Emocinis Valgymas: Aš Valgau Ar Mane Valgo?

emocinis-valgymasAr valgome, kad gyventume, ar gyvename, kad valgytume?
Šis klausimas nėra toks paprastas, jei pagauname save, kad valgome susinervinę, pavargę, išsekę, jausdami liūdesį, nerimą ar tuštumą… Ir ta tuštuma – tai ne tiesiog alkanas ir tuščias skrandis, prašantis maistingų medžiagų, bet noras nuraminti save, pabėgti nuo nepageidaujamų situacijų ar užmaskuoti nemalonias emocijas. Ir tikrai, pavalgius šis komfortas ateina – malonumas ir nusiraminimas pasiekiamas. Ar bent jau taip atrodo tuo metu.

Dar kūdikystėje kiekvienas nusiraminimą ir meilę gaudavome žįsdami. Ir vėliau vaikystėje skanumynais neretai būdavo apdovanojama ir paskatinima. Tai veikia. Tačiau valgydami nusiraminimui, gauname ne tik organizmo išskiriamo raminančio serotonino dozę, kurio taip reikėjo, bet neilgai trukus užplūsta nerimas ir įtampa dėl persivalgymo ar nereikalingų kilogramų. Arba grįžta valgymu slopintos emocijos. Kad numalšinti įtampą ir nerimą… vėl valgome. Užburtas ratas.

Potraukis ar jau priklausomybė?
Bėdas keliantys valgymo sutrikimai ir yra persivalgymas arba nekontroliuojamas potraukis kokiam nors produktui: dažniausiai saldiems ir baltų miltų produktams. Potraukiai kalendrai, petražolėms ar brokoliams itin reti. Ir jei viena jūsų dalis (dažniausiai net jums nežinant) kužda: „Suvalgyk šį nuostabų šokoladinio torto gabalėlį, tik taip pajusi meilę ir palaimą“, paklusti racionaliajam protui, sakančiam, kad tai ne pats geriausias pasirinkimas, nebeužtenka nei laiko, nei valios. O tada dar užklumpa ir kaltės jausmas: „Ką aš padariau?“

Turintys priklausomybę saldumynams ar kviečių produktams pastebi, kad jei jų nors kiek paragauji, norisi dar ir dar. Beveik kaip alkoholikui: viena taurelė – per daug, milijono neužteks. Ir iš tiesų priklausomybė nuo cukraus sukelia panašias organizmo išskiriamų cheminių medžiagų reakcijas. Įvairūs neurotransmiteriai ir hormonai lemia kompulsyvius priepuolius „Aš privalau gauti tą dozę (cukraus)!“ ir kol to negaunama, neišsiskiria medžiagos, lemiančios ramybę ir atsipalaidavimą.
Patarimai, kaip išvengti viso to nekontroliuojamo ir varginančio elgesio dažniausiai apsiriboja savidisciplinos ir stiprios valios ugdymu, kas priklausomybę išgyvenančiam yra dar didesnė neviltis ir bejėgiškumas. Juk jei tai būtų taip paprasta sąmoningu pasirinkimu nustoti norėti to cukraus, seniai tai būtų padaryta. Tiesiog taip jau yra su priklausomybėmis, kad žmogus tiesiog negali kitaip. Ir jis dėl to nekaltas.

Biologinė kūno sistema veikia tobulai?
Biologinė kūno sistema veikia tobulai: jei maistas teikia malonumą, nesvarbu tinkamas tas maistas, nesvarbu ir jo kiekis, to malonumo sistema sieks. Ir ačiū jai už tai. Kaip amerikiečių psichiatras Miltonas Ericksonas pastebėjo, kad pas jį žmonės ateidavę ir pasakodavę neva tai apie savo problemas: nerimus, depresijas… Anot jo viskas veikia tobulai, tiesiog jei rezultatai netenkina, panašu, kaip iš mėtinius ledinukus gaminančio aparato reikalauti šokoladinių kiaušinių. Kol nebus įvesta nauja programa, vėl ir vėl gausime mėtinius ledinukus.

Taip ir su nebepageidaujamais maitinimosi įpročiais tvarkytis reikėtų pradėti nuo savęs perprogramavimo. Visa ta įmantri įranga sudėta ne kur kitur, o smegenyse – itin sudėtingame mechanizme, kuriame vien neuronų skaičiuojama milijardais, o jungčių tarp jų – iki 160 trilijonų. Už teisingą veikimą to, kas nėra valdoma sąmoningu pasirinkimu, atsakinga pasąmoninė smegenų dalis. Ir tikrai kaip patogu gyventi, kai nereikia visada rūpintis, kiek ir kada kvėpuoti, kaip pompuoti kraują ar virškinti maistą. Taip ir daugelis elgesio programų jau sudėtos į pasąmonę paprastumo dėlei. Norint pakoreguoti ką nors ten, reikia ten patekti. Štai dėl ko maitinimosi sutrikimai ir kitos priklausomybės sėkmingai įveikiamos hipnoze, vizualizacijomis, NLP technikomis, net meditacija. Visų pirma, tai technikos, ženkliai mažinančios nerimą ir stresą, kas savo ruožtu mažina kompulsyvų emocinį valgymą, antra, tai smegenų perprogramavimo įrankiai, kurių pagalba įvedama nauja, labiau naudinga programa būtent ten, iš kur ji ir lemia elgesį. Ir tuomet praeiti pro šaldytuvą ar kvepiančią kepyklėlę tampa lengva ir nebereikia jokių valios pastangų. Saldainių mašina gamina kitokį produktą – tokį, kokio norime.

Šokoladas. Aš jį ar jis mane?
Kaip bebūtų, jei žmogus jau sau pripažino, kad problema yra ir jis nori ją išspręsti, tereikia surasti būdų. Po daugelio bandymų pakeisti savo elgesį ir sąmoningų pasižadėjimų, o po to ir nesėkmių, normalu jausti nusivylimą ir bejėgiškumą. Tarsi pasiduoti, nes jau ne aš VALGAU, o mane VALGO. Tačiau, jei kažkas pasakytų: žinai, yra būdas, kuris labai paprastas, labai veiksmingas, ir kurį gali išbandyti tuoj pat be jokių ilgų mokymųsi.

Ir tas būdas labai greitai neutralizuoja neigiamas emocijas, taip pat teigiamai veikia organizmo biochemiją ir lengvai leidžia įvesti į save sau naudingesnių programų.

Tą būdą galima pavadinti akimirksnio meditacija, kai kūnas, protas ir pasąmonė suderinama atsipalaidavimui.

Daugybė žmonių jau gavo neįtikėtinus rezultatus, norėdami pažaboti emocinį valgymą ir nevaldomus potraukius. Pritaikius šį metodą tuo metu, kai jaučiamas šis nekontroliuojamas jausmas žiūrint, užuodžiant ar galvojant apie tą trokštamą produktą, jau kitą kartą susidūrus su juo, santykis į jį tiesiog pasikeičia. Galima net pamiršti, kaip buvo iki to.

rankaSvarbiausia, kad tai savarankiškai atliekama, tiesa, keistokai atrodanti procedūra, tad kol kas nuo namiškių reikėtų pasislėpti. Panašiai, kaip tvarkomasi su kūno higiena, emocijų higiena irgi gali būti intymi.
Ir tai yra TAPINGAS, arba EFT (Emotional Freedom Techniques). TAPINGAS yra energijų psichologijos metodika, daugelio laikoma tiesiog revoliucine visos medicinos metodika. Akupunktūrinių taškų stimuliavimas paprastu stuksenimu pirštais plius vakarietiškos psichologijos principai suveikia taip, kad visi lieka nustebę: elektrocheminiai pokyčiai kūne ir kognityviniai poslinkiai yra greiti ir dažniausiai visam laikui.

Emocinis valgymas lieka praeityje. Ir net jei vėl kažkas bando iš ten grįžti, čia pat po ranka yra sykį išmoktas tapingas. Beje, nenumaldomam potraukiui suvaldyti tereikia žinoti du akupunktūrinius taškus… Ar gali būti kas nors paprasčiau?

TAPINGO KLUBAS Kaune balandžio 4 d. (įvadinis seminaras), 16, 18, 25 d. (emocijų higienos mankštos): https://www.facebook.com/events/531202083585057/
TAPINGO KLUBAS Kėdainiuose
Įvadinis seminaras „TAPINGAS Emocijų Higienai“ Vilniuje gegužės 14 d.
Masters of Calm 2013 m. rugpjūčio mėn.

Sandra Varanavičė
EFT instruktorė
VšĮ „Tapingo Studija“ steigėja ir vadovė
www.tapingas.lt
www.facebook.com/tapingas
sabsandra@gmail.com

1 Response

  1. Elena parašė:

    Mokate vilioti ;)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *