Labai trokštu studijuoti ir tapti psichologu
5 (6)

Klausimas:

psichologasLabas, esu 17-metis mokinys iš Klaipėdos. Labai trokštu studijuoti ir tapti psichologu. Labai mėgstu klausytis žmonių ir padėti jiems geriau jaustis. Mokausi visokių metodų, kaip paversti žmogaus protą gerąja linkme. Pastebėjau, kad labai gerai sugebu manipuliuoti žmonėmis, tad nusprendžiau šitą talentą panaudoti geram tikslui. Norėjau jūsų paklausti, kaip sužinoti, ar šita profesija man tiktų? Ir ar yra kokių gerų aukštųjų mokyklų, kurias pasiūlytumėte man šiai profesijai (su užsieniu).
Be to, esu girdėjęs, kad visi psichologai turi patys psichinių problemų. Ką jūs manote apie šią tendenciją?
Dėkui. Viso geriausio.
Klaipėdietis Mantas

Atsakymas:

Sveikas, Mantai. Man visada smagu, kai jauni žmonės domisi psichologo profesija ir klausia savęs: gal tai mano pašaukimas. Atsakymo į šį klausimą radimas priklauso tik nuo Tavęs paties – niekas negali geriau už Tave žinoti ir nuspręsti. Kad būtų lengviau priimti sprendimą, trumpai papasakosiu apie psichologo profesiją ir darbą.

Psichologu vadinamas universitetines 6 – 10 metų trukmės psichologijos studijas baigęs asmuo, turintis psichologijos magistro arba daktaro laipsnį. Studijų metu įgyjamos išsamios žinios apie žmogaus mąstymą, jauseną ir elgesį. Prieš pradėdamas savarankišką profesinę veiklą, psichologas ne mažiau kaip 12 mėnesių turi praktikuotis prižiūrimas patyrusio ir kvalifikuoto profesionalo. Skirtingose šalyse yra taikomi nevienodi reikalavimai psichologo išsilavinimui, pvz., daugumoje Europos Sąjungos šalių (ir Lietuvoje) pakanka psichologijos magistro laipsnio, o JAV ir kai kuriose kitose valstybėse reikalingas psichologijos daktaro laipsnis.

Dar studijuojant, vyksta specializacija kurioje nors srityje: klinikinėje/sveikatos, edukacinėje (mokyklos), darbo/organizacinėje ar kitoje siauresnėje psichologijos srityje, pvz., teisės psichologijoje. Pabaigus studijas, psichologas gali dirbti labai įvairų darbą – mokslinį (užsiima psichologiniais tyrimais ar/bei dėsto mokymo įstaigose) arba praktinį (dirba ligoninėse, poliklinikose, sveikatos centruose, mokyklose, įstaigose, nevyriausybinėse organizacijose ir t.t.). Labai dažnai mokslinis darbas ir praktinė veikla vyksta lygiagrečiai.

Žmonės, su kuriais dirba psichologas, vadinami klientai, o susitikimai su jais (trunkantys nuo 50 minučių iki 2 valandų) – konsultacijomis. Jų metu psichologas dirba su pavieniais asmenimis, šeimomis ar žmonių grupėmis. Konsultacijų metu psichologas padeda klientams spręsti jų problemas ne manipuliuodamas, ne teikdamas patarimus, o padėdamas patiems klientams atrasti jiems tinkamiausią problemos sprendimą.

Kad galėtų tinkamai tai daryti, labai dažnai po universitetinių studijų psichologai papildomai 3-8 metys mokosi podiplominėse studijose, įgydami specialiųjų žinių ir įgūdžių jiems priimtiniausioje psichologijos kryptyje: kognityvinėje/elgesio, psichodinaminėje, individualiosios psichologijos, geštalto ir kt.

Psichologo darbe labai svarbi yra profesinė etika. Ji apima daugybę taisyklių, nukreiptų į kliento apsaugą: paslapties išsaugojimą, pagarbą, nešališkumą, pagalbos kokybę. Etiniai principai reikalauja, kad psichologas nepainiotų ir nespręstų savo asmeninių problemų kliento sąskaita. Todėl profesionalūs psichologai praeina keleto šimtų valandų asmeninės terapijos kursą, kuriame išsprendžia savo asmenines problemas. Be to, jie reguliariai lankosi pas kitą psichologą, kuris vadinamas supervizoriumi, su kuriuo aptaria darbe kylančius klausimus ir sunkumus.

Psichologus rengia keletas Lietuvos universitetų: Vilniaus universitetas, Kauno Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno sveikatos mokslų universitetas, Vilniaus pedagoginis universitetas, Klaipėdos universitetas. Apie užsienio šalių universitetus, kuriuose rengiami psichologai, galima nesunkiai rasti informacijos internete.

Psichologas Arūnas Norkus
Lietuvos psichologų sąjungos narys
Vytauto Didžiojo universiteto
Sveikatos psichologijos magistrantūros studijų
Programos kokybės priežiūros komiteto narys

Įvertinkite!
[Balsavo: 6 Vidurkis: 5]

8 Responses

 1. Snieguolė parašė:

  Sveiki,

  Noriu pasiteirauti kurį VU ar LEU universitetą rekomenduotumėte pasirinkti studijuoti pscihologiją?

  Labai ačiū,
  Snieguolė

 2. Sadgirl parašė:

  Laba diena. Man yra 15 metų. Žinau kad psichologo profesija yra gan sunki. Mokykloje esu patyrusi patyčias. Žinoma manau kad visi kažkada esame jas patyrę. Svajoju apie psichologės profesiją. Man ši profesija atrodo labai artima. Nes pagalba žmonėms yra mano hobis. Mokykloje yra daug mokinių, kurie neturi neivieno draugo, neturi kam išsikalbėti ir paprašyti patarimų sunkiomis akimirkomis. Tad jei matau kad žmogus vienišas, prieinu prie jo, pasisveikinu, ir paklausiu ar viskas gerai. Labai nemėgstu kai žmonės save iškelia aukščiau už kitus, ir mano kad tuos kurie neturi pinigų, ar negražiai rengiasi galima palikti nuošaly.
  Taigi norėjau paklausti. Kokių dalykų reiktų norint stoti į psichologiją? Ar apsimokėtų ? Ar yra lietuvoje šios profesijos laisvų vietų? Ir kokių savybių reikia norint tapti psichologu?
  Ačiū.

 3. tomas parašė:

  kaip gali kitas zmogus spresti kaip jam elgtis.

 4. Edita parašė:

  Laba diena, noriu paklausti, ar yra Kaune psichologijos studijos neakivaizdžiai? Dėkui už atsakymą.

 5. Renalda parašė:

  Laba diena. Esu 10 -tosios klasės mokinė. Vis dar nesu apsisprendusi kuo aš save matau ateityje. Mane visą laiką žavėjo mokytojo specialybę,bet šiuo metu svarstau apie psichologės specialybę.Domėjausi,jog studijos trunka gan ilgą laiką. Galbūt yra žinančių kokius egzaminus 12 klasėje reikia laikyti,norit stoti į universitetą su psichologija.
  Taip pat norėčiau galbūt yra žmonių jau studijuojančių šią profeseija,norėčiau daugiau sužinoti apie studijas ir dėstomus dalykus. Galbūt yra studijuojančiu Klaipėdos universitete. Kokios nuomonės apie šį universitetą.

  Labai ačiū už atsakymus.

  • Karolina parašė:

   Studijuoju psichologiją, tačiau VDU, ne Klaipėdos universitete. Galiu pasakyti, jog norint įstoti į psichologijos studijas, reikalingas matematikos, lietuvių, biologijos bei dar vienas egzaminas, bet kurio dalyko, nesutampantis su kitais dalykais (bet toks, kurio einamaisiais metais yra organizuojamas brandos egzaminas).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.