fbpx

Seimas ėmėsi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengto projekto, kuris uždraustų vaikams taikyti fizines bausmes
0 (0)

A young boy receives a spanking from his father in this staged photograph. --- Image by © Kirn Vintage Stock/Corbis

Foto: © Kirn Vintage Stock/Corbis

Po pateikimo naujos redakcijos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projektui pritarta už balsavus 46 Seimo nariams, keturiems buvus prieš ir 35 susilaikius. Už projektą balsavo socialdemokratai ir „darbiečiai“, prieš arba susilaikė konservatoriai, liberalai, Lietuvos lenkų rinkimų akcija. „Tvarkiečių“ balsai pasiskirstė abejose pusėse.

„Šio įstatymo tikslas yra užtikrinti vaikui tinkamą ir saugią aplinką. Kasmetinė statistika rodo, kad vaikai Lietuvoje kenčia ir nuo fizinio, ir nuo psichologinio smurto. Tik per 2014 metus nuo smurto bei nepriežiūros yra nukentėję 1337 vaikai, todėl siūloma pabrėžti smurto prieš vaiką sąvoką ir jo formas, neleisti dirbti su vaikais asmenims, teistiems už seksualinius nusikaltimus prieš vaiką“, – sakė projektą pristačiusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Projekte numatyta, kad vaiko paėmimas iš šeimos būtų galimas tik gavus teismo leidimą, ir tik skubiu atveju – kai yra grėsmė vaiko gyvybei ar sveikatai – būtų leidžiama paimti vaiką iš šeimos, į teismą kreipiantis jau po to. Numatoma, kad vaiko paėmimas būtų galimas tik išnaudojus prevencines priemones.

Ministrė pabrėžė, jog naujasis reguliavimas garantuotų vaikui ir šeimai reikiamą pagalbą, nes šiuo metu socialinis darbas su šeima prasideda per vėlai, kai šeima jau išgyvena krizę ir dėl to vaiką būtina paimti iš tėvų. „Pernai 811 šeimų buvo įtraukta į socialinę riziką patiriančių šeimų apskaitą, todėl siūloma keisti pagalbos šeimai kryptį ir iš darbo su pasekmėmis pereiti prie priežasčių šalinimo, teikiant šeimai prevencinę pagalbą ir socialines paslaugas, kad tėvai įgytų daugiau socialinių įgūdžių ir būtų pajėgesni patys tinkamai pasirūpinti vaikais ir jų saugumu“, – kalbėjo ministrė.

Ji pabrėžė, kad kasmet apie 2 tūkst. vaikų Lietuvoje lieka be tėvų globos, pernai tokių buvo 1871, iš jų dažniausiai – vaikai iki trijų metų, taip pat 10–14 metų. „Kol nesukursime prevencinio darbo su šeima principų, bus sunku tikėtis, kad beglobių vaikų skaičius mažės“, – sakė ministrė. Pasak jos, prevencinių priemonių ir paslaugų teikimas šeimai būtų įgyvendinamas iki 12 mėnesių, ir tik tuomet būtų sprendžiama dėl vaiko paėmimo iš šeimos.

Įstatymu taip pat siūloma nustatyti, kokio amžiaus vaikų nebūtų galima palikti vienų, šiuo metu tai nereglamentuojama. Tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikai iki 7 metų neliktų be suaugusių ar vyresnių nei 14 metų asmenų priežiūros, o nuo 22 val. vakaro iki 6 val. ryto 7–14 metų vaikai negalėtų būti palikti be pilnamečių priežiūros.

Įstatyme dar būtų numatyta pareiga fiziniams ir juridiniams asmenims nedelsiant pranešti apie vaiko teisių pažeidimus, būtų apibrėžiama smurto prieš vaiką sąvoka – išskiriamas fizinis, psichologinis, seksualinis smurtas, nepriežiūra. Būtų draudžiama vaiką kankinti, žeminti jo garbę ir orumą, žiauriai su juo elgtis, taikyti jam fizines bausmes.

Taip pat siūloma steigti naują – socialinio globėjo – institutą. Ministrė sakė, jog šis naujas institutas būtų kuriamas Europos Sąjungos lėšomis. Toks globėjas globotų ne daugiau kaip iki trijų vaikų, kartu dirbtų su vaiko tėvais.

Seimo nariai kritikavo projektą tiek dėl draudimo vaikus palikti vienus, tiek dėl socialinių globėjų instituto, kliuvo ir kitos nuostatos. Konservatoriai įžvelgė, jog įstatymas per daug kišasi į šeimos vidaus reikalus, liberalai tuo metu nuogąstavo, jog jo nuostatos gali tapti pagrindu abortų draudimui.
„Yra iki 14 metų draudimas palikti vaikus vienus namie, tai jei aš savo sūnui 13 metų pasakysiu, kad vakare einant į pasisėdėjimą aš jį turiu imtis kartu, nes yra priimtas įstatymas, kad jis negali likti namie vienas, jis man palinkės eiti taip toli, kad iki pavasario sesijos pabaigos aš galiu nespėti grįžti“, – sakė Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Andrius Mazuronis.

Ministrė tvirtino, jog minimos nuostatos įrašytos tėvų sąmoningumo ugdymui, baudos už vaikų palikimą vienų nenumatytos. „Jeigu jūs 14 metų vaiką paliksite po 22 valandos, įstatyme nėra numatyta, kad bus kažkokios baudžiamos priemonės“, – sakė ministrė.

A. Mazuronis taip pat klausė, ar nuostata, jog „kiekvienam vaikui – tiek iki gimimo, tiek gimus – turi būti garantuota galimybė būti sveikam ir normaliai vystytis“, nereikš abortų draudimo. A. Pabedinskienė pabrėžė, kad ši nuostata yra įrašyta dabartiniame įstatyme: „Mes tikrai nekalbame įstatyme apie kažkokius abortų uždraudimus, ta nuostata, apie kurią kalbate, 19 metų galioja senajame įstatyme“.

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys tvirtino, jog naujoji tvarka palengvins vaiko atėmimą iš šeimos, taip pat matė grėsmę, kad socialinių globėjų instituto steigimas sukurs situaciją, jog bus siekiama globon paimti kuo daugiau vaikų.

„(Nauja tvarka) tikrai smarkiai palengvintas procedūriškai atėmimas vaikų, nes atsiranda naujos veikos, už ką galima atimti. Bet svarbiausia, jūs įvedate socialinio globėjo instituciją, kuri kelia daug kontroversijų, ir mes žinome iš tų socialinių globėjų institucijų kitose šalyse, kad jos tampa savanaudės institucijos, kadangi iš to pradeda gyventi, ir stengiasi, kad kuo daugiau vaikų būtų atimama iš šeimos. Tai kertasi su mūsų vertybine nuostata, kad šeima yra geriausia vaikui augti“, – sakė konservatorius.

Pagrindiniu projektui paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas, taip pat projektus iš paketų svarstys Žmogaus teisių, Biudžeto ir finansų, Teisės ir teisėtvarkos, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

7 Responses

 1. Mantas parašė:

  Hahaha! :D Idiotai tėvai nebegalės talžyt savo vaikų. Garantuoju, minios puspročių pradės kelt triukšmą teigdami, kad tai normalu, mušti vaikus… Psichams tai normalu. Jei tėvai yra tokie buki, kad nesugeba auklėti vaikų, tai gal nereiktų jų prisidaryt?

 2. :) parašė:

  Tamstai Mantui:

  1. Greičiausiai neturite vaikų.
  2. Iš kur turi žmonės mokėti auklėti be smurto, kai patys buvo auklėjami smurtaujant?

 3. Anonimas parašė:

  „kai yra grėsmė vaiko gyvybei ar sveikatai – būtų leidžiama paimti vaiką iš šeimos, į teismą kreipiantis jau po to” – sveikinkime norvegiskas metodas viena koja jau cia. Nera desros saldytuve – gresme vaiko gyvybei.

 4. Anonimas parašė:

  \”kai yra grėsmė vaiko gyvybei ar sveikatai – būtų leidžiama paimti vaiką iš šeimos, į teismą kreipiantis jau po to\” – sveikinkime norvegiskas metodas viena koja jau cia. Nera desros saldytuve – gresme vaiko gyvybei.

 5. Mantas parašė:

  Užtat nereikia ligoniam veistis… Suaugusiam antausį suduok ir būsi paduotas teisman ir nuteistas, bet kai kalba eina apie VAIKUS, tai viskas gerai atrodo žmonėm, žaloti tuos, kurie negali savęs apsiginti ir yra 100% priklausomi nuo mūsų… Jei vaikų nesugeba tėvai be baimės ir smurto auginti, iš tokių tėvų BŪTINA atimti vaikus, antraip vargšai sutraumuoti užaugs ir tokius pačius savo užaugins. Bet aišku artojai iš kaimų to nesupranta, nes patys buvo talžomi su armatūrom vaikystėj ir mano, jog tai normalu… Baisu…

 6. Simintis parašė:

  Oi, ponai civilizuotieji, šitas bajeris istorijoje buvo daugybe kartų. Kaip tik kuris kraštas ima gyventi gyventi taikoje ir harmonijoje, taip ir lauk po kelių kartų pasirodančių barbarų, kurie tokią visuomenę nušluoja nė nespėjus susivokti kas vyksta. Po kiekvieno progresinio šuolio tas pats vyko. Ne, nepasisakau už auklėjimą fizinėmis bausmėmis, tačiau ta naujoji vakariečių karta tikrai kažkaip auga ištižusi nuo šiltnaminių sąlygų. Ta saugi vaikystė augina žmogų kaip kokią gėlę, apsaugotą ne tik nuo tyčinio fizinio poveikio, bet ir nuo visų kitų galimų negandų. Ir kol įstatymas saugo tokį daržą, tol jis žydi, bet pats jis išlikti nėra pajėgus. Vaikai auga, stumdo mokytojus, nes tą leidžia jų aukštesnė teisės, stovi ugnies linijoje ir cypauja, juos gina jų teisės. Viskas gyvenime ima suktis apie teises. Teisės leidžia, tai ir darau, nemano reikalas kaip tai veikia kitus. Taip kad va tokia bėda, jog motyvai gerai, bet įstatymai lyg policinės valstybės, pirmiausiai drausti ir reikalauti, ir tik trečioje eilėje, šviesti ir mokyti. Žinoma, tie kurie lupa diržais, švelniai tariant, padėję ant bet kokio švietimo. Jų autoritetas, jų laikai, o jie patys „tobulas” pavyzdys kokiais turi užaugti jų vaikai, bet dar nesutikau nei vieno kuris draudimų dėka būtu pasikeitęs. Draudimai tik pririša prie trumpo pavadėlio. Visus. Visą visuomene. Na ką padarysi, 21 amžius, savarankiškai būti sąmoningais žmonės nesugeba, reikia kaip su gyvūnais tada.

 7. Ernestas parašė:

  Kam rupi tie istatymai? Nejaugi vaikai isdrys kreiptis kazkur jei juos musa. Niekam tike lietuvos istatymai…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.