Seminaras tėvams „Berniukų jausmų pasaulis. Kaip apsaugoti ir ugdyti?“ (video)
0 (0)

2017 m. gruodžio 06 d. Vilniaus Balsių progimnazijoje vyko vieša paskaita „Berniukų jausmų pasaulis. Kaip apsaugoti ir ugdyti?“, skirta mamoms, tėčiams ir tiesiog visiems besidomintiems šiuo vaikų ugdymo klausimu.

Žiauri paauglių aplinka, prie daugumos nepritampantys berniukai, didelis savižudybių skaičius, rūkymas, alkoholis, užslėpta depresija, prastas mokymasis ir dažnas nelaimimų atsitikimų skaičius, tai tik dalis nelaimių kuriomis susimokame už emocinį vaikinų neraštingumą.

Neretai berniukams vaikantis karikatūriško vyriškumo įvaizdžio užkertamas kelias darniai jausmų pasaulio raidai, tad suaugę fiziškai, vidumi jie taip ir lieka vaikais.

Seminaro temos:

Paskaita paremta Dan Kindlon ir Michael Thompson knyga „Augant Kainui“ (2016), taip pat cituojama Robert’o Bly’aus „Geležinis Džonas” bei paminimos dar kelios knygos, tokios kaip Clarissos Pinkolos Estes “Bėgančios su vilkais”, Alice Miller „Nereikalingas raktas” ir „Kūno maištas”, lektorius – Edvardas Šidlauskas.

Seminaro vaizdo įrašas:

Pristatymas Vilniaus knygų mugėje (2018)

Knygoje „Augant Kainui” išskiriami 7 punktai, kurie padės pakeisti berniukų elgesį rūpinantis ir saugant jų emocinį gyvenimą (325-348 p.):

1. Leiskite berniukams turėti vidinį pasaulį, skatinkite jiems pajusti visas įmanomas žmogiškas emocijas ir padėkite kurti jausmų žodyną, kad jie galėtų geriau suprasti patys save ir prasmingiau bendrauti su aplinkiniais.

Atvirumas gimdo atvirumą. Nuolat stenkitės pasiekti vidinį berniuko pasaulį atverdami jam savąjį. Berniukai atvirai reikš jausmus, jei jiems sukursite saugią aplinką. Saugi aplinka yra visi pastovūs dalykai, kurie suteikia emocinio saugumo jausmą, nes tai pažįstama – saugi – erdvė, kurioje vaikas neverčiamas būti tobulas, kam nors prilygti, nėra pavojaus susilaukti bausmės. Dažnai būna, kad užsidaręs berniukas visai mielai pasakoja ne apie savo, bet apie kokio nors personažo silpnybes ir baimes. Tokie pokalbiai labai vertingi nes yra vienas iš būdų susikurti jausmų žodyną, kuris jam būtina, kad galėtų kalbėti apie save.

2. Supraskite ir atidžiai žvelkite į berniukų poreikį judėti ir raskite vietų, kur jie galėtų saugiai išlieti energiją.

Neįtikėtina, kaip kartais produktyviai berniukai ima dirbti žinodami, kad už tai laukiantis atpildas – galimybė ištrūkti į lauką.

3. Su berniukais kalbėkite jų kalba, kad parodytumėte pagarbą jų išdidumui ir vyriškumui. Bendraukite nuoširdžiai – klauskite nuomonės ir prašykite padėti išspręsti problemas.

Berniukai nenoriai kalba apie savo jausmus, bet jiems patinka spręsti problemas, jie mėgsta, kai su jais tariamasi. „Suprantu, kad nenori čia būti/ to daryti ir netiki visu šituo reikalu, aš pabandysiu tai pakeisti, bet bus visai nesmagu, jei man teks tai daryti be tavęs.“

Berniukui nevalia sakyti „esu tikras, kad buvai persigandęs“. Jei berniukas pasakoja apie kokį nors baisų ar skausmingą įvykį jam sakome: „Nežinau kaip tu galėtum jaustis, bet man atrodo, kad turėtų būti tikrai baisu. Tavo vietoje būčiau labai išsigandęs.“

Jei atidžiai klausysitės, jis atidžiai klausysis ir pats savęs. Visų svarbiausia – parodyti, kad gerbiate berniuko psichologinį norą apsisaugoti, troškimą būti tvirtam ir norą pasirodyti stipresniam, negu išties yra.

4. Padėkite berniukams suprasti, kad atviras jausmų rodymas byloja apie jų drąsą, o drąsa ir dėmesys kitiems – tikrosios stiprybės pagrindas gyvenime.

Paprastai populiarūs filmai, skirti berniukams, aukština tik vieną drąsą – kovą su fiziškai galingesniu priešininku. Tačiau berniukai nori matyti ne vien tai, ir berniukai ir mergaitės žavisi pasakojimais apie emocinę drąsą (didžios istorinės asmenybės). Šiuolaikinių medijų realybėje dar mažai vidinės drąsos pavyzdžiams. Privalome apie tai kalbėti, pasidžiaugti aplink esančiais žmonėmis, kurie kasdien paprastais būdais parodo drąsą – klasėje pasako kalbą, aktyviai gyvena nepaisydami kamuojančios negalios, mokosi naujos kalbos, pasiūlo padėti, nors būtų lengviau nusukti žvilgsnį į šalį.

5. Drausmės priemones taikykite tik tam, kad ugdytumėte vaiko valią ir sąmoningumą, o ne nuteikinėtumėte prieš save.

Geriausia drausmė būna pagrįsta žinojimu, kad vaikas myli suaugusius žmones ir nori įtikti. Be reikalo gėdijami, griežtai baudžiami ar jausdami nuožmų suaugusiųjų pyktį, vaikai netrukus ima priešintis suaugusiųjų bandymams įtvirtinti savo viršenybę ir praranda norą stengtis.

6. Savo pavyzdžiu rodykite, kad vyrai yra emociškai prieraišūs.

Berniukai mėgdžioja tai, ką mato. Matydami,kad vyrai emociškai nutolę, įtarūs ir bendrauja šaltai, užaugę jie elgiasi taip pat.

7. Aiškinkite berniukams, kad yra daug būdų būti vyru.

Liūdna girdėti, kai berniukas pradeda pokalbį, kad yra kitoks, kad yra jautrus, ne sportiškas ar dar kažkoks ne toks, nes tai dažniausiai rodo, kad jis vaikosi idealizuoto vyriškumo vaizdinio. Tik maža dalis vaikinų ar vyrų yra aukšti, sportiški, gražūs, populiarūs tarp moterų, pabrėžtinai vyriški ir fiziškai jaučiasi bebaimiai. Vaikinus žaloja pernelyg siauras vyriškumo suvokimas.

Turime išaiškinti berniukams, kad tapti vyru galima labai įvairiai, kad yra daug būdų parodyti drąsą, būti geru tėčiu, mylinčiu, stipriu ir sėkmės lydimu žmogumi. Turime žavėtis įgimtu berniukų kūrybiškumu, noru rizikuoti, energija ir nuoširdumu. Galime liaupsinti menininką, renginių vedėją, misionierių, sportininką, kareivį, mokytoją ir įmonės vadovą. Gal ne atskirą profesiją, bet konkrečius veiksmus. Berniukas turi daug būdų palikti pėdsaką gyvenime.

Užaugę mūsų berniukai bus skirtingo ūgio, turės įvairių gebėjimų ir užsiims pačiais įvairiausiais dalykais. Privalome sugebėti įžvelgti jų talentus, negalime leisti jiems pajusti, kad jie prastesni, kad tai, ką jie daro neverta dėmesio. Ir moraline, ir dvasine prasme iš jų privalu reikalauti daug, tačiau būtina remti jų pastangas mums įtikti. O jei jie bando mums įtikti, leiskime jiems suprasti, kad mūsų nenuvilia. Vienintelis dalykas, kurie leis jiems jaustis psichologiškai saugiems – žinojimas, kad jie mums yra be galo brangūs, kad juos mylime ir kad besąlygiškai tikime, jog jie natūraliai užaugs gerais vyrais.

Žmogaus asmenybę formuoja nuolatiniai potyriai, kartais visai paprasti, kasdieniai. Todėl svarbu saugūs, pagarbūs ir darnūs santykiai kiekvieną dieną.

Iliustracija: Robert Collins

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

2 Responses

  1. Anonimas parašė:

    Sveiki,

    dėkoju už paskaitos įrašą. Galbūt tapati paskaita yra apie mergaites? :)

    Dėkoju!

  2. R. parašė:

    ne viskas straipsnyje yra tiesa. Pvz., „Neįtikėtina, kaip kartais produktyviai berniukai ima dirbti žinodami, kad už tai laukiantis atpildas – galimybė ištrūkti į lauką” visiškai neatitinka tikrovės. Ėjimą į lauką, buvimą auke dabartiniai vaikai suvokia kaip bausmę, ir didelę bausmę. Jiems priimtinas atpildas – tik kompiuteriniai žaidimai, deja…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.