Kaip paskatinti vaikus skaityti?
5 (1)

Akivaizdu, kad knygų skaitymas yra nepaprastai ir visapusiškai naudingas dalykas. Deja, bet dažnai vaikams tai atrodo nuobodus ir tiesiog nepriimtinas dalykas.

Štai keletas psichologių parengtų veiksmingų būdų motyvuoti ir paskatinti mažus vaikus skaityti:

Rutina. Skaityti su vaikais rekomenduojama tuo pačiu laiku ir toje pačioje vietoje. Pavyzdžiui, kartu skaitykite knygą prieš miegą. Skaitymas prieš miegą yra malonus ritualas, kurio gali laukti tie vaikai, tiek tėvai. Tai ramus pabuvimas kartu.

Skaitymo kampelis. Sukurkite jaukų skaitymo kampelį savo namuose su patogiais foteliais ar kėdėmis, geru apšvietimu ir įvairiomis amžių atitinkančiomis knygomis. Padarykite tai ypatinga skaitymo vieta. Pvz.: sėdmaišiai, mini staliukas ir stalinė lempa.

Būkite pavyzdžiu. Leiskite vaikams matyti, kaip jūs mėgaujatės skaitymu. Skaitykite knygas, laikraščius ar žurnalus.
Parinkite tinkamas knygas: leiskite vaikams rinktis skaityti knygas pagal amžių, pomėgius ir skaitymo lygį. Apsilankykite kartu su vaiku biblotekoje ir leiskite jam pačiam išsirinkti patinkančias knygas. Nuvykite į knygų mugę, tikrai nepasigailėsite.

Įvairovė. Leiskite skaityti vaikams viską: komiksus, knygas su daug paveikslėlių, elektronines knygas, tekstus plančetėje. Leiskite vaikui skaityti visur, kur tik įmanoma ir nuobodu. Jei vaiko nepykina skaityti važiuojant mašina, traukiniu, tegu skaito. Jei nori pasidaryti palapinę ir joje skaityti – valio. Nori skaityti šalia jūsų garsiai, nori lovoje prieš miegą – viskas tinka.

Skaitykite garsiai. Reguliariai skaitykite savo vaikui, net jei jis moka skaityti pats. Skaitymas garsiai padeda lavinti žodyną, supratimą ir didina meilę knygoms, istorijoms, lavina vaizduotę. Savo vaikui trečiokui, vis dar skaitome, nors jis ir pats jau puikiai moka skaityti. Tai nepakartojamas laikas kartu, galimybė fantazuoti, kurti. Plius geros emocijos, bendri bajeriukai, kuriuos suprantame tik mes, skaitę tą knygą.

Aptarkite, ką skaitėte. Užduokite klausimus, aptarkite veikėjus ir siužetą bei nuspėkite, kas gali nutikti toliau. Šis užsiėmimas didina supratimą ir malonumą. Labai smagu paspėlioti, kas nutiks toliau veikėjams, kiekvienas šeimos narys gali pasiūlyti savo knygos pabaigą.

Apdovanojimas ir pagyrimas. Pagirkite, kai vaikas skaito. Jei vaikas labai nenoriai skaito, galite įtraukti ir prizus. Bet svarbiausia pastebėti ir kada vaikas pats užsikabino užskaitymo. Kaip sklandžiai perpasakojo turinį. Pastebėkite, jei vaikas skaitydamas šypsosi ir juokiasi. Pasidomėkite, ką skaito, kas prajuokino. Knygos tikrai teikia daug džiaugsmo ir niekur nereikia išeiti iš namų ir nieko papildomai nekainuoja.

Biblioteka. Daugelis bibliotekų siūlo skaitymo programas ir renginius vaikams. Prisijungus prie šių programų skaitymas gali tapti socialine ir malonia veikla. Pasidomėkite, kartais bibliotekose organizuojami kaniterapijos užsiėmimai vaikams. Vaikai skaito šunims. Tai yra apmokyti šuniukai guli ir klauso pasakos, kol skaito vaikas. Labai efektyvu pradedantiesiems skaitytojams. Susitikimai su vaikų rašytojais irgi labai įtraukia į skaitymą.

Audio knygos ir technologijos. Naudokite technologijas knygų skaitymui. Audio knygos ir el. knygos gali būti patrauklios vaikams. Tiesiog įsitikinkite, kad ekrano laikas yra neviršytu laiko, kiek vaikas gali praleisti prie ekrano. Labai smagu klausytis pasakų ar ilgesnių pasakojimų, romanų, važiuojant mašina. Ir laikas greitai pralekia ir knyga perskaityta. Klausytis irgi labai naudinga.

Veiklos. Susiekite skaitymą su veikla, susijusia su istorija. Pavyzdžiui, jei skaitote knygą apie gyvūnus, apsilankykite zoologijos sode arba pažiūrėkite dokumentinį filmą apie laukinę gamtą.

Svarbiausia kantrybė ir meilė vaikui. Prisiminkite, kad jūsų tikslas, kad vaikas pamėgtų skaityti knygas ir kad tai tęstųsi visą gyvenimą. O ne tik tiek kiek mokykloje reikia.

Sėkmės!
Psichologė-psichoterapeutė Vitalija Mikutaitienė
Kviečiame į seminarą online „Vaiko motyvavimas veiklai”, 2023 spalio 19 dieną: facebook.com.
Asociatyvi portalo iliustracija: Annie Spratt / Unsplash

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.