Aš visiškai neturiu draugų ir niekada jų neturėjau
2.4 (5)

Iliustracija: Anthony Tran / Unsplash

Turbūt tokių žmonių, kaip aš, yra labai labai mažai – aš visiškai neturiu draugų ir niekada jų neturėjau. Taip viskas klostosi jau nuo mokyklos laikų – žmonės, su kuriais sėdėjau viename suole, taip ir likdavo bendrasuoliais, po pamokų neturėjo jokio noro bendraut ar kažkur kartu nueiti, galvojau, gal tiesiog tokie žmonės pasitaikė.

Kiti bendraklasiai taip pat mane ignoravo, gali būti dėl to, kad puikiai mokiausi, todėl man tie žmonės pavydėjo. Kadangi mokykloje nesisekė susirasti draugų, lankiau įvairius būrelius, tikėdamasi, kad ten situacija pasikeis, bet viskas pasibaigdavo taip pat. Jei ir pradėdavo bendraut, galiausiai viskas baigdavosi tuo, kad mane ignoruodavo ir susidraugaudavo su kitais.

Ne kartą buvo ir man visiškai nesuvokiamų atvejų, kai atėjus į naują būrelį nepažįstamos merginos vietoj pasisveikinimo pasityčiodavo iš manęs. Šiuo metu esu studentė. Tikėjausi, kad universitete viskas pasikeis, kad galbūt čia susirasiu bent vieną draugę ar draugą. Nors esu intravertė, bet jau pati nelaukdama, kol kas nors mane užkalbins, pirma prieidavau prie kitų ir užkalbindavau juos.

Deja, viskas susiklostė taip pat, kaip ir visur. Niekas nepanoro su manimi draugaut. Tai iš tiesų skaudina, kai po vasaros bendrakursiai dalinasi įspūdžiais, o tu neturi kam ir pasipasakot, kai kokius nors grupinius projektus ar darbą poromis reikia atlikti, o tu neturi poros arba žmonės nenori būti su tavim kartu grupėje, nors esi atsakingas ir darbštus.

Tokioje situacijoje aš kaltinu save, galvoju, kad kažkas su manim negerai, kad nemoku bendraut, o dar ir konformizmas su stigmatizacija turi įtakos tam, kad esu viena, bet ir uždarao, ramesnio būdo žmonės taip pat turi bent vieną draugą…

Prie visko aš stengiuosi prisitaikyti ir nekreipti dėmesio, bet kažkodėl dabar ši problema pradėjo skaudint, nes labai norėčiau turėti bent vieną žmogų, su kuriuo būtų galima kur nors nueiti, kuris tiesiog paklaustų, kaip sekasi, tačiau neįsivaizduoju, kur ir kaip man rasti tokių žmonių. Nors, pvz., mamą ir būtų galima vadinti geriausia drauge, bet norisi turėti ir draugę mano amžiaus. Galbūt turite patarimų, ką man tokioje situacijoje daryti ir kaip aš galėčiau rasti draugų?

Rūta (vardas pakeistas)

Komentuoja psichologė Lora Šapailienė

Miela Rūta, man liūdna skaityti jūsų žodžius apie vienatvę, patiriamą tarp bendraamžių, neramina jūsų bandymai dėl to kaltinti save, ieškoti, kas su jumis negerai, bet jūs jau kalbate apie savo sunkumus, kreipiatės pagalbos – tai džiugina ir stiprina mano norą pabūti kartu jūsų sunkumuose, plačiau ir giliau juos patyrinėti.

Kalbate, kad jums trūksta mokėjimo bendrauti, todėl pradėsiu nuo apibendrintų teiginių apie bendravimą. Bendravimo įgūdžių visuma dažnai vadinama socialine komptencija, taigi, iš ko susideda socialinė kompetencija? Anot Cristophe Andre (kn. „Netobuli, laisvi ir laimingi“), tai gebėjimas užimti savo, o ne visą vietą… Jis teigia, kad sociainę kompetenciją sudaro dvi dalys: ekspresyvioji ir receptyvioji.

 • Pirmoji – tai savęs įtvirtinimas, reiškiantis, kad ne visada lauksime, kol kiti mums paliks vietos (būdinga žemos savivertės žmonėms), tačiau nesieksime užimti visos įmanomos vietos (būdinga aukštos savivertės žmonėms). Gebėjimas susikurti savo vietą tarp kitų neateina savaime, be to, jį trikdo tiek psichologiniai veiksniai – tokie, kaip savivertės sutrikimai, tiek emociniai, pavyzdžiui, baimė. „Kai jauti neturintis nieko, dėl ko kitas galėtų tave gerbti, nedaug trūksta, kad imtum jo nekęsti“ (Vauvenargues).
 • Antroji – tai aktyvus klausymas. Kito žmogaus klausymas yra aktyvus procesas – klausydami turime skatinti pokalbį, patikslinti ar papildyti, emociškai prisiderinti prie pašnekovo. Tai gana subtilus, todėl nelengvas veiksmas, kurį gali trikdyti nuovargis, sąstingis (neįsiterpdami dažnai apsnūstame), abejonės (užuot klausęsi, stengiamės gerai pasirodyti) ir pan. Klausytis yra naudinga savivertei – gauname išorinės informacijos, palaikome ryšį, perkeliame dėmesio centrą nuo savęs į kitą žmogų. Klausymas skatina ir kito žmogaus priėmimą, nepamirštant, kad klausytis – nereiškia pritarti. Galima klausytis ir nepritarti, tiesiog stengiantis išklausyti.

Daugeliui žmonių nelengva atskeisti asmeninę informaciją ar išsakyti savo nuomonę ir ne todėl, kad neturi, ką apie save pasakyti ar savo nuomonės. Jie mano, kad tai neįdomu kitiems žmonėms, nes visa, ką jie sako, yra blanku, tarsi be skonio. Tuomet verta prisiminti, kad apie mūsų žodžių tinkamamumą ar įdomumą sprendžia ir pašnekovai, o ne tik mes patys – dažnai patys sau esame patys griežčiausi teisėjai. Taigi verčiau leisti kitiems vertinti, kiek tai, ką sakome, yra įdomu ar neįdomu. Bendraujant naudinga laikytis penkių rekomendacijų:

 • Įsijausti ir pačiam stengtis bendrauti (pasakoti, išsakyti savo nuomonę, reikšti jausmus),
 • Nedvejojant užduoti aptariamos temos klausimų pašnekovams,
 • Nebijoti tylos: kurį laiką patylėti prieš tęsiant pokalbį,
 • Iš tiesų įsitarukti į bendravimą, o ne vien stebėti save ir kitų reakcijas,
 • Prisiminti, kad tiesiog bendraujama, o ne laikomas egzaminas.

Grįžtant prie jūsų, Rūta, noriu padrąsinti – vienokius ar kitokius bendravimo įgūdžius turime mes visi. To pakanka, kad jūs ir toliau atkakliai bei ryžtingai siektumėte santykių su kitais žmonėmis, jums – jaunai merginai, nuskambės kiek neįprastai, bet bendrauti mes mokomės visą gyvenimą. Net specialistai, bendravimo įgūdžių mokytojai, patiria tam tikrų sunkumų bendraudami, tik tai jų nesustabdo, neišgąsdina, nes sunkumai – natūrali santykių su kitais žmonėmis dalis. Chiara Gamberale romane „Dešimt minučių“ apie savo bendravimo patirtį rašo: „Galvoju, kad išsiskyrimas – nebūtinai kokios nors istorijos pabaiga. Netgi atvirkščiai – jis suteikia jai galimybę trukti amžinai. Galvoju apie tai, ką išgyvenau, ką išgyvensiu, ką dabar išgyvenu. Nes nuolat save prastindami tikimės apsisaugoti, o iš tikrųjų tik pasimetame, ir egzistuoja tik vienas dalykas, kuris nesitaiko prie mūsų poreikių. Tas dalykas yra laikas. Jei mes laimingi, jo labai mažai. Jei puolę į neviltį, be galo daug. Kad ir kaip būtų, mes jo turime“.

Trumpam sugrįšiu prie jūsų išgyvenamo vienatvės jausmo. Psichologai pastebi, kad ne tik tikra, bet ir juntama vienatvė turi įtakos mūsų sveikatai: pojūtis, kad esi vienišas, yra ne tik psichikos, bet ir vidaus organų sutrikimų šaltinis. Įdomiausia tai, kad žmonių, kenčiančių vienatvę, socialinių ryšių kiekis dažnai būna toks pat kaip ir tų, kurie ja nesiskundžia. Taigi vienatvės pojūtis labiau susijęs su bendravimo kokybe, jo teikiamu pasitenkinimu ar psichologiniu nusiteikimu – jei save suvoksi kaip kitokią ir nesuprastą, bus sunkiau bendrauti ir gauti iš to malonumą ar džiaugsmą. Christophe Andrė mano, kad vienintelė tikra vienatvė – ta, kurią mes patys pasirenkam, o ne ta, kurią kenčiam. Yra žmonių, kurie mėgsta būti vieni, bet mėgsta ir kitų žmonių draugiją. Tiesiog jiems šiek tiek labiau patinka pirmoji būsena. Jei vienatvė yra sąmoningai pasirinkta ir mėgstama, tada įmanoma ją švęsti, kaip darė Malraux: „Yra tokia vienatvė, kai vienišius – apleistas žmogus, bet yra ir kitokia, kai jis vienas tik todėl, kad kiti pas jį dar neatėjo“. Kita vertus, vienatvė gali būti tik pauzė tarp dviejų bendravimų, savotiškass perėjimas. Dažnai naudingas, kartais privalomas. Perėjimas, o ne likimas.

Rūta, linkiu drąsos ir neblėstančio entuziastingo žingeidumo keliaujant po savęs ir santykių su kitais pažinimo pasaulį…

Lora Šapailienė | lora.sapaile@gmail.com,
medicinos psichologė, psichoterapeutė

Įvertinkite!
[Balsavo: 5 Vidurkis: 2.4]

17 Responses

 1. Abugabuga parašė:

  Blemba… turiu tą pačią, na bent jau panašią bėdą. Rimtai… neturiu tikrų draugų. Su visais arba susipažįstu ir pamirštam vienas kitą, o jei susidrauvaujam tai greitu metu užmiršta mane. Tiesiog neturiu tikro draugo ir tai labai labai skaudina. Gal kas žinote, kaip gauti tos merginos kontaktus?

  • Drauge parašė:

   Mano situacija tokia pati….

  • P parašė:

   Ei, vienišiai, gal susirašom? Jei norisi pabendrauti, parašykit man ką nors, jei parašys keli, susibursim į chatą ar dar ką :)
   Tik jei nuspręsi parašyt, rašyk kas dedasi tavo mintyse, pasaulyje, apie ką dažnai mąstai, ką dievini ar ko nesupranti, bet nori suprasti, kas neleidžia tau naktimis užmigti, apie ką labai svajoji ar šiaip ką idomaus. Išsiliek, nerašyk tik „labas”, nes baisiai nuobodu kalbėti apie nieką :)
   paltry2(eta)gmail.com

 2. Greta parašė:

  Esu rasiusi i psichologija vienatves tema. Buvau antrame kurse. Sedejau bendrabutyje ir masciau, kodel per pirmus studiju metus nesukuriau jokiu santykiu.. dabar baigiau studijas. mazai kas pasikeite, apart to, jog emiau (po truputi) suprasti, jog visi draugyste/draugus suvokiame skirtingai. Galbut kazkas tave laiko drauge ir vien todel, jog mato tave/visa pasauli kitaip. Kitaip suvokia siuos zodzius. Mes liudim ziuredami i kitu fb nuotraukas is kelioniu su sraugais ar pan. Bet uz ekranu sedi tie patys zmones, liudni ir linksmi.. galbut jo draugai nuotraukoje yra pradiniu klasiu klasiokas (kuris ten tik todel, jog taip pat megsta keliauti), galbut salia sesuo ir pusesere, kurios tiesiog norejo pabegti nuo rutinos. Apsidairyk, neverta ieskoti stebuklo, kuris nusileis ir taps geriausiu draugu, verciau ieskok bendru interesu ir svarbiausia- buk drasi. Vienatve yra siu dienu rykste, taciau tu visada gali tapti savo gyvenimo vadove, nes tu esi vienintelis tavo issigelbejimas (nuo visko: pykcio, liudesio, vienatves ar kt.)

 3. Ugnė parašė:

  Neliūdėk, šiam pasauly yra tikrai daug žmonių, kurie su tavim nori susipažinti ir pažinti tave:)

 4. Anonimas parašė:

  Siūlyčiau pabandyti pakeisti aplinką. Rašei, bandei keisti būrelius. Bet juk miestas tas pats ko gero buvo – tikimybė, kad kažkas pažįsta ir perduoda informaciją kitiems, didelė.
  Siūlyčiau Facebook susikurti naują profilį nauju vardu, o senąjį išsitrinti, atsiriboti nuo neigiamos praeities (žinau iš patirtis, užtenka kartais kelių žmonių, kurie mėgsta kiaulinti, ir to užtenka, kad gadintų gyvenimą).
  Kiekvienoje naujoje aplinkoje galima bandyti elgtis kitaip, yra galimybė viską pradėti nuo pradžių. Kiekviena nauja patirtis padeda tobulėti. Gaima apsilankyti įvairiose bažnyčių jaunimo grupėse – ten tikrai renkasi nuoširdūs ir iš kitų nesityčiojantys žmonės, bent jau tokių dauguma. Galima paieškoti kokių užsiėmimų, mokymo grupių, kuriose nebūtų nei vieno pažįstamo žmogaus (o geriau, kad nebūtų ir pažįstamų pažįstamų).

  • K parašė:

   Kaip jau rasiau – nuo saves nepabegsi, neverta sleptis svetimuose kolektyvuose

 5. Rokas parašė:

  As irgi jaučuosi vienišas nors atrodo turiu draugu bet kartais pagvojiu kad jie netikri o daug kas su manim nenori bendrauti matyt todėl kad esu neįgalus aišku ta negalia nėra labai didele bet vistiek

 6. ., parašė:

  pirmiausia laiško autorei noriu pasakyti,kad tikrų draugų nėra,o yra žmonės kuriuos jungia bendri interesai arba kažkokia nauda,galbūt yra sielos draugai,kurie išlieka vienas kitam ištikimi visą gyvenimą,bet čia išimtis,dabar kai esu vyresnio amžiaus ir turiu šeimą man draugystės neaktualios,bet nuo vaikystės prisimenu kai atėjau į pirmą klasę kažkaip automatiškai dauguma susėdo kartu į tą patį suolą ir tapo draugais,o jei atsisėsti buvo atsitiktinumas,staiga kažkas perėjo sėdėti su kitu žmogumi,o jei klasėje buvo neporinis skaičius mokinių kažkam tekdavo sėdėti vienam,aš nuo pradinių klasių iki studijų laikų turėjau po vieną draugę ir vadindavau ją tikra ir labai liūdna būdavo kai susirgdavo ir tekdavo sėdėti vienai,tada vaikštai kaip kažkoks antrarūšis atsiradęs nežinia iš kur,o visi su kažkuo kalba,vaikšto,todėl jaunam žmogui labai baisu,ypač jei esi kolektyve ir esi vienas,o tarp žmonių yra nematomas traukos dėsnis-toks tokį pritraukia ir gali keisti mokyklas,jei buvai vienas ,tai visur ir būsi vienas arba susidraugausi su į save panašiais,neveltui yra patarlė-parodyk draugą ir pasakysiu kas tu.

 7. Jūratė parašė:

  Visa savo gyvenimą buvau kaip atstumtoji, amžinai buvau aplinkinių taikinys ir visada jaučiausi vieniša. Ir vienatvė žudė mane iš vidaus, kol nepradėjau keisti požiūrio į ją. Vietoj to, kad verkčiau pradėjau labiau rūpintis savo sveikata, bei užsiimti hobiai, skaičiau daug knygu ir t. T. Tiesiog pradėjau nebesureikšminti to kito žmogaus poreikio. Galiu eiti ir viena į kino filmą ir man nereikia derintis su kitu asmeniu ar jam tinka šis filmas, kurį valanda būtų ir jam patogesnė ir pan. Tiesiog mano patarimas būtų nustoti dėl vienatvės krimstis ir savęs gailėtis, o tiesiog naudotis šiuo laiku, kad save atrastum iš naujo 😊

  • Rūta parašė:

   Aš irgi pradėjau laikytis nuostatos, kad jei negali pakeisti situacijos, keisk požiūrį į ją. Ir iš tikrųjų, tai labai padeda ir pradedi atrasti kitus dalykus gyvenime, kurie atneša džiaugsmo.

 8. Raimundas parašė:

  O aš tiesiog pasiilgstu paprasto susirašinėjimo laiškais (email’ais). To tokio tikro. Kai kalbi atvirai su žmogumi, kurio niekad nematei. Jau kurį laiką ieškau kokio kontakto, bet turbūt nebe tie laikai. Man nesvarbu jūsų amžius ar lytis, jei tik norite bendrauti. Parašykite. Pažadu visiems atsakyti. kairiarankisno1(eta)gmail.com

 9. K parašė:

  As irgi tokia. Niekada nesukuriau ilgalaikes draugystes su niekuo. Turiu seima, vaiku, darba, mokausi, taip ir sukuosi tame rate. Draugiu ar draugu neturiu. Gal ir butu smagu, maziau vyra grauzciau, jei tureciau kam issikalbeti. Visos mano draugystes nutrukdavo man pajutus, kad manim naudojasi, arba tiesiog turbut nebuvau idomi. Mokslininkai yra atlike tyrimus, kad nesvarbu, kiek mokyklu ar kolektyvu pakeis nepopuliarus vaikai/zmones, jie vosada atsidurs tam paciam vaidmenyje. Taip kad nepersistenkit.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.