Harry Browno laiškas dukrai: niekas tau nieko neskolingas

1966 m. investicijų analitikas Harry Brownas savo devynerių metų dukrai Kalėdų proga parašė laišką, kuris cituojamas ir šiandien. Jis paaiškino mergaitei, kad nieko šiame pasaulyje – net meilės – negalima priimti, kaip savaime suprantamo dalyko.


Labas brangioji,

Dabar Kalėdos ir turiu įprastą problemą – kokią dovaną tau išrinkti. Žinau, kas tave džiugina – knygos, žaidimai, suknelės. Bet aš esu labai savanaudis.

Noriu tau padovanoti tai, kas išliks ilgiau nei kelias dienas ar net metus.

Noriu tau padovanoti kažką, kas primintų apie mane per kiekvienas Kalėdas. Ir, žinai, manau, kad radau tinkamą dovaną.

Padovanosiu tau vieną paprastą tiesą, kurios turėjau pats mokytis daugybę metų. Jei tai suprasi dabar, praturtinsi savo gyvenimą šimtais skirtingų būdų ir tai apsaugos tave nuo daugybės problemų ateityje.

Taigi: niekas tau nieko neskolingas.

Tai reiškia, kad niekas už tave negyvena, mano vaike. Nes niekas nėra tu. Kiekvienas žmogus gyvena sau. Vienintelis dalykas, kurį kiekvienas iš mūsų gali jausti, yra jo paties ar jos laimė.

Jei suprasi, kad niekas neprivalo sukurti tau laimės, būsi išlaisvinta nuo tikėjimo tuo, kas neįmanoma.

Tai reiškia, kad niekas neprivalo tavęs mylėti. Jei kas nors tave myli, tai reiškia, kad tavyje yra kažkas ypatinga, kas daro tą žmogų laimingu. Suprask, kas tai yra, pabandyk tą savyje sustiprinti, tada būsi dar labiau mylima.

Kai žmonės ką nors daro dėl tavęs, tai tik todėl, kad nori tai padaryti patys. Nes tavyje yra kažkas, kas jiems svarbu – kažkas, dėl ko jie nori tau patikti.

Bet visai ne todėl, kad jie tau skolingi.

Jei draugai nori būti su tavimi, tai ne dėl pareigos jausmo.

Niekas neprivalo tavęs gerbti. Ir kai kurie žmonės nebus tau geri. Ir tą akimirką, kai suprasi, kad niekas neprivalo tau daryti gera ir kad kažkas gali būti su tavim nemalonus, tu išmoksi vengti tokių žmonių.

Nes tu jiems taip pat nieko neskolinga.

Dar kartą: niekas tau nieko neskolingas.

Tu turi tapti geresne, visų pirma, dėl savęs pačios. Nes jei tau pasiseks, kiti žmonės norės būti su tavimi, norės tau duoti įvairius dalykus mainais už tai, ką tu gali jiems duoti. O kažkas nenorės būti su tavimi ir priežastys bus visai ne tavyje.

Jei taip atsitiks, tiesiog ieškoki kitų santykių. Neleisk, kad kažkieno problemai taptų dar ir tavo.

Tą akimirką, kai suprasi, kad aplinkinių pagarbą ir meilę reikia užsidirbti – jau nebesitikėsi neįmanomo ir nenusivilsi.

Kiti neprivalo dalytis su tavimi savo turtu, jausmais ar mintimis.

Ir jei jie tai padarys, tai nutiks tik todėl, kad tu tai uždirbai. Tada galėsi didžiuotis ta meile ir nuoširdžia draugų pagarba, kurios nusipelnei.

Tačiau niekada neturėtumei viso to vertinti, kaip savaime suprantamo dalyko. Jei taip nutiks, tu gali prarasti visus tuos žmones. Jie nėra kažkaip teisėtai tavo savaime. Privalai tą „užsidirbti“, kiekvieną dieną.

Tarsi didelis svoris nukrito man nuo pečių, kai supratau, kad niekas man nėra nieko skolingas.

Kol maniau, kad esu kažkam kažką skolingas, aš dėjau siaubingas pastangas, daug fizinių ir emocinių jėgų, kad gaučiau tai, ko maniau, kad nusipelniau. Tačiau išties niekas man nėra skolingas, gero elgesio, pagarbos, draugystės, mandagumo ar sumanumo.

Ir tą akimirką, kai tai supratau, aš pradėjau gauti daug didesnį pasitenkinimą visais savo santykiais. Aš sutelkiau dėmesį į žmones, kurie nori daryti tai, ko aš iš jų tikiuosi.

Ir tai man puikiai suveikė – su draugais, verslo partneriais, meilėje, su pardavėjais ar tiesiog su atsitiktiniais žmonėmis.

Visada prisimenu, kad tik įžengęs į pašnekovo pasaulį galiu gauti tai, ko man reikia.

Turiu suprasti, kaip jis ar ji galvoja, ką laiko svarbiu, ko galiausiai nori. Tik taip galiu gauti iš jo tai, ko noriu aš. Ir tik perpratęs žmogų galiu pasakyti, ar man tikrai kažko iš jo ar jos reikia.

Ne taip paprasta viename laiške apibendrinti tai, ką man pavyko suprasti per daugelį metų. Bet galbūt jei perskaitysi šį laišką kiekvienas Kalėdas, jo prasmė kasmet tau taps vis aiškesnė.

NIEKAS TAU NIEKO NESKOLINGAS.

Pagal: No one owes you anything: a letter from Harry Browne to his daughter

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *