asmenybės sutrikimų bruožų, nepasaint to ar esame vyrai, ar moterys. Bet jei gerai sutariame su pačiu savimi, turime šeimą, darbą, palaikome gerus santykiais su aplinkiniais ir nuolat nepakliūvame į bėdą, gebame spręsti problemas, esame pakankamai brandžios asmenybės.

Tvarkinguolis-teisuolis

Šie vyrai patraukia tvarkinga išvaizda, žinojimu, ko nori iš gyvenimo ir aiškiais planais kaip, ko sieks. Jie tiksliai žino, kas gyvenime teisinga ir kaip viskas turi vykti. Tvarkinguolių-teisuolių nuomonės nepakeisi, pasakė ir šventa. Moteris tikrai jaučiasi saugi šalia tokio vyro. Dažnai šio tipo vyrai aukšto intelekto ir pasiekia karjeros aukštumų arba būna savo srities profesionalai – teisininkai, finansininkai, architektai. Jie pasišventę dirba savo darbus, tad dažnai vaikai, buitis ir visa kita krinta ant moters pečių. Tačiau pykti labai negali, juk pagrindinis šeimos maitintojas yra vyras. Šie vyrai būna laimingi, kai gyvenimas ir visa šeima sukasi pagal jį. Vyrai gilinasi į sau gerai žinomas sritis, o apie kitus rūpimus reikalus gali išsakyti savo nuomonę, bet jei nepatiks daugiau neklauskite.

Santykiuose iškylantys pavojai. Didžiausia problema ta, kad jie visada darbe. Arba namie grįžę toliau dirba. Dėl darbo gali atsisakyti malonumų, draugų. Prašomas, daugiau dėmesio skirti šeimai, tiesiog nesupranta, ko jo prašoma. Nes jis juk visą laiką ir dirba dėl šeimos, o ne dėl savęs. Kadangi teisuolis-tvarkinguolis daug reikalauja iš savęs, tad natūraliai gali imti reikalauti ir iš kitų. Gali įsakyti namie laikytis idealios tvarkos, bus nuolatiniai priekaištai už nevietoje paliktus daiktus. Kur bepažiūrėsi – griežtos taisyklės, apribojimai, punktualumo laikymaisi. Kai kuriems teisuoliams-tvarkinguoliams gali kilti problemų apsisprendžiant, tas procesas ilgai užtrunka, kol nesudėliojami visi pliusiukai ir minusiukai arba stengiamasi sprendimą atitolinti. Moteris labai vargina vyrų perdėtas pedantiškumas ir griežtas socialinių normų laikymasis. O begalinis kategoriškumas išvaro ne vieną moterį iš santuokos. Jei jis pasakė, kad nevažiuos į Palangą, tai niekada ir nevažiuos. Šiose šeimose labai dažni nekalbadieniai, kurie dar labiau atitolina partnerius vieną nuo kito. Dažnai moteris šalia tokio vyro suserga depresija. Ką bedarysi ir kaip stengsiesi daryti, vis tiek sunkiai įtiksi, visur tobulumo siekiančiam vyrui. Kita vertus, kaip paliksi tokį gerą vyrą. Juk kai pagalvoji, tobulas vyras negeria, nerūko, finansiškai gerai aprūpina šeimą.

Kaip puoselėti santykius su šiuo žmogumi? Nepriimti vyro bambėjimo asmeniškai. Susitaikyti, kad vyro reikalavimų nesumažinsite. Jei kažkas netenkina, skatinti patį tvarkyti, daryti ir džiaugtis sutvarkytais namais, padarytais darbais. Moterys turėtų mylėti save labiau ir mėgautis gyvenimu. Jei jūs būsite laiminga, dažniau girsite ir džiaugsitės savo vyru draugų kompanijoje, jo pasiekimais darbe, tvirtos nuomonės turėjimu, gyvensite ilgai ir laimingai turte. Jei vis tik jaučiate, kad nesugebėsite vyrui teisuoliui pritarti ir nenorite nešti visos šeimos buities ant savo pečių, grasinkite skirtis garsiai ir skandalingai, kartais tai padeda sumažinti kategoriškumą, bent kuriam laikui, nes būtų sugriautas šio vyro gyvenimo planas.

Keistuolis-vienišius

Šie vyrai tikrai yra kitokie, gal net atrodo kaip iš kitos planetos. Moteris jie patraukia savo kitoniškumu, vidiniu pasauliu, originaliomis idėjomis. Iš šalies keistuoliai atrodo labai paslaptingi. Jiems nereikia daug draugijos. Atrodo, kad jiems geriausia vieniems su pačiu savimi. Moteris gali net patikėti, kad ji šiam vyrui gali atstoti visą socialinį pasaulį. Jas žavi vyro gebėjimas nesijaudinti dėl smulkmenų, gal net nepaisymas socialinių normų. Moteris pakeri šaltas protas, emocinis šaltumas. Nesvarbu, kiek turi emocijų moteris, kaip ji lieja emocijas – rėkia, verkia. Ramiai šaltu veidu išklausęs vyras, paklaus, o tai ką šiandien valgysim. Atrodo, šių vyrų nežeidžia nei kritika, nei pagyrimai. Jie visą informaciją apie save priima vienodai, ramiai be emocijų.

Santykiuose iškylantys pavojai. Jei pradžioje moterį domino vyro keistenybės, po kiek laiko visa tai ima erzinti. Ima kilti didžiulis pyktis, kad šalia žmogus yra toks šaltas ir abejingas. Tampa nesvarbu, kaip jis reaguoja į aplinkinius, bet ima trūkti emocinės paramos, palaikymo asmeniniuose išgyvenimuose. Galų galiausiai ima trūkti ir fizinio artumo, laikymosi už rankų, apsikabinimų, lytinių santykių. Nes šiam vyrui kuo toliau tuo mažiau gali reikėti bendravimo, fizinio kontakto. Nes jiems iš tikrųjų geriausia su savimi. Taip, šie vyrai turi principus, ir neištikimai žmonai gali šaltai uždaryti duris ir dėl to daugiau nesukti galvos.

Kaip puoselėti santykius su šiuo žmogumi? Nesitikėti, kad šis žmogus pasikeis ir ims jausti stiprias emocijas. Jei reikia fizinio artumo, tiesiog eiti ir apkabinti, sutarti pasisveikinimo ritualus. Susitaikyti su tuo, kad norint mylėtis, reikės pačiai rodyti daugiau iniciatyvos, arba to visai gali nelikti. Duoti vyrui erdvės savo pomėgiams: ar tai būtų žvejyba, menas ar drugelių kolekcionavimas. Emocinio palaikymo ar paramos ieškotis pas drauges, seses ar kitus artimus giminaičius. Šis žmogus tinkamas toms moterims, kurios irgi mėgsta laisvę, specializuojasi mokslinėje sferoje, mene ir nėra labai emocingos.

Pavyduolis-Įtaruolis

Šis vyras nuolat jaučia, kad prieš jį yra nusistatę kiti žmonės. Jis gali guostis, kaip jį neteisingai atleido iš darbo. Atrodo, kad jam specialiai kiti žmonės kenkia. Moterims kyla noras šiuos vyrus pagloboti, apsaugoti nuo neteisybės. Ar net kartu pakovoti su juo prieš šio vyro esamus ar tariamus priešus. Pavyduoliai-įtaruoliai atkakliai gina savo teises. Moteris tai gali sužavėti – ryžtas, drąsa, atkaklus tikslų siekimas. Puiku, jei santykiuose moteris ir išlieka šalia ir atkakliai kovoja su vyro priešais, engėjais. Su šiuo žmogumi gyvenant, tikrai gali imti atrodyti, kad visi darbdaviai blogi išnaudotojiški, kolegos – savanaudžiai, išdavikai, partneriai ar darbuotojai – vagys, siekiantys tik apgauti ar manipuliuoti. Jei kas gyvenime įvyksta gero, tai tik įtaruolio dėka, kad laiku sužiūrėjo, padarė, o jei kas įvyksta blogo, tai tik kad kiti specialiai norėjo pakenkti, sužlugdyti. Šis vyras be galo jautrus savo nesėkmėms, tai kaip pasaulio pabaiga, o įvairūs trukdžiai gali būti interpretuojami kaip specialiai paspęsti spąstai.

Santykiuose iškylantys pavojai. Vienas baisiausių pavojų yra, kad moteris gali tiesiog būti palaikyta kaip kenkėja, blogiukė, norinti sužlugdyti dorą žmogų. Vyras gali imti galvoti, kad moteris nori išleisti visus pinigus, nori būti neištikima su kitu žmogumi ar specialiai ruošia valgį taip, kad po to kyla rūgštys, rėmuo ėda ar svoris auga. Pavyduolis-įtaruolis gali tiesiog imti labai kontroliuoti tą gyvenimo sritį, kuri jam kelia daug įtarimo. Gali pradėti tikrinti telefono skambučius, su kuo ir kiek laiko kalbėjote. Gali prašyti rinkti visus čekius, ką pirkote ir už kiek. Gali kontroliuoti, kaip rengiatės – prašyti nenešioti suknelių, sijonų ir nesidažyti, kad tik su jokiu vyru nekoketuotumėte. Pavydas gali kilti be jokios rimtos pateisinamos priežasties. Jus galite net nepasižiūrėti į kitą vyrą, o būsite apkaltinta, kad jūsų skruostai užkaito, kai tas SVETIMAS vyras praėjo pro šalį. Moteris gali būti ir aprėkta ir apstumdyta. Kuo toliau tuo moters laisvės mažėja, o gyvenimas virsta panašus į gyvenimą kalėjime.

Kaip puoselėti santykius su šiuo žmogumi? Jei jūsų pavyduolis-įtaruolis įtarinėja jus, patikėkite, niekaip jam neįrodysite, kad esate nekalta ir nieko blogo nedarote. Jam vis tiek gali atrodyti, kad jus negeras mintis galvojate ir kai tik jis nusisuks, pasielgsite netinkamai (išduosite, išleisite pinigus ir t.t.). Taigi nuo tokio vyro reiktų bėgti, kuo greičiau – tuo geriau. Kitas variantas, jei esate ta šalia geroji, palaikanti moteris, o aplinkui visi priešai. Pagalvokite ar jums užtenka bendravimui tik šio žmogaus. Nes greitai šalia draugų, giminių, artimųjų nebeliks, arba turėsite su sau svarbiais žmonėmis susitikinėti slapčia. Labai gerai reiks visada apgalvoti, ką sakote, kad netaptumėte įtariamąja. Reiktų susitaikyti, kad bus daug intrigų, kartais nežinosite, kuo tikėti ir dėl šventos ramybės reiks tikėti vyru. Gyvenimas bus kupinas įtampos ir iššūkių. Bet negi paliksi tą, kurį visi skriaudžia.

Vengiantis vyras

Toks vyras išsiskiria savo nuolatiniu būgštavimu ir nerimavimu. Kaip ir norėtų bendrauti, bet nelabai turi su kuo, nes jaučiasi prastesnis. Socialinėse situacijose sunkiai tvarkosi, kartais iš nerimo gali prikalbėti nesąmonių arba iš vis tylėti. Moteris šis vyras patraukia paprastumu, noru jį pagloboti. Artimam asmeniniam santykyje gali būti pakankamai atviri, jei nejaučia grėsmės. Šie vyrai gali būti itin paslaugūs ir imtis daug namų buities veiklų, kad tik žmona būtų laimingesnė, pailsėjusi ir tik jo nepaliktų. Dažnai gali žmonos klausti ar viduje būgštauti, „ar tik manęs nepaliksi?“. Jie tikrai nuoširdžiai stengiasi vykdyti visus žmonos pageidavimus ir norus, tik dažnai jiems sąmonę aptemdo NERIMAS, dėl kurio gali pamiršti, ką žadėję.

Santykiuose iškylantys pavojai. Moterims tiesiog atsibosta būti atstove spauda – visur viską reguliuoti ir bendrauti už abu. Jei moteris kyla karjeros laiptais, šie vyrai karjeros nedaro, o sėdi vienam darbe, kol juos iš ten išmeta ar įmonė bankrutuoja. Į vakarėlius, šventes eina dėl žmonos ir iš ten nori kuo greičiau pabėgti. Tad jei moteris mėgsta svečius ir svečiuotis, konfliktai garantuoti. Šie vyrai arba daug dejuoja kaip viskas blogai arba tiesiog tyli ir kenčia viduje. Moteriai gali atsibosti guosti arba ima trūkti dėmesio, normalaus bendravimo ir socialinės veiklos.

Kaip puoselėti santykius su šiuo žmogumi? Pirma mintis – siųsti ilgalaikei terapijai, kad padėtų susitvarkyti su vidiniais demonais. Antra – palaikyti ir skatinti bendravimą tiek su savimi, tiek su kitais žmonėmis. Svarbiausia pozityvumus. Jei imsite pykti, kritikuoti, vengiantis vyras dar labiau užsisklęs ir nerimaus viduje dar labiau. O iš baimės, kad jį galite palikti, gali bijoti, ką keisti ar daryti. Tik tyliai lauks jūsų geresnės nuotaikos. Taigi kantrybė, tikėjimas ir palaikymas gali vengiantį vyrą pastūmėti pirmyn. Jei jūs labai gražiai prašysite, skatinsite keistis, stebuklai gali įvykti. Žinoma, realybės ribose jūsų vengiantis vyras netaps švenčių liūtas, bet galės ramiai pakalbėti su vaiko auklėtoja, paprašyti darbe didesnės algos. O Idealiausiai sutaria du vengiančio tipo žmonės. Jiems užtenka šeimos ir daugiau nelabai ko reikia.

Vyras liana (vijoklinis augalas be šaknų, apsiraizgantis kitus medžius)

Šie vyrai labai patogūs. Moterys kaip užsideda juos ant pečių, taip ir neša per savo gyvenimą. Jiems viskas gerai, kaip jūs padarysite, pasakysite. Dažniausiai jie savo nuomonės neturi, o pritaria JUMS. Vyrą kaip ir turite, bet jo kaip ir neturite, nes viską turite spręsti viena. Šie vyrai sužavi moteris tuo, kad leidžia pasijausti svarbia, protinga, išmania, gražia. Jūs esate šiam vyrui visas gyvenimas. Jis be jūsų neįsivaizduoja savo gyvenimo. Jie gali greit prisipažinti meilėje. Būti romantiški. Norėti visą laiką leisti su jumis kartu. Ir jūs galite vadovauti, ką veiksite, kokį filmą žiūrėsite ir ką valgysite. Šiam vyrui viskas gerai. Atrodo jis žiūrėtų ir žiūrėtų į jus visą gyvenimą. Šis vyras nori visą laiką leisti su jumis, jis gali atsisakyti savo norų svajonių ir eiti dirbti darbą, kokį tik jam liepsite. Liepsite būti vairuotoju – bus, norėsite vyro statybininko – bus. Liepsite šokti – šoks. Strodo, kad svajonių vyras, tik kad be savo tvirtos nuomonės ir pats negalintis nuspręsti, kad ir kokius marškinius rengtis einant į šventę.

Santykiuose iškylantys pavojai. Moteris pavargsta būti galva ir viską spręsti viena. Gali net imti atrodyti, kad turi dar vieną vaiką, kuriuo reikia rūpintis. Nuolatinis rūpestis, pamaitinti, aprengti, nuspręsti, kas geriau. Jis skambins iš parduotuvės tartis, kurią grietinę pirkti, nes įprastos nebėra. Norės būti ir leisti laiką kartu, tačiau pats idėjų nesiūlys, kaip įdomiai praleisti laiką kartu. Gali atsibosti rūpintis vienai buitimi ir pramogomis. Gali atsirasti noras susirasti tokį žmogų, už kurio plačių pečių jaustumėtės saugiai. Šie vyrai nepalieka moterų, o juos palieka moterys.

Kaip puoselėti santykius su šiuo žmogumi? Svarbiausia skatinti patį priimti sprendimus, kad ir menkiausius, išlaukiant paties vyro apsisprendimo. Palaikyti bet kokius pasirinkimus, pagirti ir skatinti iniciatyvos rodymą. Mėgautis, gaunamu dėmesiu ir tartis dėl laisvo laiko sau. Neversti rinktis tarp savęs ir artimųjų žmonių. Šie žmonės tiesiog nori būti geri visiems. Ir jei jo ko paprašys, gali negebėti pasakyti „ne“. Gali nutikti taip, kad jei norėsite, jog vyras turėtų savo laisvalaikį, pomėgius, reiks už jį paplanuoti ir pastūmėti link to. Moterys turėtų vertinti, gaunamą besąlyginę meilę, ramybę, palaikymą. Šiuose santykiuose bus ramu arba vėjuota tik tiek, kiek jus pati kelsite bangas.

Vyrai-narcizai

Visi jie draugystės pradžioje gali būti be galo mylintys, atsidavę. Jie myli ir žodžiais, ir darbais, atrodo, kaip tikra pasaka. Ir kažkada ta pasaka baigiasi ir pasirodo tikrasis narcizo veidas.

Narcizai gražuoliai (alfa patinai) be galo susirūpinę savo išorine išvaizda ir ką žmonės pasakys. Šie vyrai be galo myli save, turi aiškius gyvenimo tikslus ir jiems reikia pačios geriausios moters, kuri puikiai derėtų prie jų puikios išvaizdos, naujutėliausio modelio mašinos ir prabangaus buto. Savo sakinį jie pradeda „Aš buvau, mačiau, dariau… Aš…, Aš…“ Kuo daugiau bendraujant, tai nebestebina. Narcizai sužavi moteris savo išvaizda, apsupta prabanga ir grandioziškais planais. Tačiau ilgiau pabendravus, atsiskleidžia ir kita narcizo pusė – pažeidžiamumas. Jie yra labai įžeidūs kritikai, viskam, kas vyksta ne pagal juos. Tikrų gerų draugų jie neturi, nes vieni draugai tiesiog neprilygsta jo, o šalia kitų vyrų narcizams darosi nejauku, tad geriau nereikia nieko. Šio vyro kitų žmonių emocijos nejaudina, nes svarbiausia, kaip jaučiasi jis pats. Narcizai gražuoliai visur nori pirmauti ir būti geriausi.

Užsislėpę narcizai – tai tokie vyrai, kurie neišsiskiria savo išvaizda ir grandioziškumu. Jie tiesiog viduje jaučiasi turintys išskirtinių teisių ir privilegijų. Šie vyrai gali būti ir išskirtinai nelaimingi, ar ypatingiausi nuskriausti gyvenimo neteisybės. Jie puikūs manipuliatoriai. Nesvarbu, kas šių vyrų gyvenime nutiktų ar jie permiegotų su kita moterimi, ar juos išmestų iš darbo. Kaltę jaus šalia esanti moteris – žmona. Per mažai stengėsi sportuoti, neįdomi buvo lovoje, kad teko nueiti į kairę. Į darbą eidavo neišsimiegojęs, nes žmona vaikų nesugebėjo išmokyti ramiai išmiegoti visą naktį. Jokios gėdos ir kaltės narcizas nejaus. O giliais atodūsiais, žvilgsniu sugebės sukelti atsidavusiai žmonai kaltę.

Narcizas-sadistas ne tik žodžius bet ir veiksmus gali pasitelkti, kad susidorotų su moterimi. Jie neturi jokio gailesčio ar sąžinės. Kaip puoselėti santykius su narcizu? Geriausia, žinoma, nepapulti į santykį su narcizu. Nes moters savivertė, gyvenant su narcizu, mažėja su kiekviena diena. O kai savivertė lieka labai maža, labai sunku ką ir bekeisti. Narcizui sunku ar net neįmanoma įtikti. Svarbiausia brėžti aiškias ribas. Išmokti pasakyti „ne“. Nepasiduoti manipuliacijoms. Kai užplūsta gėdos ar kaltės jausmas, reikia suprasti, kad čia tik bendravimo su narcizu pasekmė. Siūlyčiau ieškoti psichologinių paramos grupių, kur renkasi moterys, kurios myli per stipriai, ar ieškoti psichoterapeuto, kuris padėtų sustiprėti psichologiškai, kad galėtumėte imtis realių veiksmų – atsitolinti fiziškai nuo narcizo. Tačiau, ką rodo praktika ir teorija, kad moteris narcizą palieka tik vidutiniškai iš 7 karto. Tad gali prireikti daug bandymų, kad išsilaisvintų. Pirmiausia rekomenduočiau knygą „Moterys, kurios myli per stipriai“.

Šeimos vyrai

O kam jie įdomūs? O gal tai nerealybė ir tokių nėra? Šeimos vyrai rūpestingi, mylintys ir atsidavę šeimai. Sugeba derinti darbą, šeimą, savo pomėgius ir draugus. Šeimos vyrai kalbasi, tariasi, prieš ką nors nuspręsdami. Sugeba priimti sprendimus ir atsakomybę, jei sprendimas blogas. Šalia šių vyrų moterys jaučiasi saugios fiziškai, emociškai ir finansine prasme. Su šeimos vyrais moteris jaučiasi graži, mylima ir laiminga. Net jei pyksta, vyras sugeba išlikti ramus arba paslapčia pasitraukti į saugią vietelę – garažą, žvejybą. O iš ten grįžta ne su įtartinu kvapeliu, o su tikru laimikiu, ar gėlių puokšte. Svarbiausia jie kalbasi ir moka klausyti žmonos, nors kartais ir pametėja savo kvailų sprendimų – mesk tą darbą, jei taip blogai, nebendrauk su ta drauge, jei vis užknisa tave. Su šiais vyrais smagu, bet, žinoma, jie irgi turi šiokių trūkumų. Kai kurie knarkia, kiti nemoka mašinų remontuoti, treti nemoka valgyti gaminti. Bet, kai jie namie ir žiūri TV ar į kompiuterio ekraną, tiesiog ramu. Kaip puoselėti santykius su šiuo žmogumi? Garsiai ir aiškiai išsakyti savo norus. Vyrai minčių neskaito. Jei pyksite tyliai, šeimos vyrai duos tiesiog jums erdvės, po to bandys taikytis, klaus, kas yra. Tad netylėkite, o išsakykite. Linkiu visoms moterims sutikti tą šeimos vyrą.

Psichologė-psichoterapeutė Vitalija Mikutaitienė
Kviečiame į mokymus apie santykius poroje: „Santykių iššūkiai poroje. Ar karantinas gali paveikti meilę?“
https://www.facebook.com/events/425218465205814/

Įvertinkite!
[Balsavo: 3 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.