Mano draugas nuolat meluoja

draugas-melagisKlausimas:

Sveiki,
niekaip nesusitvarkau su tokia bėda, kaip draugo melavimas. Jis kaip asmenybė tikrai geras, visada pasiruošęs kitiems padėti, turintis labai daug veiklos… Kartu esame šešerius metus, trejus gyvename. Tačiau jis turi įprotį įteigti kažką, bet kokia kaina. Jis pradeda meluoti, hiperbolizuoti, kad tik aplinkiniai patikėtų, o jis pasiektų savo. Aš ne kartą mačiau, kai jis taip daro kitiems ir pastaruoju metu pagaunu, kai jis tai daro ir man. Kuo toliau, tuo labiau nyksta pasitikėjimas juo, netgi paprasčiausiose situacijose, ko pasekoje jis pyksta, kad aš juo netikiu. Bet kaip man tikėti? Išskrido į užsienį parai, net pasakė, kad grįš kitą dieną po pietų, tačiau nuskridęs paskambino ir pasakė, kad grįš tik savaitgalį, nes neva bilietas atgal kainuoja, pvz., 800 eurų (draugas iš šalies pataisė, kad 350 eurų), o man atsidarius avialinijos internetinį puslapį kaina buvo tokia pati kaip ir tą savaitgalio dieną: abiem atvejais po 160 eurų. Aš tikrai pasidžiaugčiau, jei jis būtų atvirai pasakęs, kad yra galimybė pailsėti, o dabar tėra tik pyktis jam, kad jis eilinį kartą apsimelavo. Kai jam parodžiau, kad aš supykau, jis net nepasivargino man paskambint, kad išsiaiškintume ir pasikalbėtume. Turbūt net nesupranta, ką daro. Tokiu atveju jis visada apverčia viską aukštyn kojom taip, kad aš lieku kalta.
Man jis visada būna pirmoje vietoje, juk jis mano šeima, mes tiek laiko esam kartu, o jis… Net nesuprantu, kas aš jam esu… Jis nori mane vesti, nori susilaukti vaikų, bet man labai dažnai kyla abejonių, nes jis nesupranta tokių vertybių kaip atsakomybė už savo veiksmus, dėmesio rodymas, o svarbiausia nuoširdumas ir atvirumas. Jis be problemų ir sportuoja, ir su draugais leidžia laiką, ir daug dirba, tai kodėl jam vis kyla noras meluoti? Gal aš kai kuriais atvejais, kaip dėl pinigų, ir nelabai su juo sutikčiau, bet ar geriau vis tai nuslėpti, kai vėliau vis tiek aš viską sužinau? Ir tie pykčiai kyla dažnai, vien tik dėl to, kad jis kažką nuslepia, nepasako arba meluoja. Gal ką nors įžvelgsit, gal ką nors patarsit.

Pagarbiai,
Indrė (pakeistas vardas)

Atsakymas:

Labas, Indre,

Iš Tavo laiško jaučiu, kad esi pasimetusi ir nusivylusi. Tu pastebėjai, kad draugas meluoja aplinkiniams, stengiasi juos įtikinti sava tiesa. Neseniai pastebėjai, kad jis pradėjo meluoti ir tau, todėl pradedi nebepasitikėti juo. Jūs dažnai pykstatės dėl melo ar tiesos slėpimo. Ieškai atsakymo į klausimą: kodėl jis meluoja? Kam slėpti tiesą, jei ji vis tiek išaiškėja? Stebuklingo patarimo aš neduosiu, bet pasistengsiu aprašyti, kas yra melas ir kokios jo priežastys.

Taigi melas – tai siekimas apgauti kitą žmogų, siekiant nuslėpti tiesą, vengiant neigiamų emocijų ar gauti naudos sau. Įvairios priežastys lemia norą meluoti. Tai gali būti noras įtikti, nenoras įskaudinti kito žmogaus, nenoras užkrauti kitiems savų problemų. Įvairaus socialinio elgesio mes išmokstame dar mokykloje, todėl ir melą išmokstame taikyti tik tam tikrose socialinėse situacijose. Pavyzdžiui, kai tėvai neleidžia rūkyti ir į jų klausimą, ar rūkei, atsakoma – ne. Kai klausia, kaip gyveni, atsakome – gerai. Kai klausia, ar tinka šis drabužis, atsakome – taip (nors manome kitaip). Į Tavo klausimą, kodėl draugas meluoja nėra vienareikšmiško atsakymo. Ko gero, tik jis gali atsakyti į šį klausimą. Rekomenduoju pasakyti jam, kaip Tu jautiesi, kai jis Tau meluoja ir paklausk jo, kaip jis jaučiasi prieš meluojant, kodėl pasirenka melą.

Yra toks posakis: „Melo kojos trumpos”. Iš tikrųjų, tiesa dažniausiai greitai išlenda į paviršių ir skaudina tuos, kuriems meluoja. Supratus, kad pamelavo, pradedame žiūrėti į melagį nepatikliai, nes abejojame jo žodžių tiesa, jo ketinimais. Tavo draugui būtina tai žinoti, todėl svarbu jam pasakyti, kaip Tu jautiesi ir prie ko jo melas veda.

Jei tavo draugas meluoja nuolat ir nemotyvuotai, jam pravartu kreiptis pas psichologą individualioms konsultacijoms.

Sėkmės,
Psichologė Gabrielė Vilkaitė
gabriele.vilkaite@gmail.com

2 Responses

  1. Osebarg parašė:

    Kiekvienas pažengęs psichologas gali pasakyti, kad mes realybę ir pasaulį suvokiame ribotai. Vis dėlto, juk sąmoningai tik galime aprėpti 7+-2. Dėl to žmogaus tikruosius ketinimus pamatyti be galo sunku. Kurdami patirtį per asociacijas, mes labai lengvai prilipdome asociacijas kaip \”melagis\”, \”plepys\”, \”nepatikimas\”. Kaip taikliai pastebėjo Gabrielė: \”Įvairios priežastys lemia norą meluoti. Tai gali būti noras įtikti, nenoras įskaudinti kito žmogaus, nenoras užkrauti kitiems savų problemų\”. Paprastai kitam asmeniui poreikis meluoti kyla dėl to, nes mes keliame atitinkamus reikalavimus ir standartus kitam žmogui. Žmonės nori palaikyti gerus santykius, todėl daro viską, ką jų suvokimas leidžia, kad tokius iš išlaikyti.

    Yra kita medalio pusė.. Jau ilgą laiką yra pastebėta, kad žmonės save projektuoja į pasaulį. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad matome pasaulyje tai, ką patys turime. Tiek gera, tiek bloga. Kiekvienas pagalvojęs apie tai, ko labiausiai nemėgsta kitame žmoguje gali tą pačia savybę pritaikyti tiesiogiai sau.

    • Melagio zmona parašė:

      As irgi esu melo (melagio?) auka. Vyras nuolat meluoja. As linkusi pasitiketi zmonemis, todel jo nekontroliuoju, netikrinu. Bet is patirties jau pradedu suvokti, kad jei isgirstu kokia nors keistoka detale jo kalboje, tai galiausiai paaiskes, kad tai buvo melas. Mela jis aplipdo kitais melais, o kai galiausiai susivokiu arba melas tampa absurdiskas ir akivaizdus, „pastatau ji pries fakta”, kad jis man melavo, o vis tiek neigia. Labai sunku taip gyventi. O psichologai melagius linke pateisinti, neva nesitikek nieko is kito zmogaus, nereikalauk, pats esi kaltas, kad tau meluoja. Pasakykit, kaip galima nieko nereikalauti is sutuoktinio? Jusu patarimai absurdiski ir nepritaikomi gyvenime.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *