fbpx

Kodėl nuo meilės iki neapykantos – tik vienas žingsnis?
0 (0)

Couple enjoying one another while having breakfast in bed

Kad galėtume suprasti savo partnerį, savo artimuosius, pirmiausia reikia pažinti save. Kiek žmonių žino savo sociotipą? Kas apskritai girdėjo apie socioniką?

Socioninis tipas – tai tik žmogaus būdas priimti, apdoroti ir perduoti informaciją. Tokių tipų iš viso yra 16. Tam kad nustatytumėte savo tipą ir suprastumėte, kokie santykiai sieja jus su jūsų artimaisiais, užtenka atsakyti į keturis klausimus.

Iracionalus ar racionalus?

Iracionalusis tipas skiriasi nuo racionaliojo tuo, kad gali daryti daug dalykų vienu metu, pradėdamas vieną darbą, atidėdamas į šalį, imdamasis kito, grįždamas prie pirmojo. Racionaliajam tipui reikia veikti tiksliai ir nuosekliai. Jeigu jūs nemėgstate netikėtumų ir stengiatės veikti pagal planą, tai jūs esate racionalusis.

Jeigu jūs esate racionalusis, tai jūs visada laukiate tų, kurie nesugeba ateiti laiku. Atsibudęs ryte jūs žinote, kaip prabėgs diena, suplanuojate dienotvarkę, kurios nuosekliai laikotės, ir sutrinkate, jei kažkas vyksta ne pagal planą. Mokate viską sudėstyti į savo lentynėles ir negalite nusiraminti, kol to nepadarėte, mėgstate padaryti iki galo net tą darbą, kurį galima atidėti.

Jeigu jūs priklausote iracionaliajam tipui, tai mėgstate vaikščioti nepramintais takais, net jeigu tai tik naujas kelias į darbą. Jūs iš anksto neapskaičiuojate darbų apimties, veikiate pagal aplinkybes. Kad užbaigtumėte darbą iki galo, jums reikia netikėto aktyvumo protrūkio. Jūs nemėgstate suvaržyti savęs, jums reikia pasirinkimo laisvės.

Logika ar etika?

Galva ar širdis, mintys ar jausmai? Ar manote, kad svarbiau būti teisiam nei maloniam? Ar jūs priimate daiktus tokius, kokie jie yra, nevertindami jų per prizmę „geras ar blogas“? Jeigu taip, tai jūs veikiausiai esate logikas.

Sensorinis ar intuityvusis tipas?

Realistas ar svajotojas? Jūs jaučiate momentą „čia ir dabar“ ar sugebate pažvelgti į ateitį? Jūs esate linkęs pasitikėti patirtimi ar teorija? Koks atsakymas į klausimą „Kiek dabar laiko?“ jums artimesnis: „Trys valandos penkiasdešimt dvi minutės“ ar „Beveik keturios“? Jeigu pirmasis, tai jūs veikiausiai esate sensorinis tipas.

Intravertas ar ekstravertas?

Ekstravertui išorinis pasaulis – veidrodis, pagal kurį jis koreguoja vidinį pasaulį, intravertui – atvirkščiai. Ekstravertas eikvoja energiją, intravertas saugo ją.

Ekstravertas yra tam tikras prigimtinis asmenybės tipas, kurio dėmesys nukreiptas į išorę ir kitus žmones. Intravertas – asmenybės tipas, kuris pirmiausia gilinasi į save ir savo vidinį pasaulį.

Ekstravertai labai mėgsta bendrauti su visais, tad jie dažniau siekia santykių su žmonėmis kiekybės. Jiems svarbu, kaip juos vertina kiti, ir pagal tai jie vertina save. Intravertų savęs vertinimui aplinka retai turi arba visai neturi jokios įtakos. Intravertai nesiekia socialinių ryšių kiekybės, net atvirkščiai – jiems geriau mažiau žmonių, bet turi būti kokybiški, gilūs santykiai ir ryšiai. Intravertai kalba tik tada, kai turi ką pasakyti. Jie būna santūresni ir uždaresni, gali gerai jaustis vieni namuose, jų netraukia triukšmingi daugybės žmonių susibūrimai.

Atsakykite sau į šiuos keturis klausimus. Nesivarginkite atlikdami ilgus testus, tik įsiklausykite į save ir nustatykite, kam teikiate pirmenybę.

Jūsų antrosios pusės – psichologiškai tinkamo partnerio – sociotipą nesunku nustatyti, jei žinote savąjį. Jeigu priklausote racionaliajam tipui, tai ieškokite racionaliojo žmogaus, jei priklausote iracionaliajam tipui, ieškokite iracionaliojo.

Visi kiti požymiai turi būti priešingi. Tai yra, jeigu jūs esate loginis tipas, tai jūsų porininkas – etinis tipas, Jeigu jūs esate sensorinis tipas, tai jūsų porininkas – intuityvusis, jeigu jūs esate ekstravertas, tai jūsų porininkas uri būti intravertas. Tokiu būdu idealūs partneriai papildo vienas kitą pagal jų silpnąsias funkcijas.

Būkite atidūs ir neapsirikite! Jeigu visi požymiai bus priešingi jūsų požymiams, tai su partneriu galėsite tik konfliktuoti. Tai ir bus tas vienas žingsnis nuo meilės į neapykantą. Jeigu jūs esate racionalusis tipas, tai užtenka kitą racionalųjį pakeiti į iracionalųjį ir prieš jus vietoj mylimo asmens atsiras nekenčiamas priešininkas.

Svarbiausia yra teisingai įvertinti save ir savo partnerį ir išsiaiškinti, kokiam tipui – racionaliajam ar iracionaliajam – priklausote.

Racionalumas yra susijęs su protu, pagimdytas proto, o iracionalumas – su tiesioginiu suvokimu. Racionalieji tipai kartais vadinami sprendžiančiais, o iracionalieji – suvokiančiais, pajaučiančiais. Galima sakyti, kad racionalieji tipai gyvena, remdamiesi savo priimtais sprendimais, o iracionalieji stebi, kaip susiklosto situacija, kuria jie ir suvokia, priima. Pastariesiems būdinga gyventi ir priimti sprendimus pagal situaciją. O racionalieji tipai priešingai – stengiasi paveikti aplinkybes, kad galėtų jas transformuoti priklausomai nuo savo priimto sprendimo, tai yra, pasielgti taip, kaip nusprendė, nepriklausomai nuo situacijos.

Neapgaudinėkite savęs manydami, kad žmogaus sociotipas gali keistis per gyvenimą. Jeigu jūs susiejote savo likimą su konfliktų kėlėju, tai reiškia tik vieną: jūs apsirikote nustatydami savo arba jo sociotipą ir negalite pasiekti abipusio supratimo, nepaisant jūsų pastangų. Jūs kalbate skirtingomis kalbomis ir skirtingai suvokiate pasaulį. Nei jūsų partneris, nei jūs staiga nepasikeitėte į blogąją pusę. Tiesiog nukrito nuo akių įsimylėjimo migla ir pamatėte padėtį tokią, kokia ji yra iš tikrųjų. Tikroji meilė kyla tik tada, kai tarp partnerių egzistuoja psichologinis suderinamumas.

Gražina Vasiliauskienė | Alfa.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.