Stresas vaikystėje atsiliepia ir ateityje
0 (0)

Vaikystėje patirtas smurtas ir per dideli reikalavimai nepraeina be pėdsakų. Tokie žmonės dažniau rizikuoja sirgti širdies ligomis, nutukimu ir net vėžiu.

Dažniau serga pirmagimiai

Tvirtinama, kad pirmasis šeimos vaikas būna protingesnis nei jo vėlesni seserys ir broliai. Tačiau Teksaso universiteto Ostine (JAV) mokslininkai paskelbė, kad pirmagimių sveikata dažniausiai būna blogesnė. Tyrėjai beveik 25 metus stebėjo 400 tūkst. norvegų sveikatą. Buvo nustatyta, kad pirmagimiai dažniau turi problemų su antsvoriu, aukštu kraujospūdžiu ir trigliceridų koncentracija.

Daroma prielaida, kad daugeliu atveju tai gali būti susiję ir su vaikystėje patirtu stresu dėl nepatyrusių tėvų aukštai iškeltos lūkesčių kartelės. Svarstoma ir apie pirmajam vaisiui tenkančio maisto medžiagų, gyvenimo būdo įtaką ir kt.

Pirmagimiai palyginus su penktaisiais vaikais 7 proc. dažniau serga širdies ligomis, 5 proc. dažniau gydosi dėl nutukimo. Tačiau tokios atžalos atsigriebia kitose srityse – 13 proc. rečiau pradeda rūkyti, turi stipresnę psichiką, kuri leidžia siekti geresnės karjeros. Pirmagimiai tampa gerais ir teisingais vadovais. Be to, jie sukuria laimingas šeimas ir rečiau išsiskiria. Plačiau apie tyrimą rašoma žurnale „Economics and Human Biology“.

Smurtas paskatina ligas

Plimuto universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai yra nustatę dar vieną streso poveikį vaikų sveikatai. Jie nurodė, kad atžalos, kuriuos tėvai muša ir nesivaržo ant jų išlieti savo pyktį, bręsdami dažniau serga vėžiu, širdies ligomis ir astma.

Eksperimente, kuris vyko Saudo Arabijoje, dalyvavo 700 savanorių. Iš jų 250 asmenys buvo sveiki, 150 žmonių sirgo kvėpavimo, širdies ir onkologinėmis ligomis, o likusieji turėjo mažų sveikatos sutrikimų. Visi dalyviai buvo išklausinėti dėl vaikystėje patirtų bausmių.

Paaiškėjo, kad tėvų griežtas elgesys irgi susijęs su jų atžalų rimtomis ligomis. Namuose prievartą patirdavę vaikai 1,7 karto dažniau sirgo vėžiu, 1,3 karto – širdies ligomis, 1,6 karto – astma.

Mokslininkai pabrėžė, kad jų tyrimas papildė daugybę įrodymų, jog kūno bausmės ir grubus ugdymas sukelia vaikui didžiulį stresą. O tai ateityje atsiliepia žmogaus sveikatai. Apie tai plačiau skelbė „Journal of Behavioural Medicine“.

Tai, kad tėvų taikomi smurtiniai auklėjimo metodai kelia pavojų vaiko sveikatai, yra nustatę ir Kalifornijos universiteto (JAV) specialistai. Manoma, kad smurtas neigimai paveikia ne tik psichinę atžalos sveikatą, bet ir DNR gamybą. Tai atsiliepia visų organų veiklai.

Beje, mokslininkai jau seniai yra nustatę, kad užaugę streso kupinoje aplinkoje vaikai patys vėliau nevengia plūstis ir smurtauti. Atžalos sveikatai gali pakenkti ir tai, jei jo motina nėštumo metu išgyvena stresą.

Aigustė Tavoraitė | lsveikata.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.