Sėdimas darbas ir sveikatos problemos: kaip išvengti papildomų kilogramų
0 (0)

poilsis

Biuras ir kompiuteris – tai įprasta daugumos šiuolaikinių žmonių darbo aplinka. Net jei esate kūrybinės specialybės atstovas, tikėtina, kad vis tiek didžiąją dalį laiko praleidžiate prie kompiuterio. Dar daugiau, kompiuteris tapo pagrindiniu ne tik darbo, bet ir pramogų įrankiu, todėl dalis žmonių prie jo praleidžia kone ištisą dieną. Tuo tarpu mokslininkai ir sveikatos specialistai jau senokai skambina pavojaus varpais – ilgas sėdėjimas ne ką mažiau pavojingas sveikatai nei rūkymas ir jis ne tik augina papildomus kilogramus, bet ir trumpina gyvenimo trukmę.

Pietų pertrauka – ne vien alkiui numalšinti

Bene vienintelis metas, kai biuro darbuotojai galėtų kaip reikiant pajudėti – pietų pertrauka. Tačiau daugelis neišnaudojame ir jos – „pietaujame“ prie kompiuterio, naršydami internete, o asortimentas – artimiausioje parduotuvėje pirkti pusgaminiai, prekybos tinkluose gamintos mišrainės, salotos.

Valstybės tarnautojas Marijus atvirauja: „Mano darbas sėdimas, daugiausia laiko praleidžiu biure. Ir nors per pietų pertrauką laiko pavalgyti paprastai užtenka, susiduriu su kita problema – tėra viena maitinimo įstaiga, rinktis nėra iš ko, tad neretai per pietus einu į parduotuvę ir atsinešu jau pagaminto maisto“.

Pasak Marijaus, reikalus apsunkina ir tai, kad jis nemėgsta gaminti, nenori tam skirti laiko, kurio ir taip visada trūksta.

„Iš tikrųjų nesistengiu maitintis labai sveikai, nepasakyčiau, kad tam skiriu daug laiko ar dėmesio. Kita vertus, pakankamai griežtai vengiu užkandžiauti saldumynais, vietoj to renkuosi riešutus ar „Studentų maistą“. Ypač patinka jame esantys anakardžio riešutai. Taip pat po darbo stengiuosi bent šiek tiek pajudėti“, – pasakoja valstybės tarnautojas.

Specialistų teigimu, pietų pertrauka skirta ne vien „pilvui užkimšti“, bet ir pajudėti, pailsinti akis nuo kompiuterio, pakeisti aplinką. Beje, moksliškai įrodyta, kad valgymas naršant internete apskritai išjungia mūsų suvokimo apie sotumą jausmą. Neišvengiamas to rezultatas – papildomi kilogramai.

Užkandžiavimo pinklės

Nuolat sėdint ir visai nejudant, medžiagų apykaita lėtėja automatiškai. Dar daugiau, jeigu įpratote savo dienas leisti sėdėdami, nenustebkite, jeigu tiesiogine to žodžio prasme padidės jūsų…užpakalis. Tyrimų duomenimis, tose vietose, kurios spaudžiamos sėdėjimo metu, kaupiasi didžiausias riebalų kiekis. Taigi kartais aplankantis jausmas, kad plečiatės į šonus, yra ne metafora ir ne iliuzija, o žiauri realybė.

Tad kokios išeitys? „Ištempti“ save pasivaikščioti per pietus, rinktis namuose gamintą maistą, vengti pusfabrikačių, gerti pakankamai vandens, o užkandžiams rinktis ne saldumynus su kava, bet šviežius ar džiovintus vaisius, daržoves, riešutus, jų mišinius.

Apskritai mitybos specialistai priešpiečius bei pavakarius rekomenduoja įtraukti į kasdienės mitybos režimą. Sauja džiovintų riešutų suteiks sveikos energijos pabaigti dienos darbus ir negrįžti namo tuščiu skrandžiu, o vienas ar du prieš pietus suvalgyti vaisiai garantuos, kad per pietus nepersivalgysite.

Kūrybiškas darbas – savi mitybos iššūkiai

Tuo tarpu kūrybos direktoriumi agentūroje dirbantis Žilvinas pasakoja, kad daugelis gana neteisingai įsivaizduoja kūrybinių profesijų žmonių dienos rutiną.

„Gal kas ir mano, kad būti kūrybiniu darbuotoju reiškia turėti daug laisvo laiko, planuotis dienotvarkę pagal savo norus ir įgeidžius. Bet tiesa, deja, visai kitokia. Labai daug laiko praleidžiu biure, darbas pilnas susitikimų, įtampos, o laukti, kol aplankys mūzos, tikrai nėra kada“, – sako pašnekovas.

Žilvinas pripažįsta, kad dėl įtempto sėdimo darbo dažnai nespėja pavalgyti: „Būna, kad vakare suprantu, jog vienintelis kartas, kai kažką normalaus valgiau, buvo per pusryčius. Visa kita – kava, bandelės, sumuštiniai ir pan. Liūdna vien pagalvojus, nes maistas ir jo gaminimas – viena didžiausių mano aistrų“.

Kai pavyksta susiplanuoti dienotvarkę ir jos laikytis, vyras sako daugiau dėmesio skiria užkandžiams. „Daugeliui turbūt po pietų link vakarienės meto ima trūkti energijos, darosi sunkiau dirbti. Tada, jei galiu, stengiuosi bent riešutų ar džiovintų vaisių suvalgyti. Ir vengti visokių saldžių kepinių, bandelių. Nors atsispirti tikrai nėra lengva, o įvairūs susitikimai tampa tikra pagunda užkandžiautojams“, – sako vyras.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

1 Response

  1. sporto programa parašė:

    Po darbo rinktis sportą ir bėdų išvengta. Iš tikrųjų užsisėdėti greitai galima, tik po to pasėkmės.. Tiek emocinės, tiek fizinės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.