Išgyventi išsiskyrimą
Kaip bendruomenė mes dedame dideles pastangas ieškant to vienintelio/ vienintelės. Mes spaudžiame save, kad rastume tą tobulą antrą pusę sau. Dažnai šis procesas gali būti gana nervingas. Tačiau, kas nutinka, kai santykiai baigiasi?
Mes visi turime draugų, kolegų, šeimos narių ir kitų pažįstamų, kurie buvo priversti susitaikyti su santykių baigtimi. Daugumai santykių užbaigimas gali būti tikras išbandymas atkuriant fizines ir dvasines jėgas.
Kaip mūsų mąstymas gali įtakoti atsigavimą
Išsiskyrimai, tipiškai, yra viena sunkiausių santykių problemų. Kai kurie klientai sako: „Ką gi man dabar daryti? Man reikia šito žmogaus savo gyvenime. Aš negaliu be jo/ jos gyventi!“. Tokie ir panašūs pareiškimai labai aiškiai parodo, kokie galingi gali būti romantiniai ryšiai ir kokie priklausomi galime tapti. Ši priklausomybė gali panaikinti asmeninį identitetą vienam ar abiems asmenims poroje ir sukelti svetimumo jausmą po išsiskyrimo. Tokie pareiškimai skatina žmones depresijai.
Mūsų mintys įtakoja mūsų jausmus ir mąstymą. Mąstymas yra viso ko pradžia, ką mes darome ir jaučiame. Kuomet žmonės palaiko iracionalius įsitikinimus apie išsiskyrimą, šios iracionalios mintys gali sukelti depresiją.
Iracionalūs įsitikinimai apie išsiskyrimą ir racionalus atsakas iš praktikos
Mes galime išvystyti bet kokius įgūdžius, kurie padėtų mums jaustis taip, kaip mes norime jaustis bet kokioje situacijoje. Mūsų mąstymas padiktuos, kaip mes jaučiamės ir kaip su tuo kovoti kaip ir su bet kuriuo įvykiu mūsų gyvenime. Iracionalios mintys ir įsitikinimai, kurie verčia mus jaustis beviltiškai ar depresyviai dėl išsiskyrimo, gali būti pakeisti racionaliais įsitikinimais. Tai padės padaryti išsiskyrimą labiau pakeliamą.
Iracionali mintis: „Aš negaliu gyventi be šio žmogaus. Man jo reikia mano gyvenime!“
Racionalus atsakas: „Aš galiu gyventi be šio žmogaus. Aišku, aš jo pasiilgstu, bet mano gyvenimas nesibaigia.“
Iracionali mintis: „Mano gyvenimas neturi prasmės be partnerio.“
Racionalus atsakas: „Mano santykiai buvo prasmingas aspektas mano gyvenime. Yra daugybė būdų rasti prasmę gyvenime ir santykiai nėra vienintelis būdas tą prasmę pasiekti. Mano darbas, mano šeima, mano draugai ir ________ suteikia prasmę gyvenime.“
Iracionali mintis: „Aš nesu aš be savo antros pusės.“
Racionalus atsakas: „Aš visuomet buvau savimi. Niekas negali pakeisti, kad aš esu aš, taip pat kaip negaliu pakeisti kitų. Gali būti, kad netekau susidomėjimo kai kuriais savo pomėgiais, bet tai galima atstatyti.“
Iracionali mintis: „Aš negaliu pakelti santykių baigties. Jau geriau mirsiu. Nebėra dėl ko gyventi.“
Racionalus atsakas: „Tai nėra kalba apie norą numirti. Tai kalba apie tai, kad noriu, jog partneris grįžtų. Aš galiu ir išgyvensiu tai. Yra daugybė dalykų, dėl kurių verta gyventi. Pavyzdžiui, aš turiu draugus, šeimą, gyvūnėlius, darbą ir t.t. Aš patyriau staigią permainą gyvenime ir turiu daugybę dalykų, dėl kurių reikia gyventi. Aš atsisakau leisti vienai negatyviai gyvenimo patirčiai atšaukti visus kitus malonius dalykus, kuriuos turiu gyvenime.“
Iracionali mintis: „Su manim kažkas negerai, jei partneris mane paliko.“
Racionalus atsakas: „Nėra nieko negero su manimi. Mano ir partnerio santykių baigtis nėra mano charakterio refleksija ar absoliuti vertė. Ši situacija gali tiesiog reikšti, jog tuos pačius dalykus matome skirtingai. Yra kas nors kitas kažkur, su kuriuo aš būsiu suderinama.“
Iracionali mintis: „Nuo šiol aš būsiu vienas ir nieko nesutiksiu per visą gyvenimą.“
Racionalus atsakas: „Nėra jokių įrodymų, kurie pagrįstų teiginį, kad nieko nerasiu. Vieni nepasisekę santykiai nėra numatymas kitų ateities santykių. Vienintelis dalykas yra tas, jog nenusisekę santykiai reiškia, jog buvome ne tokie suderinami, kaip iš pradžių galvojome. Yra daugybė žmonių aplinkui, kurie galvoja panašiai ir tai tik laiko klausimas, kada rasiu tokį žmogų.“
Iracionali mintis: „Aš nekenčiu porų ir mane piktina jų laimė.“
Racionalus atsakas: „Nėra racionalu nekęsti kitų porų, nes mano santykiai nenusisekė. Jie nėra dalis to, kas man atsitiko ir tiesiog gyvena savo gyvenimus. Jų santykiai neturi jokio ryšio su manimi.“
Iracionali mintis: „Aš negaliu būti vienas/ viena.“
Racionalus atsakas: „Aš galiu susidoroti su vienatve, nors tai gali būti nepatogu. Faktas, kad šiuo metu esu vienas, rodo, jog galiu būti vienas. Aš esu vienas ir nieko blogo nenutiko išskyrus nepatogumo jausmą. Man nepatinka vienatvė, bet tai laikina.“
Tai nėra blogai vien todėl, kad jaučiamės blogai
Santykių pabaiga yra didelis gyvenimo pasikeitimas. Tai pareikalaus laiko, kantrybės ir sėkmingo prisitaikymo užimant vietą. Mes dažnai patiriame įsitikinimą, kad jeigu jausmas yra negeras, tai, vadinasi, kažkas tikrai negerai. Siejant emocinį įsitraukimą, kuris charakterizuoja romantinius santykius, neabejotinai bus laikas, kai aplankys jausmas, kad gyvenimas be to žmogaus atrodo blogas, bet tai nereiškia, jog tai tiesa arba kad jūs darote kažką ne taip.
Tokie jausmai nėra ženklas, kad jūs negalite susitvarkyti su išsiskyrimu. Jie reiškia, kad jūs renkatės. Įsivaizduokite, kad jums reikia krepšinyje ar golfe pradėti naudotis kita ranka nei įprastai, kuri nėra dominuojanti (ranka, kuria jūs viską atliekate visą gyvenimą). Tai užimtų laiko, kol priprastumėt ir įgustumėt. Praktikos dėka jūs geriau prisitaikysite prie pokyčių, kurie įvyksta po išsiskyrimo.
Parengė:
Psichologė Ernesta Krivickienė
www.psichoterapija.net
Šaltinis:
Pucci, A.R. (2010). Feel the way you want to feel…no matter what! Use rational self-counseling to overcome life’s most difficult problems. Bloomington, IN: iUniverse.
Nepadėjo man teiginių racionalizavimas, nes teiginiai nerado racionalumo guolio. Gal galit pasakyt ar antidepresantams reikia recepto?
Sveiki,
taip, antidepresantams reikia recepto. Tačiau efektyviausia taikyti ir terapiją kartu. Vaistai padeda, tačiau nutraukus jų vartojimą, simptomai gali grįžti, o terapija turi ilgalaikį poveikį.
Nuostabus straipsnis Ernestas
Jau praejo metai, o racionalios mintys vis dar uzgoziamos iracionaliu.. bet jau truputi geriau… nebe taip skauda, ir asaros nebe taip daznai byra…
Išgyventi išsiskyrimą yra be galo sunku. Po santykių baigties jokiu būdu negalima užsidaryti savyje, reikia bendrauti su pasauliu, išeiti prasiblaškyti, atrasti naujų veiklų, pakeisti gyvenimo būdą (kad ir kaip tai atrodytų sudėtinga). Iš patirties galiu sakyti – tai labai stipriai gelbsti. Laikas iš tikrųjų gydo žaizdas.
Niekas man nepadeda nei antidepresantai ir juo labiau laikas, as vis kuo toliau tuo giliau grimstu…nezinau ar ilgai taip tempsiu…