Neurobiologai teigia, kad laimei užtenka 4 dalykų
Amerikiečių neurobiologas Aleks Korb, visą gyvenimą tyręs „pilkąsias ląsteles“ žmonių galvose, sako, kad gausybėje informacijos apie tai, kaip būti laimingu, reikia remtis mokslininkais, nes, būtent jie visą gyvenimą kasdien tyrinėdami žmogaus smegenų veiklą, turi atsakymą į šį klausimą. Tad, A. Korbo teigimiu, jaustis laimingu padės 4 dalykai:
1. SVARBIAUSIAS KLAUSIMAS. Jeigu jūs jaučiatės nusiminęs ir viskas jums atrodo taip blogai, kad nebėra jokių prošvaisčių, atsakykite sau į klausimą: „UŽ KĄ AŠ DĖKINGAS LIKIMUI?”
Na, taip, sakysite, visa tai puiku, bet argi dėkingumo jausmas turi biologinį poveikį smegenims? O visgi, -taip, turi. Ar žinote, kaip veikia antidepresantas bupropionas? Jis stimuliuoja neuromediatoriaus dopamino, liaudiškai vadinamo laimės hormonu, išsiskyrimą. Kaip ir dėkingumo jausmas! Ar žinote, kad antidepresantas fluoksetinas stimuliuoja neuromediatorių serotoniną? Kaip ir dėkingumo jausmas!
Vienas iš svarbiausių dėkingumo jausmo poveikų – serotonino kiekio smegenyse padidėjimas. Tad, kai galvojate apie tai, už ką savo likimui esate dėkingas, jūs koncentruojatės į teigiamas ir pozityvias savo gyvenimo puses. Tas paprastas veiksmas padidina serotonino išsiskyrimą.
2. ĮVARDINKITE SAVO NEGATYVIUS JAUSMUS. Kai sakote „man bloga“, susimąstykite ir įvardinkite, ką konkrečiai jaučiate: liūdesį, nerimą, nuoskaudą, baimę…? Jau vien to užteks, kad iš karto šiek tiek taptų lengviau. Galvojate, kad nesąmonė? O jūsų smegenys galvoja kitaip! Viename iš tyrimų dalyviams rodė žmonių, su įvairiomis jausmų išraiškomis, nuotraukas ir tuo pačiu fiksavo smegenų reakcijas. Pasitvirtino spėjimai, kad smegenys itin aktyviai reagavo, matydami išreikštas emocijas. O kai dalyvių paprašydavo įvardinti jas, aktyvus poveikis atslūgdavo ir mažėdavo.
3. PRIIMKITE SPRENDIMĄ. Prisiminkite, kiek kartų jums palengvėjo, priėmus sprendimą. Ir tai nėra atsitiktinumas. Neurobiologai įrodė, kad taip yra dėl to, jog sprendimo priėmimas sumažina nerimą ir jaudulį. Priimdami sprendimą, mes sukuriame ketinimus ir nusistatome tikslus. Visa tai teigiamai veikia smegenis, kurios sumažina nerimą ir jaudulį. Be to, sprendimo priėmimas padeda sumažinti tos smegenų dalies, kuri skatina negatyvius impulsus ir veiksmus, aktyvumą.
4. KUO DAUGIAU BENDRAUKITE IR LIESKITĖS PRIE ŽMONIŲ. Vieno tyrimo dalyviai žaidė tokį kompiuterinį žaidimą, kai dalyviai vienas kitam mėtė kamuolį, nors iš tikrųjų tik vienas žaidėjas sėdėjo prie kompiuterio ekrano ir mesdavo kamuolį – jam atgal mesdavo kompiuteris. Tuo tarpu dalyviams buvo pasakyta, kad žaidimo personažus valdo žmonės. Ir kas vyko, kai tie „kiti žmonės“ atsisakydavo mesti atgal kamuolį? Žaidėjo smegenys į tai reagavo lygiai taip pat, kaip reaguoja į fizinį skausmą. Tai yra, mūsų smegenys nusisukimą nuo mūsų, nepriėmimą priima lygiai taip pat, kaip kad kojos lūžimą. Socialinis izoliuotumas veikia priekinę juostinę smegenų žievę ir centrinę nervų sistemą taip, kaip ir fizinis skausmas. Paprasčiau sakant, mūsų nervų sistemai itin svarbūs santykiai su kitais žmonėmis. Norint būti laimingais, kuo daugiau bendraukite, o su artimaisiais – kuo dažniau lieskitės. Kasdieninis fizinis kontaktas itin svarbus!
Danguolė Kupovnickienė | esukmc.lt
Geštalto psichoterapijos konsultantė,
Konsultacijų ir mokymų centro “Esu” vadovė
Iliustracija: Chaz McGregor
Parengta pagal: http://lifter.com.ua/1989/YA—neyrobiolog-vsyu-gizn-izuchayu-mozg-Est-tolko-4-veshchi-kotorie-nugni-dlya-schastya
Skaičiau tai kita kalba.
Tiesiogiai išverstas straipsnis ir be nuorodų, iš kur paimta.
Nu ir kas svarbu geras
visiška …., atsiprašant. Bent jau kalbant apie paskutinį punktą.
Turbūt šneka žmogus, kuris pats be socialinių įgudžių
Komentarai vien murmėjimas. Puikūs patarimai ačiū už juos. Bandysime jais naudotis jei kartais gyvenime pasidarys blogai ir imiu murmėti ;)