Kodėl verta skaityti knygas? Net 20 priežasčių!
4.4 (24)

Premium license

Dažnai girdime, kad skaityti naudinga, tačiau ar kada įsigiliame, kur slypi šio užsiėmimo nauda? Atsakyti į klausimą yra sudėtingiau nei manome, tačiau interneto knygynas Patogupirkti.lt surado net 20 priežasčių!

Atrodo, skaitymas išgyvena renesansą. Knygos visur! Didelės ir mažos bibliotekos, interneto ir fiziniai knygynai, prekybos centrai, blusturgiai – vietos, kuriose galite įsigyti geros literatūros. Skaitymo madą bando įvesti tinklaraštininkai ir apžvalgininkai. Tačiau tie, kurie nėra dideli knygų gerbėjai, nesupranta apsėstųjų skaitymu. Jie girdi, kad skaityti naudinga, tačiau gūžčioja pečiais. Ar ši pramoga nėra pervertinama?

Tikrai ne, nes skaitymas nėra vien tik malonumas. Jis naudingas fizinei bei psichinei sveikatai. Kartais psichologinės būsenos gerinimas daug svarbesnis už knygų suteikiamas žinias ar literatūrinę vertę. Kviečiame panagrinėti keletą įrodytų faktų apie skaitymą.

Nomadsoul1 / Premium license

Knygų skaitymo nauda

Štai 20 faktų, kodėl reikia skaityti knygas. Žinoma, aktyviems skaitytojams to priminti net nereikia, bet Patogupirkti.lt tikisi įtikinti ir visus kitus!

1. Knygų skaitymas plečia žodyną. Skaitydami ne kartą susidursite su žodžiais ar išsireiškimais, kurie jums nežinomi. Tai paskatins pasidomėti jų reikšme ir taip lavinti savo kalbą. Pamąstykite, kiek jūsų žodynas patobulėjo nuo tada, kai apskritai išmokote skaityti.

Dauguma naujų žodžių greitai integruojasi į kasdienį žodyną ir turtina kalbą. Jei mokotės užsienio kalbų, skaitykite knygas ta kalba ir greitai pajusite progresą.

Yra pastebėta, kad vaikai iš žemesnių socialinių sluoksnių, kurie dėl finansinio nepritekliaus bei kitų aplinkybių turi kur kas mažesnį priėjimą prie knygų, o jų tėvai taip pat neskaito, savo kalboje vartoja beveik keturis kartus mažiau žodžių nei jų bendraamžiai iš apsiskaičiusių šeimų.

2. Skaitymas lyg treniruotė – kuo daugiau skaitote, tuo sklandžiau tą darote. Aktyvūs skaitytojai dažnai girdi nusistebėjimų dėl didelio perskaitomų knygų kiekio. Romanas per dieną? Iš tiesų, jei neskaitote, tai tokie skaičiai šokiruoja.

Tačiau prisiminkite vaikus, kurie pradėdami skaityti jungia raides į žodį, o vėliau žodžius į sakinius. Šis procesas ilgas ir sunkus. Visgi, ilgainiui smegenys išmoksta atpažinti matomą informaciją – pamatę žodį mes jį iš karto suvokiame, o ne jungiame po vieną raidę. Taigi, kuo daugiau skaitome, tuo sklandžiau tai pavyksta. O to pasekmė, kad skaitome ir (svarbiausia!) suvokiame, ką skaitome, daug greičiau.

3. Skaitymas didina bendrą išprusimą. Yra daugybė literatūros, kuri suteikia mums naujų žinių. Pavyzdžiui, šiuo metu ypač madingos mokslo populiarinimo knygos, kuriose autoriai nesudėtingai aiškina pačius įvairiausius dalykus. O kur dar Lietuvos istorija, įvairi publicistika bei kitos temos?

Tačiau net tie, kurie niekada nesirenka dalykinių knygų ir skaito vien grožinę literatūrą ar biografijas, gali daug sužinoti apie įvairius istorinius įvykius bei kitų kraštų tradicijas.

4. Skaitydami jūs tampate geresniu pašnekovu. Vos prieš keletą mėnesių populiari pokalbių tema buvo naujausia Kristinos Sabaliauskaitės knyga. Įsitraukti į diskusijas galima ilgam! Skaitydami knygas jūs visada turėsite temų, kurias galėsite aptarti su kitais.

Šios temos apima viską. Tiek patį skaitymą, knygų turinį, rašytojų gyvenimą bei apdovanojimus. Apsiskaitę žmonės diskutuoja ir argumentuoja daug lengviau ir paprastai su jais įdomu kalbėtis bet kokia tema.

5. Knygos daro jus išmintingesniais. Išmintis dažniausiai ateina su patirtimi. Džiugi žinia, kad taip, kaip mokytis galima iš kitų klaidų, taip ir išminties semtis įmanoma iš knygose perskaitytos veikėjų patirties.

Daug kūrinių paliečia moralines, etines, gyvenimiškas, santykių temas, iš kurių visada rasime, ko pasimokyti. Ar jau skaitėte Ezopo pasakėčias? Juk pasakėčių žanras nepaprastas išminties lobynas!

6. Skaitymas padeda atsikratyti išankstinių nuostatų ir klaidingo vertinimo. Kartais mes įsivaizduojame, kad apie tam tikrus dalykus žinome viską, deja, vėliau tenka pripažinti, kad tiesa buvo kiek kitokia nei manėme. Tai būdinga visiems žmonėms, tačiau iš klaidų mes mokomės.

Vienintelis būdas atsikratyti klaidingų įsitikinimų yra išlaikyti atvirą protą ir būti pasirengusiam nuolat mokytis naujų dalykų. O skaitymas čia groja tikrai ne paskutiniu smuiku. Žmonės, nuolat skaitantys knygas, susikuria galingą žinių duomenų bazę. Be to, skaitomos knygos nuolat kelia intelektualių iššūkių.

O perskaitę daug knygų, tą patį dalyką apžvelgiančių iš įvairių perspektyvų, susidarysite išsamų vaizdą apie įvairias temas ir aktualijas.

7. Skaitymas stimuliacija ir mankština smegenis. Skaitymas yra smagi veikla daugeliui žmonių, tačiau jis taip pat duoda naudos psichinei sveikatai bei mąstymui. Koncentruodamiesi į žodžius ir sekdami pasakojimo linija mes stimuliuojame smegenis ir pažinimo funkcijas.

Ši stimuliacija ugdo protą ir ypač tą smegenų dalį, kuri atsakinga už susikaupimą ir kritinę analizę. Skaitydami mes šiuos gebėjimus galandame panašiai, lyg galąstume peilį. Už tai padėkosite tada, kai reikės susikoncentruoti į kažką itin svarbaus.

8. Skaitymas padeda užkirsti kelią Alzheimerio ligai. Šis punktas sustiprina skaitymo naudą vyresniame amžiuje. Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad skaitymas ir kita psichinė veikla, pavyzdžiui, kryžiažodžių sprendimas, padeda išvengti Alzheimerio ligos vyresniame amžiuje.

Geriausi rezultatai buvo tų respondentų, kurie skaito visą savo gyvenimą, tad jei nenorite susirgti, padėkite sau ir čiupkite knygą dabar ir tuoj pat įdarbinkite smegenis.

9. Skaitymas mažina stresą ir įtampą. Vasara, hamakas ir knyga… Skaitymas simbolizuoja eskapizmą.

Dėmesys rašytiniam žodžiui padeda negalvoti apie nerimą keliančius dalykus. Atitraukdami mintis, leidžiate sau atsipalaiduoti. Kaip gi tas skaitymas mažina stresą? Jo metu smegenys iš karto perkelia jus į kitą pasaulį. Atsivertę knygą, pradėsite sutelkti dėmesį ne į savo stresą, o į žodžius bei siužetą. Pamažu skaitymas sumažins jūsų nerimo lygį, todėl tie psichiškai, tiek fiziškai jausitės geriau.

Skaitydami vos šešias minutes per dieną galime streso lygį sumažinti net 68% procentais. Beje, itin teigiamai veikia saviugdos knygos, kurių patarimai žmonėms padeda atgauti gyvenimo kontrolę.

10. Knygos motyvuoja. Yra tūkstančiai motyvacinių populiariosios psichologijos knygų, kurios tik ir laukia skaitytojų. Jos sukurtos tam, kad tiesiog įkvėptų mums gerinti savo gyvenimą. Tokio pobūdžio skaitiniai padeda patikėti, kad sunkus darbas atsiperka. Jei kiti žmonės išsikapstė iš sudėtingos situacijos, tai pavyks ir jums. Knygos parodo, kaip išnaudoti nesėkmes ir tvirtai eiti savo laimės link.

Įkvepia ir romanai. Pavyzdžiui itin populiari Gail Honeymajn knyga „Eleonorai Olifant viskas gerai“ parodo, kad ne visi pasaulyje turi būti vienodi, tačiau visi gali rasti savo kelią.

11. Skaitymas ugdo gebėjimą susifokusuoti. Šiandieninėje kasdienybėje pilna įvairių trukdžių ir mes nuolat pametame mintį, atsitraukiame nuo darbų, nieko nespėjame. Nuolat šokinėjame tarp vienos ir kitos veiklos. Atrodo turime atlikti šimtą užduočių vienu metu, kad gebėtume išlikti.

Šiame beprotiškame pasaulyje knygos gali užkirsti kelią blaškymuisi ir išmokyti sutelkti dėmesį. Skaitymas reikalauja nuolatinio dėmesio vienam dalykui. Nors kartais gali būti sunku įsitraukti į knygą, skirkite jai penkias minutes ir galų apsižiūrėsite, kad prabėgo trys valandos!

Dar daugiau, įgavę patirties ilgą laiką sutelkti dėmesį į knygą, mokysite smegenis nusiraminti ir galiausiai gebėsite susitelkti į įvairias užduotis.

12. Skaitymas suburia bendruomenes. Esate vieniši? Nesusirandate draugų? Skaitykite! Šis pomėgis padeda užmegzti glaudesnius socialinius ryšius. Visada smagu susibėgti gyvai ar virtualiai ir padiskutuoti apie knygų bei leidybos pasaulį.

Be to, nuolat organizuojami įvairūs knygų klubai. Tai vyksta net didesnėse bendrovėse, visai nesusijusiose su literatūra, pvz, IT korporacijose. Pasinaudokite proga susipažinti su žmonėmis, kurie kartu kas dieną kyla liftu.

13. Skaitymas yra puiki veikla intravertams. Visgi, jei bendruomenės netraukia ir norite likti vieni, jums vis tiek reikia pasikrauti emocinės energijos. Ekstravertai jos gauna iš socialinių ryšių, tuo tarpu intravertams jos suteikti gali knygų pasaulis.

Be to, knyga vienišiams yra vienas iš saugių pabėgimo kelių, kuomet esate apsupti nepažįstamų žmonių, pavyzdžiui parke ar kavinėje, nenorite bendrauti, bet nežinote, ką veikti. Skaitykite ir pasijusite ramiau!

14. Knygos padeda geriau suprasti įvairių šalių kultūrą ir istoriją. Su istorinėmis knygomis, žinoma, viskas aišku. Su tomis, kurios aprašo realią keliautojų ar vietinių patirtį, irgi aišku. Bet net ir grožinė literatūra gali būti nepaprastai edukacinė. Skaitydami įvairių regionų autorių knygas daug sužinosite apie vietinių gyvenimą bei istoriją.

Štai keli autoriai pradžiai: Isabel Allende padės pažinti įvairias ispanakalbes šalis. Colleen McCullough – tiems, kurie domisi Australija. L.J. Ross privers ieškoti lėktuvo bilietų į Škotiją.

15. Knygos gali atstoti draugą. Tą ypatingai patvirtina patyčių patyrę vaikai, kurie neretai pabėgimą randa knygų pasaulyje. Taip, tai nesprendžia problemos, tačiau padeda rasti paguodą. Net ir suaugę dažnai jaučiamės vieniši, o knygos tą jausmą mažina.

Tęsiant apie vaikus, daugybė mažųjų skaitytojų susidraugavo su personažais, tokiais kaip Kakė Makė, Haris Poteris, Lapiukas Pūkis, Katinėlis Juodis ir kt.

16. Knygos priverčia permąstyti moralinius ir etinius dalykus. „Nežudyk strazdo giesmininko“, „Gyvulių ūkis“, „Doriano Grėjaus portretas“, „Dievų miškas“, „Rūstybės kekės“ ir kitos knygos privers stabtelėti ir gerai pergalvoti savo vertybes.

Šios knygos nagrinėja labai įvairias temas apie rasizmą, godumą, galią, skurdą, atskleidžia, kad žmogus, net susidūręs su sudėtingais išbandymais, gali neprarasti nei garbės ir žmogiškumo, nei vilties.

17. Skaitymas gerina rašymo įgūdžius. Tie, kurie rašo bet kokius tekstus, tikrai žino skaitymo naudą. Nesvarbu, ar rašote darbinius pasiūlymus, motyvacinį laišką darbdaviui, socialinių tinklų žinutes ar kūrinius savo malonumui, skaitymas gali pagerinti jūsų rašymo įgūdžius, net jei to tiesiogiai nesuvokiate.

Be to, knygos padeda išgryninti asmeninį stilių. Gal jums artimi Ernest Hemingway trumpi sakiniai, o gal ilgos rašytojo Jack Kerouac pastraipos?

18. Skaitymas lavina vaizduotę ir empatiją. Prisiminkite visus literatūrinius pasaulius, į kuriuos esate panirę, ir veikėjus, su kuriais susidūrėte skaitydami romanus. Dėl šių pasaulių ir personažų jūsų smegenų dalis, kurioje glūdi vaizduotė, yra stimuliuojama, todėl lengvai galite įsivaizduoti, kaip atrodo aprašomos vietos ir žmonės.

Pradėdami skaityti knygą jūs dar neturite jokio paveikslėlio galvoje. Tačiau baigdami jau lengvai galite „matyti“ vaizdus. Vaizduotė yra galingas įrankis, kuris bus naudingas įvairiais gyvenimo atvejais, bet to didinama ir empatija. Gebėjimas įsijausti į kitų žmonių kailį padeda tiek darbe, tiek asmeniniuose santykiuose.

19. Knygos padeda rasti atsakymus. Nesvarbu ar tai sapnininkas, kuris padės suvokti pasąmonės siunčiamas žinutes, ar meškeriotojo žinynas, kuriame rasite informacijos apie žvejybą, ar filosofinis veikalas, nagrinėjantis egzistencines problemas, beveik kiekvienas klausimas gali būti atsakytas pasirinkus tinkamą knygą.

20. Skaitytojai nenuobodžiauja. Nuobodu? Nėra ką veikti? Interneto knygynas Patogupirkti.lt užtikrina, kad atradę skaitymo džiaugsmą šių žodžių nebeištarsite. Viena priežastis ta, kad skaitymas nenusibosta, juk nuolat varijuojame įvairaus sudėtingumo knygomis. Kita priežastis ta, kad lavėja skaitančio žmogaus fantazija, o žmonės su vaizduote visada sugalvoja įdomių veiklų!

Kaip matote, argumentų skaitymo naudai begalė. Todėl verta knygų pasaulį atrasti nuo pat mažumės. Jei dar vaikystėje pamilstame knygas, gyventi tampa smagiau ir paprasčiau, o visas išvardintas naudas gauname be jokių pastangų!

Įvertinkite!
[Balsavo: 24 Vidurkis: 4.4]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.