Ar Bendravimas visada Manipuliacija?
0 (0)

manipuliacija-samone“O dieve kaip nekenčiu, kai jis bando manimi manipuliuot”, „Aš jaučiu, kaip ji stengiasi manimi manipuliuoti, kad gautų naudos“, „Kas čia visiems pasidarė – tik ir bando manipuliuoti kitais..visiški egoistai“…–> taip, šis straipsnis apie manipuliacija – trumpai apie tai kas tai yra, kaip ji veikia ir, žinoma, kaip reikia manipuliuoti?

Aišku kaip diena, jog šiandieninėje visuomenėje „manipuliacija“ kaip sąvoka turi neigiama prasmę. Atskleisiu Jums paslaptį – manipuliacija yra tiesiog žodžiai, kurie keičia jūsų ar kito žmogaus emocinę būseną ir išgyvenimus. Nori kitą įpykdyti, sakai: „Tu kvailas“; Nori kitą nudžiuginti, sakai: „Tavo šypsena man kelia susižavėjimą“; Nori gauti ką nors iš draugo, sakai: „Mes esame draugai, o tikri draugai padeda vienas kitam, kai nutinka bėda, todėl noriu tavęs paprašyti…“ ir mes darome tai tiek sąmoningai, tiek ir nesąmoningai. Atrodo paprasta, bet visgi reikia suprasti, jog „triušio urvas“ yra šiek tiek gilesnis, nei Jums gali pasirodyti.

Manipuliaciją galima išskirti į 2 grupes: nesąmoningą-sąmoningą ir pozityvią-negatyvią.

Nesąmoninga manipuliacija tai toks kalbėjimo būdas, kurį išmokote kažkada seniai, pavyzdžiui, vaikystėje ir tai tapo Jūsų įpročiu. Kaip tai atrodo? Lengviausias būdas tai įsivaizduoti, tai prisiminti žmogų, kuris nuolat skundžiasi. Galbūt tai daro koks Jūsų draugas, senelis ar tėtis su mama. Skųsdamiesi tokie žmonės perteikia savo vidinius išgyvenimus, kartu perduoda juos Jums ir gauna rezultatą – aplinkinių reakcija ir dažnai diskusiją apie kokį reiškinį, kuriais jie skundžiasi. Tokie pokalbiai gali baigtis pastoviais pykčiais, vienas kito kritika ir priešiškumu, kas veda prie neefektyvaus savo laiko išnaudojimo ir nemalonių potyrių, mažinančių pasitenkinimą gyvenimu.

Apskritai kalbant, jeigu pasakojimų, bendravimo rezultatas suteikia Jums geras, naudingas emocijas ir skatina darbams– šią manipuliaciją vadiname pozityviąja, o jeigu neigiamas – negatyviąja. Pozityvios manipuliacijos pavyzdys: „Nors čia dirbi palyginus neilgai, tu išties keli susižavėjimą, mane visad stebina, kaip šauniai tu tvarkaisi su firmos klientais, todėl labai noriu, jog šiai damai, kuri ką tik atėjo apsipirkti, parodytum, kaip maloniai galima priimti klientus“. Norite sukelti paranoją? Naudokite negatyvią manipuliaciją, kaip: „Ei, ar pastebėjai kiek žmonių vis šneka apie tave tau už nugaros? Oj, kaip suprantu, tu to nepastebėjai kol kas? Atsiprašau, ir taip per daug pasakiau. Pamiršk, kad tai paminėjau.“

Pozityvi ir negatyvi manipuliacija yra ir atsakant į klausimus, pavyzdžiui į klausimą „Kaip jautiesi?“ galima atsakyti „Blogai“ ir „Negerai“. Pasąmonė žodį su priešdėliu „ne“ supranta lyg be priešdėlio – veikimo mechanizmas panašus kaip kad, stengiantis negalvoti apie dramblį, tu pirma turi apie jį pagalvoti, kad žinotum, apie ką galvoti nereikia. Paprasčiau tariant, sakydami „Negerai“, jūs ne tik savyje pasąmoningai kelsite pozityvius atsiminimus, bet ir klausytojas pasąmoningai darys tą pati. Todėl ir svarbu valdyti savo kalbą – ką sakote, kokius žodžius naudojote, – atsiliepia Jūsų pasąmonėje, kuri, tarp kitko, valdo Jūsų sveikatą.

Sąmoninga manipuliacija – tai sąmoningas, racionalus užsibrėžto tikslo siekimas, naudojant įvairias manipuliacijos technikas. Sąmoninga manipuliacija šiais laikais praktiškai naudojama visur – internete, televizijoje, mokyklose, darbe, parduotuvėse ir panašiai. Tarkim, mokytojas nori Jus pagąsdinti, kad pradėtumėte mokytis. Ką jis paprastai daro Jūs galite atspėti – grasina blogu pažymiu. Rezultate Jūs pajaučiate kaip pasikeitė jūsų vidinė būsena – pradedate galvoti apie blogo pažymio pasekmes, sunerimstate ar netgi išsigąstate – kas neretai verčia Jus pasielgti taip, kaip mokytojas ir tikisi/nori. Žinoma, ši sąmoninga manipuliacija labai akivaizdi, bet kartais ne pačiam žmogui, ir tai vadintume nesąmoninga manipuliacija.

Grįžtant apskritai prie gyvenimo, noriu paminėti, jog žodžiai iš esmės turi magišką galią, tiesiogine prasme. Tai įrodo Dr. Masaru Emoto eksperimentai su vandeniu, kurie atskleidė labai netikėtą atradimą – vandens kristalų išsidėstymas, kai aplinkoje grojo metalo muzika, skambėjo neigiamas emocijas sukeliantys žodžiai ir keiksmai, skyrėsi nuo išsidėstymo, kai skambėjo meilės, nuoširdumo ir dėkingumo kupini žodžiai. Pirmuoju atveju kristalų struktūra buvo chaotiška, paini, o antruoju – struktūriškai tvarkingai išsidėsčiusi. Svarbu suprasti, jog bambėjimas, pyktis ir nuolatinis nerimas – yra ne natūrali žmogaus būsena, o pasirinkta. Jei ir išgirsite ką nors sakant maždaug: „Aš bambeklis iš prigimties, susitaikyk su tuo“ netikėkite tokiais niekais, nes tai neturi nieko bendro su prigimtimi. Bambėdami mes keliame įtampa ir kitų nepasitenkinimą, kas veda prie neefektyvaus komunikavimo, prastos savijautos ir panašiai. Todėl turite suprasti, jog tai, ką mes sakome, vienaip ar kitaip veikia tiek mus, tiek kitą žmogų, o juk ir mes patys bendraujame, komunikuojame tam, kad gauti mums norimą grįžtamąjį ryšį.

Dabar, iki čia perskaitę šį tekstą, Jūs suprantate, jog manipuliacija lygi tiesiog komunikacijai, kurią naudojame kiekvieną dieną, o kokiais tikslais ją naudosime, žinoma, priklauso tiek nuo mūsų, tiek nuo pašnekovo. Galbūt dabar jaučiate, jog išmanyti, kas yra manipuliacija, kaip ji naudojama, kaip ji mus veikia yra be galo naudinga, ne tik norint apsisaugoti nuo kitų, bandančių priversti tave vienaip ar kitaip nemaloniai jaustis ar priimti netinkamus sprendimus, bet ir prisiimti atsakomybę už savo žodžius ir tai ką jais darai, ir tai ką gali jais pasiekti.

Norite giliau į „triušio urvą“? Nedelsiant parodysiu tai, ką retas suaugęs bei išsilavinęs žmogus yra girdėjęs ar pastebėjęs.

Prisiminkite televizijos laidą, filmą, galbūt vaizdo įrašą ar realią situaciją, kai be galo komunikabilus žmogus visiškai užvaldė Jus savo kalba. Kartais būna, jog net nepajunti, kaip keičiasi tavo nuotaika. Šią situaciją labai gerai apibūdina gerai daugeliui žinomi žodžiai – „Kalba tiesiog užbūrė“. Kur čia slypi triukas? O triukas slypi lingvistinėje (kalbos) technikoje, kurią naudoja „komunikabilusis žmogus“. Kad patys pajaustumėte kaip stipriai tai gali veikti, duosiu Jums teksto pavyzdį: „Visi turime kažkokių tai problemų. Kai kurios iš jų būna mažos, kai kurios didelės. Pažįstu mergaitę, vardu Onutė, kuri susidūrė su didžiule problema, kurią kiekvienas iš mūsų turime bei susiduriame kiekvieną dieną – Mes retai SAU leidžiam daryti tai, ko iš tikrųjų norime. Onutė vis klausė savęs, kas dėl to kaltas? Po ilgų apmąstymų bei dvejonių ji suprato, jog galime kaltinti kitus žmones, aplinką, bet aišku kaip diena – problema slypi mūsų įsitikinimuose, kuriuos įdiegė praeitis. Dabar leiskite sau atsipalaiduoti, visa krūtine giliai įkvėpkite, iškvėpkite ir paklauskite savęs – kaip jaustumėtės, jeigu Jums būtų duota galia jaustis pačiu geriausiu bet kokioje situacijoje nepaisant skaudžios praeities? Labiau viską suvokęs supranti, jog Problema ne tame, ar Onutė išspręs šią savo problemą, bet tame, ar TU išdrįsi siekti tai, ko tu nori? Ar tu pagaliau leisi sau tapti geriausiu? Kai Tu jau suvoki, jog Onutė yra visiškai teisi, sakydama, kad viskas priklauso nuo tavęs, jog būti geriausiu dabar yra įmanoma, jog visos svajonės tau yra prieinamos, paklausk savęs – Ar norėtum, sužinoti tai, kas parodys kelią tavo svajonių link, kurio pabaigoje tu galėsi sau garsiai pasakyti: „PAGALIAU JAUČIUOSI TAIP GERAI, KAIP IŠTIES ESU NUSIPELNĘS JAUSTIS“. Užeik į svetaine…skambink telefonu…“ nebloga reklama būtų parduodant kokia saviugdos knygą ar kviečiant į saviugdos seminarą. Taigi atėjo laikas paklausti savęs, kokias emocijas sukėlė šis tekstas? Galbūt buvo neypatingas, o galbūt vis dėl to sudomino ir įkvėpė? Kad ir kaip bebūtų, šiame tekste yra panaudoti įvairios kalbos gudrybės, kaip pavyzdžiui vadinamas „Yes-set“, „Hypnotic language“, „Metaforos“, „The redefine pattern“ ir daug kitų.

Dabar suprantate, jog bendravimas – visada manipuliacija ir jau galite įsivaizduoti, kokia stipri gali būti manipuliacija ir kaip ji veikia Jus bei aplinkinius kiekvieną dieną. Prisiminkite Onutę ir pajauskite šio straipsnio esmę, jog VISKAS yra tik JŪSŲ rankose, todėl pats laikas savęs paklausti – ar leisi SAU būti DAUGIAU nei esi?

Simonas Berenis
2gali.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

3 Responses

  1. Arvydas parašė:

    Kai žmonės nelabai susipažinę su elementariais manipuliacijos apibrėžimais, tada ir atrodo, kad „manipuliacija yra tiesiog žodžiai, kurie keičia jūsų ar kito žmogaus emocinę būseną ir išgyvenimus”, kas yra ne visai taip.

  2. Violeta parašė:

    pastebėjau tekste yra žodžiai su didelėmis raidėmis: Tu, Jūs. Ar tai yra manipuliacija? Kai pradėjau skaityti tekstą, nieko ypatingo nepajutau, tačiau, kai tik perskaičiau tuos žodžius, keistai pasijutau. Ar tokiose tekstuose ir kalboje yra kodai kurie paveiktų žmogaus pasąmonę, kad jis elgtūsi,kaip reklamos ir visuomenės auka?

  3. Vladas parašė:

    Atrodo autorius nejausčia skirtumo tarp sąvokų „manipuliacija” ir „įtaka”. Kažin tai elementari spraga išsilavinime ar sąmoninga manipuliacija? ;)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.