Viljamas Džeimsas: koks yra aukščiausias tikslas gyvenime?
0 (0)

Iliustracija: Kyle Glenn / unsplash.com

Erdvė ir laikas yra pasaulio tolydumo laidas, susiejantis jo dalis. Šių sąsajos formų praktinė reikšmė mums yra didžiulė. Jomis grindžiamas visas mūsų gyvenimo vyksmas …

Galima atsekti įvairias daiktus jungiančias poveikio gijas. Sekdami tokią giją, jūs einate nuo vieno daikto prie kito, kol aprėpiate gana didelę pasaulio dalį … Yra daugybė tipų ryšių, siejančių vienos rūšies daiktus su kitos rūšies daiktais; kurio nors vieno tipo ryšių visuma sudaro tam tikrą sistemą, sujungianšią daiktus. Taip ir žmonės yra sujungti į platų pažinčių tinklą. Braunas pažįsta Džonsą, Džonsas pažįsta Robinsoną ir t. t., ir teisingai pasirinkę kitus tarpininkus galėsite perduoti žinią nuo Džonso Kinijos imperatorienei arba Afrikos pigmėjų genties vadui, arba dar kam nors iš žemės gyventojų.

Bet jeigu jūs šio bandymo metu nors vieną žmogų pasirenkate neteisingai, judėjimas nutrūksta, panašiai kaip elektros srovė ne laidininke. Prie pažinčių sistemos yra prijungtos vadinamosios meilės sistemos. A myli „ar nekenčia) B; B myli (ar nekenčia) C ir t. t. Bet šios sistemos yra mažesnės už didžiąją pažinčių sistemą, kuri yra jų atsiradimo pagrindas.

Žmonijos pastangomis pasaulis kasdien vis didesniu mastu suvienijamas pasitelkus tam tikrus sisteminimo būdus. Mes kuriame kolonijines, pašto, konsulines, komercines sistemas, kurių visos dalys paklūsta sistemos vidaus poveikiams … Dėl to atsiranda daugybė smulkių pasaulio dalis siejančių ryšių didesnių ryšių viduje, maži pasauliai … platesnės visatos viduje.

Kiekviena sistema atstovauja kokiam nors vienam jungties tipui ar klasei, o jos dalys sujungtos savitu ryšiu; viena dalis gali priklausyti daugeliui skirtingų sistemų, lygiai kaip vienas žmogus gali eiti kelias pareigas ir priklausyti keletui klubų …

Kad ir kaip menkai yra susieti daiktai … kiekvienas egzistuojantis daiktas kokiu nors būdu yra veikiamas dar kokio nors kito daikto …  Apskritai galima sakyti, kad visi daiktai kažkaip sujungti ir susieti vienas su kitu ir kad pasaulis faktiškai egzistuoja tinklų ar sankibų pavidalu, kuris daro jį tolydų, „vientisą”. Bet kuri poveikio rūšis padeda padaryti pasaulį vieniu … Turėdami omenyje šias poveikio gijas ir jų aprėpiamas valdas, jūs galite sakyti, kad pasaulis yra Vienis. Bet lygiai taip pat jis nėra Vienis, jeigu tie poveikiai jo neveikia … jeigu vietoj ryšio laidininkų jūs pasirenkate ne laidininkus. Tuomet jūs sustabdomas nuo pat pirmo  žingsnio, ir, remiantis šiuo požiūriu, jūs priverstas pasaulį apibūdinti kaip grynąjį daugį …

Ypač svarbu pažymėti, kad čia vienumas ir daugumas yra absoliučiai lygiateisiai. Nė vienas iš jų nėra pirmesnis ar svarbesnis, ar geresnis nei kitas … visa išmintis yra žinoti, kurį pasirinkti tam tikru momentu…

Visos žmonių sukurtos sistemos – administracinės, pramoninės, karinės ir kitos – tarnauja kiekviena savo nustatytam tikslui. Visos gyvos būtybės siekia savų specifinių tikslų. Jos priklausomai nuo savo išsivystymo lygio dalyvauja kolektyviniuose, gimininiuose tiksluose; taip pat didesni tikslai apima mažesnius tikslus, kol pagaliau pasiekiamas absoliučiai vienas galutinis ir aukščiausias tikslas, kuriam tarnauja visi be išimties dalykai.

[Kokiam aukščiausiam tikslui Jūs tarnaujate?]

Ištrauka: Viljamas Džeimsas (1995). Pragmatizmas. Vilnius: Pradai. 149-155 p.

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.