Kaip įveikti šizofreniją?
0 (0)

SchizofrenijaKaip įveikti šizofreniją? Iki šiol nerandu jokių būdų, kaip tai daryti. Į ligonines aš daugiau negulsiu – ten man visada pablogėja ir norėdama išeiti iš ten turiu dėtis milžinišką kaukę, apsimesti, kad man viskas gerai. O jeigu tai nepagydoma, kaip susitaikyti su šia diagnoze? Esmė tame, kad gyvenimas man dar turėtų būti prieš akis, juk man tik 16, o jau esu kamuojama haliucinacijų, velnio apsėdimų ir panašiai. Be to, nuolatos esu apslopinta stiprių neuroleptikų. Ir man tai tikrai nepatinka – labai sunku/nepatogu gyvent ir džiaugtis gyvenimu. O gal geriau nusižudyt ir nebereikės kentėt?…

Ačiū.
Ana O.

Sveika, Ana O.,

nežinau atsitiktinai ar ne, bet pasirašei kaip pirmoji Freudo pacientė. Nuo jos prasidėjo visa psichoanalizė. Sykiu galima sakyti, kad šizofrenijos istorija – tai visos psichiatrijos istorija.

Nuo tų laikų psichoterapija sparčiai vystėsi ir daug kas kito. Radosi vis tikslesni šios ligos apibrėžimai, išskiriamos naujos atmainos, kilmės priežastys ir gydymo metodai. Visa tai nuolat vystosi bei kinta iki šiol.

Tavo apmaudas, nusivylimas ir kančia yra visai suprantami, gyvenimas tik pradeda skleistis, o jau susiduri su tokiais sunkumais. Savižudybė tikrai nėra jokia išeitis, bet kol gyveni – visada yra vilties...

Kaip jau minėjau, šizofrenija tiriama gan seniai ir mokslininkai ją įvairiai apibrėžia. Pavyzdžiui, Williamas Jamesas teigė, kad tai tiesiog savotiška būties forma, tam tikra realaus pasaulio, kuris kupinas kultūrinių ir socialinių skirtumų, alternatyva.

Šizofreninė egzistencija – tai turtingas savito psichinio egzistavimo pasaulis. Tarp sergančiųjų yra gabių, talentingų, inteligentiškų žmonių, mokančių savitai išreikšti savo išgyvenimus, pritaikyti juos įvairių meno sričių kūrybiniame procese.

Kai kurie mano, kad šizofrenija, tai yra gyvenimas paraleliniuose pasauliuose, kai kūnas tarsi čia, o sąmonė kažkur kitur.

Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad šizofrenijos sąvoka jungia įvairaus spektro sutrikimus kurie skiriasi savo kilme, požymiais, eiga ir prognoze. Kai kurios spektro dalys visai paguodžiančios.

Taip, gydymas paprastai yra ilgas, o kartais trunkantis ir visą gyvenimą, tačiau net jei pasitaiko nepagydoma forma su ja irgi galima normaliai gyventi. (http://youtu.be/oBhteRTabes)

Rašai, kad nemažai nepatogumų patiri dėl vaistų. Statistika rodo, kad taip jaučiasi daugelis pacientų ir todėl nusiteikia prieš gydymą. Kai kada pašalinį poveikį galima sušvelninti keičiant neuroleptikų dozavimą, kitaip tariant randant optimalų dydį lemiantį maksimalų efektą ir minimalų pašalinį poveikį, gali padėti ir vaistų rūšies pakeitimas, dabar yra įvairiausių naujos kartos neuroleptikų ir kitokių vaistų.

Bet kokiu atveju, šizofrenija gydoma kompleksiškai, gali būti derinami tarpusavyje įvairūs prieinami metodai. Be vaistų pageidautina ir palaikomoji psichoterapija, gal būt savipagalbos grupės, užimtumo terapijos metodai, psichosocialinė pagalba. Labai svarbu, kad aplinka, šeimos nariai, artimi žmonės, būtų palankiai nusiteikę ir vengtų negatyvių emocijų ar kritikos tavo atžvilgiu.

Kai kurioms šizofrenijos būklėms gydyti taikoma elektros impulsų terapija (EIT), transkraninė magnetinė stimuliacija (TMS). Kaip ir minėjau pasaulyje yra nuolat tiriami ir kuriami nauji intervencijos būdai. Viena iš psichosocialinės pagalbos sistemų – projektas „Soteria“, pradėtas San Franciske ir paplitęs kitose šalyse. Šio projekto darbuotojų įsitikinimu, pacientų išgyvenimai yra ne tik ligos požymis – jie atveria kelią unikaliam reintegracijos ir asmeninio tobulėjimo potencialui atskleisti.

Liko nepaminėtas svarbus akcentas – depresija, kuri dažnai kyla susidūrus su visais tais nepageidautinais dalykais, vien ji savaime jau yra problema.

Daugelis žmonių mano, kad tam, jog gyventi mūsų smegenys turi funkcionuoti tobulai, bet tai nėra tiesa, puikiai gyventi galima ir su pusėtinai dirbančiomis smegenimis. Geras to pavyzdys – vienas ryškiausių 20 amžiaus protų, Nobelio premijos laureato, John Forbes Nash’o gyvenimo istorija. Jo garbei sukurtas filmas „Nuostabus protas“ (angl. A Beautiful Mind, 2001). Jei nematei – labai rekomenduoju. Po trisdešimties metų Nashas staiga išgijo, nors gydytojai tvirtino, kad tai nepagydoma.

Gerai, kad mums parašei, stenkis kuo daugiau sužinoti apie ligą, daugiau apie visa tai kalbėtis su specialistais ir ieškoti sau tinkamų pagalbos būdų.

Linkėjimai,
Edvardas Šidlauskas
(psichologijos magistrantas)

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

3 Responses

  1. K. parašė:

    Sveika, gal tau mano pasiūlymas ir pasirodys keistas, bet rašau nes pati užsiminei apie šį tą, liečiantį religines plotmes.. Jei manai, kad tave kažkas „apsėda”, būtų labai sveika paprašyti maldos pas kunigą, ar pastorių (skonio reikalas). Esu asmeniškai paliudžiusi, jog malda veikia (vienas vaikinas girdėjo balsus galvoje, tačiau meldžiantis, ir būnant šalia tikinčiųjų, balsų nebegirdėjo. tai tik viena iš daugelio istorijų).

  2. Ana O. parašė:

    K., ačiū už patarimą, esu bandžiusi. Mane vežė net pas egzorcistą, bet padėjo labai laikinai. Matyt, per mažai tikiu.

  3. Uzburtas ratas parašė:

    As taip pat sergu, na bent jau gydytojai mano, is pradziu man buvo labai sunku, bet dabar as susitaikiau ir tiesiog analizuoju tai kas vyksta. Visa tai yra uzburtas ratas, kuris prasideda nuo nesupratimo, tada nuveda lyg tasko pradzios ir vel kyla naujas klausimas- naujas nesupratimas, zodziu- paprastas dalykas- savitaiga, ir antras dalykas sunkusis- baime, dvi priezastys vykstancios sistemos, siu dvieju dalyku aukstos jegos kombinacija privercia mastyti visiskai kitaip ir visiskai nepriimant to kas pagal kitus yra realybe. Mane taip pat buvo apsede baisus demonai, as kalbejau uz 3 asmenis, as pradejau analizuoti, ir suvokiau, jog demonai yra mano mintys kurias as turiu nugaleti, kai esi apsestas tu minciu tu esi demonas sau, velnias kitiems, kitas zmogus tau taip pat yra arba velnias arba jezus, o nugalejas sias mintis tu tampi dievu. As analizavau daug ka pagal biblija, anksciau as ja skaiciau paprastai, dabar as matau joje atsakymus i visus zmonijos morales, psixikos, sveikatos zdz visiskai visi atsakymai yra uzkoduoti toje knygoje. jei tiki manim, jei pradedi tiketi savim, ir jei yra noro parasyt man kazka, padiskutuot susisiekti gali- profpiercing@gmail.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.