Baimė suklysti: kaip leisti sau klysti ir pačiam netapti klaida?

Kas iš jūsų bijo suklysti arba padarę klaidą, išgyvena begalinę gėdą, lyg patys taptų klaida, nevykėliu? O kas, pamatę nors mažiausią nukrypimą nuo to, kaip turėjo būti, išgyvena panišką siaubą? Siaubą, kad prarandu savo vertę, tampu blogu ir nieko vertu šiame gyvenime?

Ar kažkam iš jūsų yra taip, kad būdami vieni savo idealiuose namuose ar draugų kompanijoje nesijaučiate laimingi ir, nepriklausomai nuo pasiekimų skaičiaus, jaučiatės vieniši, nemylimi?

O gal neleidžiate būti vienumoje su savimi, jums būtinai reikia kažkuo užsiimti, veikti, daryti?

Suprantama, kad visi darome klaidų, nes jos – žmogiškojo kelio dalis. Sakoma, kad sėkmingą žmogų nuo nesėkmingo skiria tik padarytų klaidų skaičius, nes nesėkmingi klaidų nedaro. Jie tiesiog daug ko nedaro, nebando, nesiekia… Kitaip sakant, atsisako gyventi gyvenant, patirti nuotykius ir jausti gyvenimo kaifą. Ne paslaptis, kad sėkmingi žmonės turi vieną įdomų skirtumą nuo kitų – jie lengvai atsisako savo neteisingų sprendimų ir ieško kitų galimybių.

Sakau – klaida yra gerai!

Suteikite sau teisę klysti – tai normalu! Jūs nesate tobulas, tik pagalvokite – jūs gi pirmą kartą gyvenate šioje žemėje tokį gyvenimą, iš kur jums žinoti, kaip turi būti? Klaida padeda atrasti, pažinti, patirti tai, ko dar nežinote. Svarbiausia suprasti, kad vienos klaidos gali būti ištaisomos, kitos – auginančios mus.

Tiesa yra skaudi – jei šiandien bijote klaidos, rytoj vengsite priimti sprendimą, pradėti kažką naujo, įsipareigoti ilgesniam projektui ar žmogui. Stiprės nerimas, baimė, didės įtampa, ateis nusivylimas, apatija, depresija, perdegimas, izoliacija ir vienišumo jausmas.

Kaip jums atrodo, ar tokia jūsų būsena padeda judėti į priekį, į laimingą gyvenimą ir siekti savo tikslų?

Vis tik tikiu – žmogus pats kuria savo likimą, prisiimdamas atsakomybę už savo gyvenimą, kasdien darydamas daugybę pasirinkimų, nepriklausomai nuo tų patirčių, kurias susirinko… Lygiai taip pat, kaip ir pats sau trukdo gyventi lengvai, laisvai, spontaniškai, ryškiai ir džiaugtis gyvenimu, jaučiant, kad kiekviena pragyventa diena yra verta gyvenimo!
Labai liūdna, bet iš tikrųjų žmonės, įsitikinę savo teisumu, kad yra vienintelis ir būtinai idealus būdas gyventi, dirbti, bendrauti, turėti, siekti, yra patys nelaimingiausi.

Klausiu jūsų – o kokią kainą tenka mokėti, siekiantiems tobulumo visame kame?

Jei jau stabtelėjote ties šiuo įrašu, vadinasi, suprantate, su kokiu nerimu, baime ir po ja slypinčia stingdančia gėda padaryti klaidą, susimauti, kažko nežinoti tenka gyventi, siekiantiems aukščiausių standartų visame kame. Tai ne apie norą kažką gerai padaryti, būti įvertintu ar gyventi gražiuose namuose. Tai visai kas kitka.

Tai niekada neapleidžianti savikritika, nerimas, baimė neleidžia būti tiesiog žmogumi, netobulu šiame iš tikrųjų netobulame pasaulyje. Gyvenimas, persisunkęs didžiule įtampa viską sukontroliuoti, kai ką iš jūsų jau atvedė į nerimo sutrikimus, depresiją, perdegimą, apatiją ir norą izoliuotis nuo visų ir visko. Kitaip sakant, pradedama gyventi negyvenant.
Darbe, karjeroje – jų siekis būti tobulais, idealiais iš tikrųjų padeda siekti aukštumų ir ta akimirkos šlovė svaigina. Tai, žinoma, labai patogu vadovams, kolegoms. Bet su kiekvienu pasiekimu pasitenkinimo džiaugsmas mažėja, darbų, o ir priekaištų, kritikos sau daugėja, vidinis spaudimas siekti dar geresnių rezultatų vis labiau sekina, nes didėja baimė įsipareigoti naujiems tikslams, kadangi mažėja vidinės ugnies, leidžiančios patikėti, kad tai atliksiu tobulai. Atsiranda atidėliojimas, atsisakymas patirti kažką naujo, negalėjimas įsipareigoti nei ilgalaikiams projektams, nei ilgalaikiams santykiams. Baimė nesukontroliuoti norimo tobulo rezultato stingdo ir priimti sprendimą darosi per sunku. Santykiai su kolegomis nėra nuoširdūs, draugiški, nes su vienais slapta konkuruojama, o kiti – neverti dėmesio. Nes bendrauti pasirenkama tik su kažkokiais, jų manymu, naudingais, vertingais. Vidinių resursų mažėja, didėja vidinė tuštuma, vienišumo jausmas, ateina apatija, cinizmas, perdegimas.

Liūdniausia, kad šie žmonės patys sau atima tiek daug galimybių patirti gyvenimą.

O iš tikrųjų jūs atėjote į šį pasaulį ne tam, kad nugyventumėte gyvenimą tobulai. Atėjote, kad jaustumėte gyvenimą, mėgautumėtės, būtumėte smalsūs, spontaniški, kūrybiški, klystumėte ir augintumėte save su kiekviena klaida. Klaida ar kažkas, kas nepasisekė taip, kaip tikėjotės, nepadarė jūsų pačių klaida. Jūs ir su ta padaryta klaida esate vertingas, jūs nesubyrėjote, jūs tebeturite viską, ką ir turėjote – tas pačias puikias charakterio savybes, žinias, vertybes, kompetencijas. Visa tai niekur nedingo.

Ar žinote, ko labiau už viską gyvenime trokšta perfekcionistai, dėl kokio gyvybiškai svarbaus jiems poreikio tokiais tapo ir iki šiol yra?

Jie nori būti mylimi. Jie trokšta meilės ir būti svarbūs, pripažinti, priimti, jaustis vertingais. Ir baisiausia, kad tuo savo dar vaikystėje išmoktu vieninteliu būdu – būnant idealiu ir tobulu, nedarančiu klaidų – siekti, ko nori, sulaukia visiškai priešingo rezultato – dažniausiai jie nesugeba sukurti ilgalaikių santykių, o ir sukūrę, šeimoje nesijaučia mylimi, išgirsti, svarbūs. Jų įsivaizdavimą apie idealią šeimą keičia sunkūs išgyvenimai, suvokus, kaip stipriai tai, kas vyksta, neatitinka realybės. Dažnai jie skiriasi arba renkasi būti net toksiškuose santykiuose, kad kiti nesužinotų tos jo „gėdos“ arba vis tikisi, kad kažkas pasikeis, kad dar galima pasistengti ir viskas bus taip, kaip svajojo. Įdeda labai daug pastangų, nes negali priimti realybės, negali atleisti sau, kad jų manymu, „susimovė“. Jie negali net prisileisti minties, kad visi sužinos jo ar jos menkumą, nes jų mąstyme yra tik 2 pasirinkimai – būti idealiu arba būti niekuo.

Tuo tarpu žmonės, kurių meilės ir priėmimo taip alksta perfekcionistų širdis, nesijaučia gerai, būdami šalia jų – jiems sunku išbūti su tokiu tobulumo siekiančiu žmogumi, atsiverti jam, tuo labiau, kad perfekcionistai ir nepasakoja niekam apie savo sunkumus, baimes, klaidas. Nei draugai, nei kiti artimieji nežino jokių „gėdingų paslapčių“ apie juos, bendraujama tik apie laimėjimus, pasiekimus, naujus iššūkius. Tad, ir darbe jie dažnai susiduria su pavydu, nedraugiškumu, net priešiškumu.

Atsiminkite – žmonės myli kitus žmones ne todėl, kad šalia esantis yra tobulas, idealus, o todėl, kad su tuo žmogumi gera būti, kad, būnant kartu, patiri daugiau gyvenimo, nei vienas, kad su tuo žmogumi jauti įkvėpimą gyventi.
Laikui einant, tobulumo siekis įsitvirtina visose gyvenimo srityse: išvaizda, mityba, pomėgiai: lankau šokių, piešimo, keramikos, jogos užsiėmimus ar sporto salę, ar užsienio kalbos kursus ne kad pasimėgaučiau tuo, ką darau, pasikraučiau energijos, o kad nustebinčiau visus savo nuostabiais pomėgiais, rezultatais ir sulaukčiau susižavėjimo, pagyrimų arba – taip reikia man pačiam, kad pat sau atitikčiau savo idealą. Tad, net tai, kas kitiems teikia malonumą, jiems tampa įtemptu darbu rezultatui.

O dar liūdniau tiems perfekcionistams, kurių baimė nepasiekti tobulo rezultato yra tokia didelė, kad jie patys atima galimybę net pabandyti. Prasideda gyvenimas negyvenant. Taip, iš šalies žiūrint, jie atrodo gražūs, idealūs, daug pasiekę, tobuli, bet paklauskite jų – kokią kainą už tai tenka sumokėti?

Ar įmanoma atsisakyti savo pasirinkimo gyventi vieninteliu išmoktu būdu – būti idealiu ir to reikalauti iš kitų?

Tvirtai tikiu – žmogus pats kuria savo likimą, prisiimdamas atsakomybę už savo gyvenimą, kasdien darydamas daugybę pasirinkimų, nepriklausomai nuo tų patirčių, kurias susirinko… Lygiai taip pat, kaip ir pats sau trukdo gyventi lengvai, laisvai, spontaniškai, ryškiai ir džiaugtis gyvenimu, jaučiant, kad kiekviena pragyventa diena yra verta gyvenimo!
Pati praėjau šį kelią ir iki šiol jį einu su savo klientais. Žinau, kaip tai nelengva. Taip pat žinau, kaip galima su tuo susitvarkyti. Anksčiau psichoterapijoje, sprendžiant problemas, susijusias su perfekcionizmu, buvo naudojami būdai, skirti mažinti tobulumo kartelę, tikslus, bet tai dažnai neveikia. Aš remiuosi geštalto terapija, kuri dėmesį fokusuoja ne į tų aukštų standartų atsisakymą, o į sąmoningumo didinimą: KAIP tapau tokiu, kokiu dabar save laikau, KAIP tai veikia mano pasirinkimus dabar, KAIP aš reaguoju ir elgiuosi, KOKS mano pagrindinis poreikis ir KAIP kitokiu būdu galiu juos patenkinti, KUO aš tampu, kai siekiu/pasiekiu savo aukštus standartus ir KUO tampu, kai netaikau jų sau ar kitiems, KAIP tai pakeis mano gyvenimą. Taip pat naudosiu Dėmesingu įsisąmoninimu grįstos Kognityvinės elgesio terapijos pratimais, labai paprastais ir efektyviais, dirbant su ribojančiais įsitikinimais, mąstymo klaidomis ir vidiniais kritikais.
Puikiai suprantu, kad siekti aukščiausio rezultato kažkurioje tai srityje yra labai gerai. Tai netgi būtina tam tikrose srityse, bet visa tai neturi pereiti į visas gyvenimo sritis ir izoliuoti mus nu realaus gyvenimo. Man labai padėjo sąmoningas apsisprendimas siekti tobulumo ne visose srityse, o vienoje – savo darbe, savo veikose. Visur kitur – išmokau ir tebesimokau būti veiksme, procese, mėgautis, klysti, priimti, augti, jausti.

Nuo ko pradėti?

Nuo leidimo sau iš tikrųjų pradėti mylėti save. Ir tai ne apie tai, kad kuo daugiu malonumų suteikčiau sau. Ne. Tai apie tikrą meilę sau, kai nebesigėdiji savęs, priimi save neidealų, netobulą, kai darai klaidas ir nekeiki savęs už tai, nebaudi, nežemini, nesityčioji iš savęs ir neverti savęs tą klaidą taisyti, spaudžiant save būti dar tobulesniu.

Skamba paprastai, ar ne? Iš tikrųjų tai paprasta, bet nelengva. Paprasta, nes naudosime tam tikrus, labai lengvai gyvenime pritaikomus pratimus. O nelengva, nes tikram pokyčiui, priimant save, keičiant savo įsitikinimus ir mąstymą, reikės keletos dalykų: jūsų noro, pasiryžimo, ketinimo ir leidimo sau keistis, žinių, kantrybės, geranoriškumo sau ir specialisto, atsakingai lydinčio šiuo keliu.

Su meile,
psichoterapeutė Danguolė | esukmc.lt

Asociatyvi portalo foto.


Tad, labai nuoširdžiai kviečiu į mėnesio trukmės online mokymus, kurių metu mokysitės tvarkytis su savo perfekcionizmu, kad jis taptų jus mylinčiu ir jums padedančiu draugu, o ne užkariautoju, besikėsinančiu atimti brangiausią, ką turite – tą vienintelį ir nepakartojamą gyvenimą.

Ko mokysitės?
• Aiškinsimės, kaip perfekcionizmas susiformavo ir įsitvirtino jūsų gyvenime
• Kaip atskirti sveiką ir nesveiką perfekcionizmą, kuo jis skiriasi nuo noro darbą atlikti gerai
• Kokie yra neigiami perfekcionizmo padariniai
• Sužinosite, kokio pobūdžio būna perfekcionistai ir kokią naudą jie gauna
• Kokiose srityse pasireiškia perfekcionizmas ir kas jį palaiko
• Koks būna su perfekcionizmu susijęs elgesys
• Kokie jūsų poreikiai slypi už jo ir kokiais kitais būdais galima tuos poreikius patenkinti
• Kokie „neuždaryti geštaltai“, ribojantys įsitikinimai, „mąstymo klaidos“ ir vidiniai kritikai šiandien už jus sprendžia, kaip jūs gyvensite ir mokysitės praktiškai tai keisti
• Sužinosite būdus, kaip galima tvarkytis su atidėliojimu ir baime pradėti kažką naujo
• Mokysitės dirbti su baime, gėda ir kaltės jausmu
• Laiko skirsime ir savęs priėmimo praktikoms

Kaip vyks mokymai?
Pradžia kovo 13 d. 19 val. zoom platformoje, negalintiems dalyvauti realiu laiku, bus įrašai
Viskas vyks uždaroje facebook grupėje „Malonumas gyventi“, kurioje jau šeštas mėnuo vyksta savivertės auginimo praktiniai mokymai. Šie mokymai yra sudėtinė programos dalis.
Susitiksime 2 kartus gyvai zoom platformoje: pristatant temą ir dar kartą, ją baigiant – klausimų atsakymų sesijoje. Kitas 2 savaites trečiadienių vakarais gausite praktines užduotis, kitą reikalingą medžiagą ir palaikomąsias praktikas, meditacijas darbui individualiai. Negalintiems prisijungti, bus įkeliami įrašai.
Papildoma vertė – galėsite naudotis jau vykusiais mokymais, susijusiais su šia tema – „Uždaryk geštaltus“ ir „Darbas su ribojančiais įsitikinimais, vidiniais kritikais, mąstymo klaidomis“. O norintiems bus prieinama ir visa iki šiol vykusių praktinių mokymų medžiaga apie savivertės formavimąsi ir auginimą, apie tai, kas sukūrė mano likimo scenarijų ir kaip jį galiu keistis bei savęs auginimo pratimus bei palaikomąsias praktikas.
Taip pat visą mokymosi laikotarpį galėsite uždavinėti klausimus, į kuriuos atsakysiu ir dalintis savo patirtimis, įžvalgomis su kitais grupės nariais.

Dėl papildomos informacijos: info@esukmc.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *