Ar Praeitis Gali Likti Praeityje?

Traumos-programos
Kiekvienas iš mūsų, gyvenantis šioje planetoje, nuo pat gimimo (o gal ir iki jo) patiria vienokių ar kitokių traumų. Vieniems pasisekė labiau, jei traumos buvo retos ir „švelnios“ (vertinant iš dabarties taško), tokios kaip gulint kūdikio lopšyje pamestas žindukas, o kitiems galbūt teko sunkesni išbandymai ir vaikystės traumos buvo gerokai skaudesnės: išprievartavimas, genocidas ar karas.

Dauguma patiriame kažką tarp šių dviejų kraštutinumų. Kiekvienas į gyvenimą nešamės patirčių bagažą, kurios ir nulemia dabartines reakcijas ir elgesį. Ir neretai esame įsitikinę, kad taip jau susiformavome ir nieko pakeisti nebeįmanoma. Taip, mūsų biologinis kompiuteris prikimštas puikiai veikiančių programų. Vienos jų naudingos, kitos – nebe.

Kaip nebesinešti to, ko nebereikia?
Nors daugelis ir siekiame vidinės ramybės ir laimės, tačiau nežinodami kaip tai padaryti, dažnai užstringame destruktyviame gyvenimo būde, varginami skausmų, nemigos, depresijos, liūdesio, bejėgiškumo, priklausomybių ar tiesiog tuštumo jausmo. Tuomet griebiamės vaistų, kurie ne ką geriau nei pati problema… Labai norėtųsi augti, klestėti, atskleisti visą savo potencialą, bet kaip tai padaryti? Kaip palikti praeitį praeityje? Meditacijos, relaksacijos, dvasinės praktikos, optimizmo ugdymas, afirmacijų kartojimas gali labai daug padėti. Jei tik vėl ir vėl nesukiltų tas pats vidinis pasipriešinimas, pasireiškiantis įvairiais pasiteisinimais („neturiu laiko“, „man tai neveikia“, „man viskas nesiseka“ ir pan.). Juolab, tarkim, įvaldyti meditacijos meną ir pajusti jos teikiamą naudą gali prireikti bent metų…

Tapingas arba EFT
Yra ir dar vienas saviugdos metodas. Paprastas ir galingas.
Tapingas arba EFT (Emotional Freedom Techniques) pasaulyje sparčiai populiarėjanti metodika, kurios naudotojų galima rasti kur tik ne: įvairiose ligoninėse, psichoterapijos kabinetuose, sporto pasaulyje, verslo koučinge, šeimose ir dar daug kur. Kas tai ir kodėl tai taip populiaru?

Tapingas yra labai greitas ir paprastas būdas veiksmingai mažinantis trauminių patirčių intensyvumą ir tokiu būdu įgalinantis praeitį ir palikti ten – praeityje. Tai kol kas jaunos psichologijos krypties – energijų psichologijos – viena iš svarbiausių technikų. Šio metodo pradininko Gary’io Craig’o įsitikinimu, „visų neigiamų emocijų priežastis yra sutrikimas energinėje sistemoje“. Tapingas yra rytiečių medicinos (akupunktūros) ir vakariečių psichologijos (neurolingvistinio programavimo bei kognityviosios elgesio terapijos principų) derinys. Metodo galingumas, ko gero, ir slypi šioje sinergijoje. Kartais tapingas vadinamas akupunktūra be adatų, emocijų akupresūra, savipsichoterapija… Ši švelni intervencija į pasąmonę ir energinę sistemą puikiai dera ir su kitomis praktikomis, sustiprina jų veiksmingumą, taip pat labai galinga ir naudojama atskirai. Net sakoma, tapingas padeda ten, kur niekas kitas nebepadeda.

Daugybė tyrimų liudija, kaip po kelių tapingo sesijų pagerėja pacientų būklės, esant depresijai, nerimui, fobijoms, kitiems psichologiniams sutrikimams. Ypatingai didelis poveikis stebimas, esant PTSS (potrauminio streso sutrikimui): tūkstančiai karių, grįžusių iš Vietnamo, Irako ir Afganistano buvo gydyti tapingu. Rezultatai įspūdingi: trauminių patirčių (o tai tikrąja to žodžio prasme traumos) pasekmės sumažintos taip, kad buvę kariai galų gale adaptuojasi ir grįžta į normalų gyvenimą.

Fizinėms problemoms?
Tapingas padeda ir fizinių problemų atvejais. Juk bet koks fizinis negalavimas (skausmas ar liga) arba sukelia neigiamas emocijas, arba yra jų pasekmė. Pakeitus emocinę būseną, kūnui sugrąžinama galimybė pačiam gyti. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad tie, kurie vaikystėje patyrė skausmingų įvykių (skyrybos, smurtas, tėvų alkoholizmas), žymiai dažniau serga tokiomis ligomis kaip vėžys, aukštas kraujo spaudimas, nutukimas, diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos. Tad jei medikamentais slopinami simptomai, tai panašu į ugnies gesinimą, pilant vandenį ant dūmų… O pati ugnis – emocinės traumos, priežastis, į kurią reikėtų kreipti dėmesį.

Iššūkiai
Tapingas pagelbėja ne tik patyrusiems sunkias emocines traumas, bet ir sportininkams, menininkams, verslininkams, mokiniams ir studentams. Sumažinus nerimą, kuris ir pakiša koją maksimaliai geram pasirodymui, atsiveria kitos galimybės ir kiti iššūkiai bet kokioje veikloje.
Svarbiausia, kad išmokti šios technikos yra labai paprasta, net vaikai tai išmoksta per kelias minutes.

Neutralizuoti emocinį krūvį
Pati procedūra yra akupunktūrinių taškų stimuliavimas stuksenimu (tap – angl. stuksenti, štai kodėl tapingas!), tuo metu koncentruojantis mintimis į trauminį prisiminimą bei tariant besąlygiško savęs priėmimo afirmaciją. Čia naudojamos gerai žinomos psichologinės technikos: ekspozicija (trauminio įvykio prisiminimas, angl. exposure) ir kognityvinis restruktūrizavimas (savęs priėmimas). Stuksenant akupunktūrinius taškus, kurie taip pat laikomi neurologiškai aktyviais, į smegenų limbinės sistemos dalį (amygdalą – baimės centrą) siunčiami raminantys signalai. Jei prisiminus įvykį, kaip sąlyginis refleksas, sukyla stresas, tapingo proceso metu smegenys perprogramuojamos, sukeliant pozityvią asociaciją. Iš atminties įvykis neištrinamas, bet jis lieka su kitu emociniu krūviu. Tai yra, jis ir paliekamas praeityje. Ar ne to ir siekėme? Poveikis paprastai išlieka ilgam, nebent iškyla kiti trauminio įvykio aspektai. Tuomet vėl pritaikomas tapingas. Kai kurie žmonės sako, kad stresas ištirpsta kaip ledai saulėje. Kad patikrinti, kaip yra iš tiesų, būtina pabandyti pačiam.

Rytų ir Vakarų sintezė
Tapingas apjungia kai kuriuos praeitame amžiuje pripažintus psichologijos ir fiziologijos principus. Dar Rusijos mokslininkas Pavlovas nustatė sąlyginius refleksus, amerikiečių psichologas B.F Skinner tai suskaidė į smulkesnes dalis (tapinge tai vadinama aspektais), A. Beck’as pastebėjo, kad ribojančių įsitikinimų perkeitimas padeda išspręsti daugelį psichologinių problemų.
Kita tapingo kilmės kryptis yra Rytų medicinoje taikomi akupunktūriniai taškai. Apie 1970 metus amerikiečių psichiatras R. Callahan’as atrado, kad galingą poveikį turi ne tik akupunktūrinių taškų stimuliavimas adatomis, bet ir paprasčiausias taškų stuksenimas.
Tad apjungus ir suderinus kūno, proto, pasąmonės ir energinės sistemos mechanizmus pavyksta pasiekti neįtikėtinų kognityvinių poslinkių. Tegul praeitis ir lieka praeityje. Taip lengviau žengti pirmyn. Turint tokį paprastą įrankį savo arsenale ir taikant jį reguliariai emocijų higienai, pasaulis tiesiog tampa saugesne vieta būti.

Išmokti tapingo ir jį praktikuoti kviečia VšĮ „Tapingo Studija“. Įvadinio seminaro metu įgytos žinios jau leidžia savarankiškai taikyti metodą, o geriausia, ką galima dėl savęs padaryti – tai užsiimti reguliaria emocijų higiena: Tapingo Klube renkasi norintys mintis ir emocijas valytis reguliariai.

Parengė Sandra Varanavičė
EFT instruktorė
VšĮ „Tapingo Studija“ steigėja ir vadovė
www.tapingas.lt
www.facebook.com/tapingas

5 Responses

 1. antanas parašė:

  geras straipsnis tik idomu ar tai veikia realiai ?

 2. dana parašė:

  stuksenau tuos taskus,o gal ir padeda

 3. Laura parašė:

  Padeda, padeda. Dabar su tapingu nuotaiką pasikeliu, kai kas nors sugadina :) Tik reik netingėti.

 4. Sofija parašė:

  Super, kazkas nerealaus ivyko

 5. Jurgita parašė:

  Nuostabu! Sokoladas saikingai, automobili vairuoju saugiai leistinu greiciu, jokio lekimo!!! Aciu, man pavyko :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *