Weinerio dimensijos ir motyvacija

Tai, kaip išsiaiškiname įvykių, savo ir kitų žmonių elgesio priežastis – lemia mūsų motyvaciją. B. Weineris nurodo tokią elgesio formavimosi seką: įvykių padariniai mums sukelia emocijas, kurios skatina išsiaiškinti įvykių priežastis, tai mums sukelia naujas emocijas, kurios, savo ruožtu, formuoja mūsų elgesį ateityje, t.y. formuoja mūsų motyvaciją.

Galimas ir toks supaprastintas šios lentelės variantas:

http://www.runnerstribe.com/article/post/list/tag/Marathon

Nustatę įvykio priežastis bandome įvertinti, kas už jį atsakingas. Šis atsakomybės įvertinimas lemia mūsų išgyvenamas emocijas ir lūkesčius, nukreipia elgesį.

Šaltinio vertinimas (išorinė/vidinė priežastis) susijęs su savigarba, pasididžiavimu arba priešingai – menkavertiškumo jausmu. Stabilumas susijęs su vilties arba beviltiškumo išgyvenimu. Savo veiksmų kontroliavimo įvertinimas susijęs su gėdos ar kaltės išgyvenimais. Kitų žmonių veiksmų kontroliavimo įvertinimas siejasi su pykčio, dėkingumo ir gailesčio išgyvenimais.

Savo nesėkmių aiškinimas stabiliomis ir nekontroliuojamomis priežastimis – neatsižvelgiant į tai, ar jos būtų išorinės ar vidinės – daro stiprią neigiamą įtaką motyvacijai. Jei, kad ir kiek žmogus besistengtų, jam vis tiek nesiseka, greitai jam šis noras praeina. Tuomet gali atsirasti išmoktas bejėgiškumas – žmogaus įsitikinimas, kad jo patiriamos nesėkmės nepriklauso nuo jo pastangų. Tokie žmonės sunkiai išmoksta naujų dalykų, patiria daug neigiamų emocijų ir yra linkę elgtis pasyviai.

Žmogus linkęs labiau interpretuoti visus įvykius kaip išorinių priežasčių nulemtus, turės mažiau motyvacijos, nes netikės, jog nuo jo veiksmų mažai kas priklauso ir atvirkščiai, manantis, kad didesnė dalis priežasčių lemiančių jo gyvenimo eigą yra vidinės – bus labiau motyvuotas veikti.

Teigiami pasiekimai, bet kokioje srityje, didina, teigiamą savęs vertinimą, didėjantis teigiamas savęs vertinimas, didina žmogaus efektyvumą, didėjantis efektyvumas didina teigiamus pasiekimus, taip ratas sukasi vis didėjančia teigiama linkme (daugiau apie tai: Pasitikėjimas savi ir savigarba).

Parengta pagal:
Visvaldas Legkauskas (2012). Socialinė psichologija. Vilnius: Vaga. 176-180 p.

1 Response

  1. 2016-05-20

    […] yra dvasinis, o ne materialinis reiškinys. Savęs motyvacija reiškia darbą su emocijomis. Psichologas Bernard Weiner pataria, kad norint paveikti savo valią, pirmiausia reikia įsiklausyti į vidinį balsą ir koncentruotis […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *