Efektyvus mokymasis: kaip skaityti, kad po to atsimintumėte
0 (0)

girl-reading-a-book-at-home-picjumbo-com

Mokslo metai jau už poros dienų, todėl pats laikas pamąstyti apie tai, kaip efektyviai mokytis. O kieno mokslo metai jau nebelaukia, taip pat būtų vertinga iš skaitymo išpešti daugiau naudos.

Nežinau, kaip yra jums, tačiau man dažnai sunku atsiminti tai, ką perskaičiau. Būna, kad perskaitau knygą, po to kas nors paklausia, apie ką ta knyga, ir aš galiu pasakyti vos kelis žodžius. Ypač kyla problemų, kai reikia iš knygos pasiruošti paskaitoms bei konspektuoti. Visa tai reiškia, kad mano skaitymas yra neefektyvus. Jeigu panašiai būna ir jums, tuomet šis straipsnis tikrai bus naudingas. Taigi, čia ir aptarsiu, kaip skaityti efektyviau bei kaip įsiminti daugiau perskaitytos informacijos.

1. Skaitymo tikslas

Išsikelkite tikslą, dėl ko skaitote šią knygą. Galbūt ją skaitote tiesiog savo malonumui? Tokiu atveju tolimesni žingsneliai net nėra būtini, ypač jei knyga grožinė. Galbūt ieškote konkrečių praktinių patarimų ar idėjų? Tada vertėtų atsiminti, ką skaitėte, ir pasinaudoti žemiau pateiktu metodu, kad naudinga informacija neišgaruotų.

O gal tiesiog skaitote dėl to, kad tą knygą uždavė mokykloje ar universitete? Tokiu atveju tikslas būtų įsiminti, apie ką ta knyga, galbūt atsakyti į tam tikrus mokytojo ar dėstytojo užduotus klausimus, ar atrasti knygoje mintis tam tikra tema. Norint sėkmingai pasiruošti pamokai, paskaitai ar egzaminams, svarbu mokėti skaityti efektyviai. Tam gali padėti PQ4R metodas.

2. Naudokite PKSAPA (PQ4R) metodą:

2. 1. Peržiūrėkite (Preview)

Visų pirma, peržiūrėkite turimą tekstą. Perskaitykite pavadinimą, skyrių antraštes, paveikslėlius, schemas, paryškintus žodžius. Perskaitykite teksto santrauką. Jeigu tokios nėra, tuomet perskaitykite pirmą ir paskutinį paragrafus, kad suprastumėte, apie ką yra tekstas, kokia jo pagrindinė mintis. Tyrimai rodo, kad perskaičiusieji santrauką tiriamieji tekstą atsiminė geriau, ypač jeigu santrauką jie skaitė prieš skaitydami likusį tekstą.

2. 2. Kelkite klausimus (Question)

Išsikelkite klausimus, į kuriuos atsakysite skaitydami tekstą. Juos kelkite pagal tai, ką sužinojote peržiūros metu. Galite klausimais paversti skyrelių antraštes. Pavyzdžiui, jeigu skyrelio pavadinimas yra „Pirminė ir antrinė informacija“, tai galite išsikelti tokius klausimus: „Koks yra skirtumas tarp pirminės ir antrinės informacijos?“, „Kokie yra pirminės ir antrinės informacijos tipai“ ir pan. Vienas tyrimas parodė, kad tiriamieji, kurie skaitė teksto ištrauką nekeldami klausimų, įsiminė 30% to teksto, o sugalvoję savo klausimus tiriamieji įsiminė net 72% teksto [1]. Taigi, šis paprastas būdas gali padvigubinti jūsų įsimenamos informacijos kiekį.

2. 3. Skaitykite (Read)

Perskaitykite visą tekstą. Supraskite teksto žodyną (kokius žodžius vartoja autorius). Skaitydami užsirašykite svarbias mintis bei atsakymus į išsikeltus klausimus, galite pabraukti svarbias teksto vietas. Labai svarbu, kad užrašus vestumėte savais žodžiais, o ne atkartotumėte tikslias formuluotes iš teksto. Jeigu sugebate informaciją užrašyti savais žodžiais, tai reiškia, kad ją suprantate, o tai jau savaime padeda ją atsiminti.

2. 4. Apmąstykite (Reflect)

Sujunkite informaciją iš viso skyriaus ar straipsnio į vieną visumą. Galvokite apie ką tik perskaitytą tekstą. Galbūt galite sugalvoti kokių nors su juo susijusių pavyzdžių? Susiekite perskaitytą informaciją su tuo, ką jau žinojote anksčiau. Geros atminties paslaptis – informacijos siejimas. Kai susiejate kelis dalykus vienus su kitais, tuomet prisiminę vieną iš jų, lengvai galite prisiminti ir antrąjį.

2. 5. Papasakokite (Recite)

Apibendrinkite pagrindines teksto mintis bei jas paremiančias detales. Pagerinkite teksto supratimą įtraukdami daugiau jutimų. Parašykite santrauką savais žodžiais, naudodami schemas ar piešinėlius. Papasakokite teksto santrauką garsiai sau ar kitam žmogui. Galite naudoti mnemonines (atminties) priemones, kad geriau įsimintumėte terminus. Jei neprisimenate pakankamai, tuomet dar kartą perskaitykite skyrelius, kurių neprisimenate.

2. 6. Apžvelkite (Review)

Pabrėžkite esmines teksto mintis. Įsitikinkite, kad atsakėte į visus klausimus, kuriuos išsikėlėte. Galite atlikti testą, kuris patikrintų jūsų žinias. Jei norite informaciją išlaikyti ilgiau, apžvelkite tekstą kelis kartus, peržiūrėkite savo užrašus bei atsakymus į klausimus po dienos, savaitės, mėnesio.

Galbūt atrodo, kad kai kurie metodai užima daug laiko, tačiau iš tiesų jūs kaip tik sutaupysite laiko, kadangi nereikės teksto skaityti kelis kartus, kad tikrai jį įsimintumėte. Išbandykite bent kartą ir patikrinkite efektyvumą patys. Gero jums skaitymo!

Šaltiniai:
[1] The PQ4R Method of Studying (Thomas and Robinson, 1972; Frase 1975)
[2] The ULM Counseling Center: PQ4R Strategy for Studying

Psichologė Aistė Jonušaitė | psicho-logija.blogspot.lt
El. paštas aiste.psichologe@gmail.com

Foto: Viktor Hanacek (Picjumbo)

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

2 Responses

  1. Ačiū už naudingą informaciją. Ji man pravers mokantis. Juk sakoma mokytis niekada nevėlu. :)

  2. Puikūs patarimai! Tikrai ne vienu iš jų naudojuosi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.