Mokslininkų atradimas – nauja viltis kenčiantiems nuo nemigos
0 (0)

Mokslininkai iš Berno atrado smegenų mechanizmą, kuris yra atsakingas už greitą atsibudimą iš miego ar anestezijos. Tyrimo rezultatai gali pasiūlyti naujus miego sutrikimų gydymo metodus, – skelbia sciencedaily.com.

miegas

Samotrebizan / 123RF Stock Photo

Beveik 20 procentų Šveicarijos gyventojų kenčia nuo lėtinių miego sutrikimų. Beveik kiekvienas žmogus nors kartą gyvenime patiria su nemiga susijusių problemų. Geram nakties miegui ir visiškam fizinių ir protinių jėgų atgavimui yra svarbi ne tik miego trukmė, bet ir jo kokybė (pvz., miego gilumas).

Berno universiteto Neurologijos skyriaus profesorius A. Adamantidis teigia, kad miego sutrikimų sukeliama žala yra daug didesnė nei tik apsnūdimas kitą dieną ar nuotaikų kaita. Anot jo, lėtiniai miego sutrikimai neigiamai veikia pažintinių procesų vystymąsi, sukelia hormonų disbalansą, didina širdies sutrikimų bei nutukimo riziką.

Miego kiekybė ir kokybė turi įtakos neurologinių sutrikimų, įskaitant Alzheimerio, Parkinsono ar šizofrenijos ligas, vystymuisi.

Intensyvaus eksperimentinio tyrimo metu buvo stebima, kaip tarpinės smegenys kontroliuoja miego ir budrumo ciklą bei sąmoningumą. Kartu su kolegomis tyrėjais iš Šveicarijos ir Vokietijos A. Adamantidis tapo dvigubo atradimo autoriumi: kartu su komanda jie nustatė naujas smegenų sritis, kurių dirginimas sukelia greitą atsibudimą, o slopinimas – gilina miegą. Tyrimas buvo atliktas su žiurkėmis, o jo rezultatai paskelbti moksliniame žurnale „Nature Neuroscience“.

Visų žinduolių miegas tradiciškai yra skirstomas į dvi fazes – lėtąjį miegą ir vadinamąjį paradoksinį ar sapnų miegą. Nors ir yra nustatyta, kokios smegenų dalys yra atsakingos už šias miego fazes, tačiau tikslesni šių procesų mechanizmai dar nėra ištirti.

Mokslininkai rado naują smegenų centrą, kuris reguliuoja miego ciklų kaitą miegojimo metu. Šie centrai aptikti tarp pogumburio ir gumburo sričių. Šio centro dirginimas greitai nutraukia lėtąjį miegą, o nuolatinis jo dirginimas sąlygoja ilgalaikį budrumą. Ir atvirkščiai, slopinant naujai atrastą smegenų centrą, lėtasis miegas stabilizuojamas, tampa gilesnis. Šis atradimas suteikia daug vilčių kuriant naujus nemigos gydymo metodus.

Parengė vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.