fbpx

Sąmoningumo meditacija: 6 žingsniai ramybės link
0 (0)

Caucasian woman practicing yoga

„Jeigu jūs atsisėsite ir tiesiog save stebėsite, greitai suprasite, koks neramus jūsų protas. Kai pabandysite jį nuraminti, padėtis tik pablogės. Jeigu po kurio laiko protas vis dėlto nurims, jums atsivers subtiliausi dalykai. Paaštrės intuicija, nuskaidrės matymas, jūs pagaliau pasijusite esamoje akimirkoje – čia ir dabar. Jūsų mintys sulėtės, sąmonė išsiplės, ir jūs pamatysite kur kas daugiau nei iki tol.”

Taip savo biografui Volteriui Aizeksonui (Walter Issacson) savo praktikuojamos meditacijos poveikį apibūdino technologijų pasaulio guru Stivas Džobsas (Steve Jobs). Šis žmogus, kuris pakeitė pasaulį, daugelį metų užsiėmė sąmoningumo (atidumo) meditacija. Ji padėdavo atsikratyti streso, nuskaidrinti protą ir lavinti kūrybiškumą.

Sąmoningumo meditacija yra kilusi iš iš dzenbudizmo ir daoizmo. S. Džobsas pasakojo apie ją V. Aizeksonui savo gyvenimo pabaigoje, tačiau ją praktikavo jau daugybę metų. Tai liudija ir žurnalistas bei rašytojas Džefris Džeimsas (geoffrey James), dar 10 dešimtmetyje aptarinėjęs su Džobsu, kaip dzenas yra susijęs su programavimu.

Tais laikais tai buvo kai kas egzotiška, taigi ir čia Džobsas aplenkė laikmetį. Šiandien pozityvus meditacijos poveikis jau įrodytas moksliškai, o tokie gigantai, kaip „Google”, „General Mills”, „Target” ar „Ford” specialiai moko savo darbuotojus meditacijos technikų.

Sprendžiant iš V. Aizeksono citatos, meditacija, kurią praktikavo Džobsas prieš keletą dešimtmečių, panaši į tą, kurios Dž. Džeimsą kadaise mokė garsusis kovos menų meistras Jangas Džinas Mingas (Yang Jwing Ming). Pateiksime šio meistro pamoką, kurią sudaro šeši žingsniai.

6 žingsniai

1. Ramioje aplinkoje, vienumoje, atsisėskite ant grindų. Geriausia – ant plokščios pagalvės, kad per daug neįsitemptų nugara. Sukryžiuokite kojas. Pradėkite giliai kvėpuoti.

2. Užsimerkite. Įsiklausykite į savo vidinį monologą. Stebėkite mintis, kurios šokinėja jūsų galvoje: darbas, namai, televizorius… Tai jūsų neramaus „beždžionės proto” plepalai. Nesistenkite jų nutildyti, dar ne dabar. Stebėkite, kaip jūsų protas šokinėja nuo vienos minties prie kitos. Kartokite šį pratimą po 5 minutes kasdien savaitę laiko.

3. Nesistengdami slopinti minčių srauto, pabandykite perkelti dėmesį į savo „jaučio protą” – t. y. į tą proto dalį, kuri mąsto ramiai ir lėtai. „Jaučio protas” tiesiog stebi pasaulį aplink save. Jis nevertina, neieško prasmių, jis tiesiog mato, girdi ir jaučia. Daugelis žmonių net neįtaria jį esant, nors kai kada jis gali atsiverti pats – sukrėtimo momentais, kai nutyla „beždžionės protas”. Bet netgi tuomet, kai mes esame savo „beždžionės proto” valioje, kai jis komanduoja „Greičiau! Nagi!” ir neleidžia nė atsikvėpti, – netgi tuomet „jaučio protas” tyliai dirba savo reikšmingą darbą.

4. Kai pradėsite įsisąmoninti savo „jautį”, paprašykite jo pamažu pristabdyti „beždžionę”. Dž. Džeimsui padėdavo toks būdas: jis įsivaizduodavo, kaip „jautis” ramiai eina keliu ir šis vaizdas užmigdo „beždžionę”. Nenusiminkite, jeigu ji kartkartėmis atsibus – tokios jau tos beždžionės. Palaipsniui jūs pastebėsite, kad ji vis dažniau ilsisi, vis mažiau blaškosi ir triukšmauja.

5. Ramindami savo „beždžionės protą”, vis labiau sutelkite dėmesį į „jaučio protą”. Jūsų kvėpavimas sulėtės. Savo oda pajusite oro prisilietimą. Galbūt pajusite, kaip jūsų gyslomis teka kraujas. Kai atsimerksite, pasaulis aplink jus atrodys kiek kitoks: naujas ir gal kiek keistas. Pavyzdžiui, langas bus tiesiog stačiakampis, pilnas šviesos. Jo nereikia nei atverti, nei užverti, užtraukti ar valyti. Jis tiesiog yra – čia ir dabar. Kaip ir jūs pats: čia ir dabar.

6. Kad pasiektumėte šios būsenos, reikia laiko. Palaipsniui, diena po dienos, ilginkite meditacijos laiką. Tol, kol (kad ir kiek ji tęstųsi) nebejausite laiko tėkmės.

Reguliari sąmoningumo meditacija padeda numaldyti stresą: kai jūsų gyvenime kils sunkumų, jie vis rečiau peraugs į blaškymąsi ir paniką. Jūs įprasite greičiau užmigti ir ramiau miegoti. Pradėsite aiškiau mąstyti ir tiksliau vertinti reiškinius. Anot Dž. Džeimso, sąmoningumo meditacija jam padėjo palikti darbą, dėl kurio jis jautėsi nelaimingas, ir sureguliuoti santykius asmeniniame gyvenime.

Pagal: inc.com
Šaltinis: Ve.lt
Foto: © John Fedele/Blend Images/Corbis

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.