fbpx

Peršalote? Tai gal prastai miegojote?
0 (0)

Woman blowing her nose --- Image by © Bernd Vogel/Corbis

© Bernd Vogel/Corbis

Miegas – gyvybiškai svarbus žmogui. Jo metu regeneruojasi ląstelės, po dienos darbų pailsi raumenys ir nervų sistema, informacija iš trumpalaikės atminties pereina į ilgalaikę. Tik pakankamai ir gerai išsimiegoję galime jausis žvalūs, kupini energijos, būti geros nuotaikos ir produktyviai dirbti. Kartu su kitomis svarbiomis gyvenimo ar gyvenimo būdo detalėmis tinkamas miegas užkerta kelią ir priešlaikiam senėjimui, metabolinėms, širdies ir kraujagyslių bei psichikos ligoms.

Įrodyta, kad miegas svarbus ir imunitetui. Tačiau pirmą kartą išryškintas vienas iki šiol netyrinėtas fenomenas – peršalimas po prasto miego nakties. Taip jau nutinka, kad kartais po vienos ar kelių blogo miego naktų pajuntame simptomus, panašius į peršalimą. Apkaltiname orą, peršalimo sezoną, kosintį kolegą, didelį stresą ir nuovargį darbe. Ir visa tai – realios priežastys, kodėl galime peršalti.

Tačiau, pasirodo, nekokybiškas miegas it koks dirigentas gali viską suvesti ir užsimojęs lazdele inicijuoti rimtesnius simptomus. Taip po blogo miego nakties galbūt paskaus gerklę, galbūt švelniai pakosėsite, gal neženkliai pakils temperatūra. Tačiau vos po kelių dienų simptomai gali sustiprėti ir atnešti visą plačią peršalimo simptomų puokštę. Puiku, jei laiku susizgribsite ir skirsite savo sveikatai daug dėmesio – gersite daug skysčių, ilsėsitės ir esant reikalui vartosite simptomus švelninančius preparatus Tačiau visi puikiai žinome, kad peršalimas, jei tiesiog numosime į jį ranka, gali pasibaigti rimta bakterine infekcija.

Bet grįžkime prie paties miego ir jo sąsajos su peršalimu. Mokslininkai iš San Francisko ir Pitsburgo pirmieji aptiko tikėtiną sąsają tarp miego stokos ir peršalimo. Apie tyrimą rašoma žurnale „Sleep“.

Ką konkretaus pastebėjo mokslininkai? Ogi kad tie asmenys, kurie per parą miega mažiau nei 6 valandas, yra net keturis kartus imlesni peršalimo virusui. 6 ir mažiau valandų miegančių asmenų sveikatos būklė ir polinkis į peršalimą buvo lygintas su tų asmenų, kurie miega 7 ir daugiau valandų, grupe.

Tyrime dalyvavo 164 suaugę asmenys. Jiems buvo atlikti įvairūs sveikatos patikrinimai, jie apklausti dėl miego įpročių ir gyvenimo būdo. Kad duomenys būtų kuo objektyvesni, įvertinti ir tokie faktoriai, kaip stresas, rūkymas, alkoholis, temperamentas. Paskutiniame tyrimo etape tiriamieji turėjo miegoti šaltame viešbučio kambaryje ir per tam tikrus nosies lašus į jų organizmą įleistas nepavojingas peršalimo virusas.

Tie, kurie miegodavo 6 ir mažiau valandų per parą, virusą „pasigavo“ greičiau ir patyrė peršalimo simptomus. Ilgiau miegančiųjų organizmas bei imunitetas greitai tokį virusą nugalėjo ir simptomai nepasireiškė.

Taigi šaunu, jei mankštinatės ir sveikai maitinatės, bet niekada neužmirškite gerai išsimiegoti.

Šaltinis: Prather, A, et al. Behaviorally Assessed Sleep and Susceptibility to the Common Cold. Sleep. 2015.
Parengė: vlmedicina.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]
Dalintis:

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.