Kodėl moterys renkasi turtingus vyrus: viską lemia pinigai?

Paris, France --- Couple hanging out, Paris, France --- Image by © Sylvain Sonnet/Corbis

Foto © Sylvain Sonnet/Corbis

Malcolmas Forbesas, žurnalo leidėjas, turtuolis, tvirtina: „Pinigai gyvenime – ne viskas, bet tik tokiu atveju, jei turi jų pakankamai.“ Nusprendėme pasiaiškinti, kaip, mokslo požiūriu, moterys susijusios su pinigais ir kodėl, kuo neturtingesnė šalis, kurioje gyvena ir dirba mergina, tuo labiau ji priklausoma nuo vyro.

Psichologas Timas Kasseris, kurio specializacija – materializmo vertybės, tyrinėjo lyčių problemas, kurių esmė puikiai perteikia tokia frazė: „Moteriai gyvenime reikalingi keturi gyvūnai: audinė spintoje, „jaguaras“ garaže, tigras lovoje ir asilas, kuris už visa tai moka.“

„Ši citata išreiškia stereotipinį požiūrį, kad kai kurioms moterims reikia tik turtingų vyrų su aukštu socialiniu statusu, – teigia T. Kasseris. – Pasirodo, ši klišė gana ryškiai patvirtina dešimtis psichologinių tyrimų, atliktų įvairiausiose pasaulio šalyse.“

Kai respondentų klausia, kokios partnerio savybės jiems svarbios, moterys kur kas dažniau vyrai teikia pirmenybę turtingumui, ambicingumui ir aukštam statusui.

Įprastai toks noras aiškinamas tuo, kad jis tarsi „įdiegtas“ į moters nervų sistemą evoliucionuojant. Tačiau daugelis feministinės pakraipos mokslininkų nurodo konkrečias kultūrines sąlygas, kurios nesuteikia moterims galimybių savarankiškai patenkinti savo poreikius, užsitikrinti saugumą (na o čia svarbu lėšos).

Tokį požiūrį patvirtinančių įrodymų nebuvo pakankamai, kol nepriklausomi psichologai Timas Kasseris ir Yadika Sharma nerado kultūrinio (ne evoliucinio) paaiškinimo šiam lyčių skirtumui. Jie išanalizavo tikimybę, kad šalies socialiniai ir ekonominiai ypatumai, dėl kurių veikiausiai moterys jaučiasi nesaugios, verčia jas labiau jaudintis dėl potencialių partnerių finansinių galimybių.

Tyrime autoriai rėmėsi duomenų baze, kurioje apie 9 tūkst. vyrų ir moterų (37 kultūrų atstovai) prašė įvertinti, kokiu laipsniu jie norėtų, kad jų potencialūs partneriai turėtų šių savybių: emocinis stabilumas, dorumas, brandumas, religinių pažiūrų ir išsilavinimo panašumas.

Mokslininkai akcentavo tris savybes, kurios padėtų patenkinti partnerio poreikius: perspektyvumą finansinėje srityje, užimamą aukštą socialinę padėtį bei aiškius ambicingumo ir darbštumo požymius.

Norėdami įvertinti moterų saugumo lygį įvairiose kultūrose, tyrėjai rėmėsi JTO duomenų dviem punktais. Visų pirma, moterų laisvė priimti sprendimus dėl vaikų gimdymo, t.y. kiek viena ar kita kultūra leidžia moteriai pačiai kontroliuoti vaikų gimimą ir šeimyninį gyvenimą.

Pavyzdžiui, T. Kasseris ir Y. Sharma tyrė moterų mirtingumą gimdant, aiškinosi, ar moterims prieinamos kontraceptinės priemonės, ar jos apsaugotos įstatymiškai nuo prievartos šeimoje.

Antra, jie vertino, kiek lygios moterų ir vyrų teisės gauti išsilavinimą – skaičiavo, kiek moterų (lyginant su vyrias) moka skaityti, rašyti ir yra baigusios vidurinę mokyklą.

Šalyse, kuriose moterims buvo mažai galimybių mokytis (ir vėliau savarankiškai save išlaikyti), jos kur kas labiau norėjo turėti pasiturintį partnerį nei šalyse, kuriose abiejų lyčių galimybės buvo panašios.

Tose šalyse, kuriose moterys neturėjo per daug teisių kontroliuoti gimstamumą, buvo daugiau suinteresuotų finansiniu partnerio perspektyvumu nei šalyse, kuriose moterys buvo visiškai atsakingos už savo gyvenimą.

Taigi jei moterys turi mažiau šansų gauti išsilavinimą ar savarankiškai kontroliuoti vaikų gimimą, jos mažiau užtikrintos, kad save išlaikys, tad renkasi partnerį su geresne materialine pozicija.

Tad jei moteriai reikia keturių gyvūnų, ji – labai neturtinga moteris, gyvenanti visuomenėje, kurioje nepakanka išteklių ta, kad ji galėtų atsisakyti zoologijos sodo.
.
Parengė: delfi.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *